To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Otwarcie wystawy grafiki Leszka Żuka „Muzeum Wyobraźni” w Książnicy

Termin: 3 luty, 2015 (Cały dzień)

Otwarcie wystawy grafiki Leszka Żuka „Muzeum Wyobraźni”
Galeria Małych Form, Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27
godz. 17.00
ekspozycja czynna do dnia 28 lutego
w godz. pracy Książnicy
wstęp wolny

Urodziłem się w Jeleniej Górze i tam dorastałem, a Liceum im. Stefana Żeromskiego pozostało w mojej pamięci najmilej wspominaną szkołą. Co prawda wyjechałem potem do Wrocławia, ale związków z Jelenią Górą nie zerwałem, czego dowodem może być książka opublikowana przez miejscowe wydawnictwo Ad Rem, a dotycząca historii miasta. Dodajmy, że jest to pierwsza kompleksowa historia Jeleniej Góry napisana po polsku. Wcześniejsze niemieckojęzyczne prace siłą rzeczy są już mocno zdezaktualizowane.
Studiowałem biologię ze specjalnością paleontologiczną, teologię i filozofię, lecz interesuję się też historią, etnologią, religioznawstwem i geografią, co popycha mnie do częstych wyjazdów w Sudety i nie tylko. Grafiki prezentowane na wystawie to wybrane ilustracje i okładki do moich książek, między innymi Z dziejów miasta Mons Cervi - Hirschberg - Jelenia Góra, Rozmowy o chrześcijaństwie, Wspólnoty chrześcijańskie oraz aktualnie drukowanej Skąd przychodzimy dokąd zmierzamy.
Lew jaskiniowy pochodzi z wystawy w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, na której prezentowano moje trzy wizje prehistorycznych zwierząt. Inne grafiki służyły mi za ilustracje do wykładów filozoficznych, a w wielu wypadkach są wynikiem przemyśleń na temat stanowiska człowieka w świecie, pytań dotyczących natury rzeczywistości oraz nieco zwichrowanego spojrzenia na tę rzeczywistość, niekoniecznie do końca poważnie i niekoniecznie konsekwentnie. W końcu sztuka (jeżeli moje rysunki można za nią uznać) to raczej pytanie niż odpowiadanie.