To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

Termin: 4 styczeń, 2018 (Cały dzień) - 21 styczeń, 2018 (Cały dzień)

Galerie, wystawy… (zbiorczy)

 

JELENIA GÓRA

Wystawa „70 Lat Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych - Fotografia 1947 - 2017”

Muzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11A

Do 10 stycznia

Bilety: 5/4 zł

Wtorek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Jubileuszowa wystawa 70-lecia istnienia Dolnośląskiego Stowarzyszeni Aartystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych, które jest drugim po Związku Polskich Artystów Fotografików prężnie działającym towarzystwem fotograficznym na Dolnym Śląsku. Prezesem od 1986 roku jest Zbigniew Stokłosa, a wśród prezentowanych prac zobaczymy m.in. fotografie: Witolda Romera (wspózałożyciela i pierwszego prezesa), Stefana Arczyńskiego i Wacława Kopytnika.

 

Wystawa pokonkursowa "Zobacz Ducha Gór"

Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28, Galeria na Górze

Do 14 stycznia

wtorek - niedziela w godzinach 09:00 - 17:00; poniedziałek nieczynne; środa - wstęp wolny

Bilety: 5/10 zł

To już czwarta edycja konkursu „Zobacz ducha gór” organizowanego przez redakcję  i Fundację Nowin Jeleniogórskich, przy współpracy z wieloma partnerami - organizacjami i instytucjami.

Pokonkursowa wystawa, na której zaprezentowanych zostanie 65 prac 26 autorów, czynna będzie w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim do 14 stycznia 2018 r.

Nagrodzone prace zaprezentowane zostaną na łamach specjalnego wydania „Kompasu Górskiego”, które opublikowane zostanie w „Nowinach Jeleniogórskich” z 21 listopada 2017 r.

Aktorzy pokonkursowej wystawy: Szymon Bialic, Elżbieta Bojczuk, Kamil Chorągwicki, Olga Chorążyczewska, Zuzanna Dubiel, Cezary Jackowski, Janusz Jawor, Przemysław Kalbrun, Daniel Koszela, Rafał Kotylak, Norbert Kowalik, Ireneusz Mazur, Łukasz Mięgoć, Izabela Opala, Marcin Piasecki, Jordan Plis, Katarzyna Preuss, Andrzej Sadowy, Katarzyna Sokołowska, Remigiusz Stefaniak, Mariusz Synówka, Rafał Tomecki, Grzegorz Truchanowicz, Anna Więckowska, Paweł Wojtczak, Grzegorz Woźniak.

 

Wystawa ”Lwów w grafice”, Jelenia Góra

Wystawa ”Lwów w grafice” ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, ul. Jana Matejki 28

Ekspozycja; od 7 grudnia do 18 stycznia

Bilety: 10/5 zł

wtorek - niedziela w godzinach 09:00 - 17:00, poniedziałek  nieczynne, środa - wstęp bezpłatny

Wystawa ” Lwów w grafice” ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego to 80 prac graficznych (miedzioryty, litografie, akwaforty, drzeworyty, wśród nich wiele ręcznie kolorowanych i barwnych), malarskich (akwarele, gwasze) i rysunkowych, przedstawiających Lwów od 1618 do 1934 roku, autorstwa ponad 40 artystów.

Twórcami przedstawień są znani malarze i graficy reprezentujący różne szkoły i środowiska europejskie. Są to m.in.: Abraham Hogenberg, Aurelio Passarotti, Francois Perneur, Franz Ksawery Gerstenberger, Antoni Lange, Karol Auer, Teofil Czyszkowski, August Gatton, Maciej Bogusz Stęczyński, Tadeusz Rybkowski, Janusz Wesołowski, Antoni Pilichowski, Stanisław Tondos.

Dzięki nim odbywamy podróż przez wieki, podczas której odkrywamy niezwykłe miejsca Lwowa. Część z nich dziś nie istnieje lub zmieniła wygląd. Większość przetrwała, wzbudzając zachwyt różnorodną, wysokiej klasy architekturą, często kilkusetletnią.

 

„Bez oddechu”. Wystawa Macieja Parowskiego i Bogusława Polcha oraz „Pamięć i opowiadanie. Polski komiks historyczny”.

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1

do 20.1.2018

poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00,

w soboty w godz. 10.00 - 16.00.

Bilety: 2-5 zł

„Bez oddechu”, to wystawa klasyków polskiego komiksu. W BWA zobaczyć można plansze z komiksów „Funky Koval” i „Wiedźmin”.

