To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Śląska historia reformacji

Śląska historia reformacji

- To wystawa szczególnie cenna i ważna, bo przedstawiająca 500 lat protestantyzmu na Śląsku, który jako jeden z pierwszych krajów przyjął reformację. W ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Śląskie z Goerlitz znajdziemy wiele świadectw aktywnego uczestnictwa Jeleniej Góry w dziele, zapoczątkowanym przez Marcina Lutra 13 października 1517 roku - mówiła wczoraj na otwarciu wystawy "Wierni w drodze leśni kaznodzieje dzieci w modlitwie. 500 lat protestantyzmu na Śląsku" szefowa Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła.

Objazdowa wystawa, na którą składa się 15 plansz, już w dniu otwarcia wzbudziła ogromne zainteresowanie. Wśród licznie przybyłych, byli duchowni, działacze samorządowi, politycy i społecznicy. Spora grupą przybyła również młodzież z liceum im. Norwida, od 70 lat sąsiadującego przez płot z ewangelickim kościołem w Cieplicach.
Rewolucja, która zapoczątkował Luter, ogarnęła całą Europę stała się także początkiem rewolucji kulturowej. Na Śląsku spory katolicyzmu z protestantyzmem trwały dwa wieki a materialną pozostałością i świadectwem walki o przetrwanie są kościoły pokoju i łaski. Ostateczni Śląsk stał się regionem dwuwyznaniowym. Przypomnijmy, że na stałej wystawie „Z historii Jeleniej Góry i regionu” eksponowana jest biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra wydana w 1711 r., model jeleniogórskiego Kościoła Łaski wykonany w 1709 roku przez Martina Franza, architekta świątyni, „Śpiewniki jeleniogórskie” i wiele innych zbiorów, które warto zobaczyć. Wystawa zrealizowana w ramach projektu "Reformacja w Europie Środkowo-Wschodniej" będzie prezentowana jeszcze w dziewięciu miastach. W Muzeum Karkonoskim będzie ja można oglądać do 17 listopada.

shr_jj (1).JPG
shr_jj (2).JPG
shr_jj (3).JPG
shr_jj (4).JPG
shr_jj (5).JPG
shr_jj (6).JPG
shr_jj (7).JPG
shr_jj (8).JPG

Komentarze (2)

.. za moich czaswow,gdy przyjechalem na Ziemie Obiecane to
Jelenia Gora nazywala sie Hirschberg.Pamietam,jak sp.Pius XII dokonal swoja swietoscia "przemiany" Kosciola Ewangeliciego na Kosciol Katolicki,atk to sie stalo np.z Kosciolem sw.Krzyza,ktory az 4 lata czekal na taka papieska "przemiane"

..dobrze ,ze sp.Lutra nie ubili,bo wtedy byloby za duzo
katolikow,a gdy nie ma wroga to Katolicy sa mniej aktywni