Maciej Parowski (ur. 1946) pisarz, scenarzysta, krytyk i redaktor science fiction. Kierownik działu prozy polskiej (1982-2012) i redaktor naczelny (1992-2003) najważniejszego polskiego miesięcznika SF – „Fantastyka” (od 1990 – „Nowa Fantastyka”). Od 2004 prowadzi kwartalnik „Czas Fantastyki”. Bogusław Polch (ur. 1941) rysownik popularnych serii „Kapitan Żbik”, „Ekspedycja” (osiem albumów stworzonych dla niemieckiego wydawcy i przetłumaczonych na 12 języków), „Funky Koval” oraz „Wiedźmin”. Podczas swojej kariery stworzył ponad tysiąc plansz komiksu. Wydał w Polsce 25 albumów o łącznym nakładzie około pięciu milionów egzemplarzy. W 2009 roku został odznaczony brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

„Pamięć i opowiadanie. Polski komiks historyczny”. W ramach wystawy prezentujemy prace dwudziestu rysowników i kilkunastu scenarzystów. Komiksy dotyczą historii Polski, od czasów najdawniejszych, aż do współczesności. W wystawie udział biorą rysownicy pochodzących z różnych środowisk, tworzący w różnych stylach, posługujących się różnymi technikami, w różnorodny sposób podchodzący do opowiadanej historii. Wielu z autorów podejmuje tematy trudne, sięga do historii ostatnich kilkudziesięciu lat, która wciąż mocno oddziałuje na teraźniejszość. Uczestnicy wystawy: Daniel Baum, Wojciech Birek, Olaf Ciszak, Jacek Frąś,Krzysztof Gawronkiewicz, Daniel „Gedeon” Grzeszkiewicz, Andrzej Janicki, Sławomir Jezierski, Jacek Michalski, Marek Oleksicki, Janusz Ordon, Jerzy Ozga, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Szymon Teluk, Tomasz Tomaszewski, Przemysław „Trust” Truściński, Krzysztof Wyrzykowski. Wystawa została przygotowana przez BWA w współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców „Contur” i Napoli COMICON.

 

Wystawa fotografii Elżbiety Bojczuk  "Karkonosze obiektywnie"

Książnica Karkonoska, Galeria Inspiracje, ul. Bankowa 27

do 15 lutego

poniedziałek – piątek: 10.00 – 18.00; sobota: 10.00 – 14.00

wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Elżbiety Bojczuk. Autorka wystawy od lat zakochana w górach wędruje po nich wyposażona w aparat i wrażliwe na zmieniające się krajobrazy oko. Wernisaż będzie wyjątkową okazją by spotkać autorkę zdjęć, porozmawiać o jej warsztacie i wymienić się opiniami. Góry czekają na was również w Książnicy !

 

Wystawa Janusza Moniatowicza „Kilkadziesiąt fotografii”

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, ul. Michałowicka 32

Ekspozycja od 4 grudnia do 28 lutego

Wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 16.00

Bilety: 6/4 zł, środa bezpłatnie

Karkonoski Oddział Związku Polskich Artystów Fotografików zaprasza na otwarcie jubileuszowej wystawy fotografii Janusza Moniatowicza.

 

Wystawy prac pokonkursowych: „Moje miejsce, mój świat”, „Śniło mi się że…”

Miejski Dom Kultury Muflon, ul. Cieplicka 172

Do 28 lutego

wstęp wolny

Prezentacja prac laureatów konkursów plastycznych: „Moje miejsce, mój świat”, „Śniło mi się że…”.

 

Wystawa „Sacrum i Profanum”, Jelenia Góra

„Sacrum i Profanum” – wystawa malarstwa Marka Cieśli

Galeria "Promocje" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12

Wernisaż godz.  17:00

Wystawa czynna od 08.01 do 29.02.2018

Wstęp wolny

Marek Cieśla – muzyk i malarz wpisujący się w życie kulturalne Dzierżoniowa. Jego obrazy podziwiane są w kraju i za granicą. Wiele z nich znajduje się już w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce, a nawet Japonii.

W swoich poszukiwaniach artystycznych łączy muzykę i malarstwo.

„Sacrum i Profanum” – przesiąknięty symbolizmem zbiór obrazów, w którym artysta odnajduje samego siebie, wieńczy swoje poszukiwania świadomym spojrzeniem na duchowość – sacrum i rzeczywistość – profanum.

Wernisaż odbędzie się przy dźwiękach muzyki Marka Cieśli.

 

„Życie wokół Kopalni Mysłowice”, wystawa fotografii Mariana Jamrozego, Jelenia Góra

„Życie wokół Kopalni Mysłowice” – Marian Jamrozy – wystawa fotografii z cyklu „Polska na starej fotografii”

Galeria "hall" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12

Wystawa czynna od 11.01 do 11.03.2018 r.

Wstęp wolny

Marian Jamrozy, 66 lat, absolwent Technikum Fototechnicznego w Katowicach Piotrowicach (1968 r.) oraz Studium Fotografii i Filmu we Wrocławiu (1971 r.). W latach 1968-1997 pracował jako fotograf zakładowy w kopalni „Lenin” w Mysłowicach Wesołej (od 1990 r. kopalnia „Wesoła”). Instruktor fotografii w domach kultury przy kopalniach „Boże Dary”i „Wesoła”. W latach 70. współpracował z Głosem Górniczym w Mysłowicach. Po przejściu na emeryturę związany z tyskimi mediami: Górnośląskim Tygodnikiem Regionalnym „Echo”i „Twoje Tychy”. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Miejskiego w Mysłowicach. W 2016 r. gość specjalny Tychy Press Photo, którego laureatem był w 2005 r. Wystawa jest prezentacją fotografii z okresu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Wystawa fotografii z konkursu dzieci i młodzieży, Jelenia Góra

 

Wystawa prac z III Dolnośląskiego Konkursu Fotografii Mobilnej dla dzieci i młodzieży do 13 lat pt. „Obok mnie”.

Galeria "Pod Brązowym Jeleniem" JCK,ul. 1 Maja 60

Od 12 stycznia

Wstęp wolny

W czasach cyfryzacji fotografii, dostępności i łatwości zapisu tego, co jest „obok” za pomocą chociażby telefonu komórkowego, dorośli mają możliwość obejrzenia świata z perspektywy bardzo młodego człowieka. Poznania jego sposobu widzenia, kadrowania obrazu, jego wrażliwości i tego, co dla niego jest najbardziej interesujące w najbliższym otoczeniu. Będzie to również znakomita okazja dla młodych uczestników do poznania siebie nawzajem za pomocą porównania różnego, własnego sposobu patrzenia na świat.

Zadaniem Konkursu było wyłonienie spośród uczestników osób szczególnie utalentowanych w tworzeniu obrazów fotograficznych za pomocą prostych, cyfrowych urządzeń i budowanie świadomości obrazu. Organizatorem Konkursu Fotograficznego „Obok mnie” jest Jeleniogórskie Centrum Kultury w Jeleniej Górze.

Współorganizatorem konkursu odpowiedzialnym za publikowanie materiałów informacyjnych w internecie i wsparcie merytoryczne przy wyborze zdjęć jest Stowarzyszenie „Jeleniogórska Strefa Fotografii”. Konkurs jest organizowany przy współpracy z Książnicą Karkonoską w Jeleniej Górze.

 

Wystawa „Przyroda w obiektywie Daniela Gustowskiego”

Muzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11A

Bilety: 5/4 zł

Wtorek – niedziela godz. 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Daniel Gustowski –urodzony w 1981 r. w województwie łódzkim, od 2010 do początku 2017 mieszkaniec Jeleniej Góry.

Tu zaadaptował się do nowych warunków,  nawiązał kontakt ze środowiskiem fotograficznym; konkretnie z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym.

Swoje zainteresowania skierował na fotografowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Zajęcie to wymaga to dużo cierpliwości, odpowiedniego sprzętu, a przede wszystkim czasu. Na takie chwile potrzeba tygodni, a nawet wielu lat wyczekiwania i kamuflażu.

Autor kilku wystaw indywidualnych jak i zbiorowych serdecznie wszystkich zaprasza na swój wernisaż do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach.

 

BOLESŁAWIEC

Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa

wtorek – sobota 10:00 do 16:00, niedziela od 11:00 do 16:00

bilety: 4/2 zł; czwartek wstęp wolny

 

KARPACZ

Poplenerowa wystawa malarstwa

Miejskie Muzeum Zabawek ze Zbiorów Henryka Tomaszewskiego, ul. Kolejowa 3

Bilety: 7/5 zł

wtorek – piątek: 9:00 – 16:30

sobota – niedziela: 10:00 – 17:30

 

KOWARY

Gościniec na Starówce, ul. 1 Maja 23

Codziennie  godz. 12.00 – 20.00

Wstęp wolny

 

LWÓWEK ŚLĄSKI

Otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Marii Trąd

Galeria „Klatka”, LOK, ul. Przyjaciół Żołnierza 5

Wernisaż godz. 18.00

Codziennie w godz. 10.00 – 16.00

Wstęp wolny

 

SZKLARSKA PORĘBA

Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy Politechniki Wrocławskiej „Radość”, ul. Muzealna 2,

Czynne codziennie w godz. 10 – 18

Wstęp wolny

 

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Muzeum Karkonoskie, ul. 11 Listopada 23

Wtorek niedziela 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne

Bilety: 10/5 zł; środa wstęp wolny

 

 

ZGORZELEC

MDK przy ul. Parkowej 1

Wstęp wolny

 

GOERLITZ

Wystawa „Uwaga Pociąg! 175 lat kolei na Śląsku”, Goerlitz

do 2 września 2018 roku

Godziny otwarcia:

wtorek - niedziela w godz. 10.00 – 17.00

(specjalne godziny otwarcia we święta, podczas jarmarku bożonarodzeniowego oraz w pierwszym kwartale roku 2018)

Bilety: 4/3 euro

Dzień 22 maja 1842 r. zapoczątkował również na Śląsku epokę kolei żelaznej. Wówczas uruchomiono linię kolejową na trasie Wrocław – Oława. 175 rocznica tego wydarzenia jest jednym z wielu jubileuszy, które kolej śląska oraz miasto Görlitz mają przyjemność obchodzić. 170 lat temu, w dniu 1 września 1847 r., otwarty został pierwszy dworzec kolejowy w Görlitz, a także linie kolejowe do Drezna, Berlina oraz przez Węgliniec do Wrocławia. W dniu 6 września 1917, czyli przed stu laty, oddano do użytku nowy budynek dworcowy w Görlitz, który do dziś pełni swoją funkcję. Wszystkie te jubileusze są dla Muzeum Śląskiego okazją do przygotowania i zaprezentowania wystawy „Uwaga pociąg!”. Wystawa ta jest poświęcona rozwojowi kolei żelaznej na Śląsku oraz jego znaczeniu dla miasta Görlitz.

 

Prezentacja uwidacznia zwiedzającym dynamiczny rozwój sieci kolejowej na Śląsku. Szybko powstały również połączenia dalekobieżne z Berlinem, Wiedniem i Warszawą. Najszybciej jednak rozwijał się transport szynowy w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Niemniej jednak ważną rolę odgrywały także liczne trasy poboczne oraz prywatne linie kolejowe, które powstawały nierzadko w wyjątkowo trudnych warunkach topograficznych, jak na przykład w Karkonoszach czy Hrabstwie Kłodzkim. Ich znaczenie zarówno dla przemysłu jak i dla turystyki można zaobserwować na przykładzie Kolei Izerskiej pomiędzy Jelenią Górą a Kořenovem.

 

Po 1847 r. założone zostały w Görlitz zakłady produkujące tabor kolejowy wraz z szeroką gamą wyposażeń oraz licznymi innowacjami technicznymi. Z racji tego dla miasta kolej żelazna odgrywa do dziś zasadniczą rolę gospodarczą. Między innymi produkowano tu  w latrach 30. XX w. lokomotywę pośpieszną Fliegende Hamburger (Latający Hamburczyk) oraz Fliegender Schlesier (Latający Ślązak). Przedstawiony będzie w wystawie także rozwój zakładów produkujących tabor kolejowy z siedzibą w Niesky, który w produkcji wagonów towarowych zajmuje obecnie czołowe miejsce na skalę europejską. Ponadto zaprezentowane będą także dzieje Reichsbahn-Ausbesserungswerk Lauban, który w okresie od 1945 r. do 2000 r. działał do pod polską nazwą jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Lubaniu.

 

Wystawa kieruje szczególną uwagę na oba jubileusze otwarcia budynków dworcowych w Görlitz. Specjalnie wykonany na tę okazję model przedstawia pierwszy budynek dworca z 1847 r. Centralnym eksponatem wystawy jest potężna makieta o wymiarach 18x2,5 m. Model w skali 1:87 wiernie odzwierciedla budynek i teren dworca z roku 1917. Wykonany został on w trakcie wieloletniej pracy przez Ingo Wobsta i po raz pierwszy można go będzie zobaczyć w całości. Liczne fotografie i dokumenty objaśniają dzieje dworców w Görlitz od 1847 r. do dnia dzisiejszego.

 

Podczas trwania wystawy będą organizowane liczne prezentacje uzupełniające. Pierwsza z nich rozpocznie się 15 października 2017 r. i poświęcona będzie fotografiom historycznym dokumentującym budowę linii kolejowej między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim w latach 1906 - 1909. Fotografie te pochodzą ze zbiorów muzeum partnerskiego – Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W lutym 2018 zaprezentujemy Państwu imponujący zbiór tabliczek znamionowych wagonów z całej Europy. Są to eksponaty wypożyczone z Muzeum Regionalnego w Lubaniu. W maju 2018 można będzie podziwiać ruchomy model Kolei Izerskiej wraz z dworcami od Szklarskiej Poręby Dolnej (Niederschreiberhau) do Kořenova (Polaun).