JELENIA GÓRA
Wystawa fotograficzna „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”.
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, ul. Michałowicka 32
Wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 16.00
Bilety: 6/4 zł, środa bezpłatnie
Włączając się w akcję Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku przebiegającą w 2017 pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, chcielibyśmy pokazać wystawę fotografii „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”.
Wystawa prezentuje najpiękniejsze rezydencje Kotliny Jeleniogórskiej – regionu znanego powszechnie jako Dolina Pałaców i Ogrodów.
W skład kompleksu wchodzi 30 rezydencji, które znajdują się na obszarze 102 km2.
Wśród zabytkowych budowli znajdują się m.in.: gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace oraz XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki.
Wystawa organizowana we współpracy z Fundacją Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
Wystawa plastyczna „Kocham Cieplice…”
Wystawa plastyczna „Kocham Cieplice – moje rodzinne miasto”
Książnica Karkonoska, Filia nr 4, Plac Piastowski 32
1 – 30 września
Poniedziałek – sobota, godz. 8.00 – 18.00
Wstęp wolny
Wystawa prac pokonkursowych "Kocham Cieplice - moje rodzinne miasto".
Wystawa „Emblema jeleniogórskie” Ryszarda Grzywacza
Książnica Karkonoska, Galeria Inspiracje, ul. Bankowa 27, I piętro
Ekspozycja: 6 - 30 września
Wstęp wolny
Poniedziałek – sobota w godz. 9.00 – 18.00
Emblema, to stary gatunek, tak stary, że używał go już Mikołaj Rej. Jest to gatunek łączący dwie dziedziny sztuki – rysunek i poezję, były to po prostu krótkie poetyckie komentarze do rycin. Fragmenty cyklu publikowane były w miesięczniku „Odra”.
Autor Ryszard Grzywacz – jeleniogórzanin, nauczyciel języka polskiego, autor książki „Noc”.
"Spotkania z fotografią"
Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28, Galeria na Górze
15 września - 1 października
wtorek - niedziela w godzinach 09.00 – 17.00
poniedziałek - nieczynne
środa - wstęp bezpłatny
bilety: 10/5 zł
"Spotkania z fotografią" to zbiorowa ekspozycja kilkunastu autorów z terenu całej Polski, którzy od lat uczestniczą w plenerach prowadzonych przez Tadeusza P. Prociaka i Tomasza Mielecha na obrzeżach Karkonoszy.
Autorzy wystawy w większości nie zajmują się zawodowo fotografią, a ich fascynacja "pisaniem światłem" materializuje się w zróżnicowanym tematycznie podejściu do tego medium. Na wystawie zobaczymy zarówno zdjęcia inscenizowane, jak i klasyczny pejzaż, prace z nurtu street photography, ale także fotografię otworkową i kilka klasycznych gum.
40 lat BWA. Now is here, wystawa prac jeleniogórskiego środowiska artystycznego
Biuro Wystaw Artystycznych ul. Długa 1
Ekspozycja: 7 września – 7 października
Bilety: 5 zł
poniedziałek – piątek, godz. 9.00 – 17.00, sobota, godz. 10.00 – 16.00
Wystawa prac jeleniogórskiego środowiska artystycznego uświetni jubileusz czterdziestolecia BWA oraz towarzyszyć będzie obchodom Września Jeleniogórskiego. Będzie to prezentacja twórczości około czterdziestu artystów związanych z Regionem Jeleniogórskim, reprezentujących różne dyscypliny. Na wystawę trafi to, co dzieje się w ich pracowniach, co jest dla nich ważne, jakimi drogami podążają, jak wpływają na dzisiejszy artystyczny obraz regionu.
Karkonoskie Impresje - Fotografia Mateusza Aleksandrowicza
MDK "Muflon", Galeria "Muflon", ul. Cieplicka 172
13 września - do 11 października
codziennie w godz. 8.00 – 20.00
wstęp wolny
Mateusz Michał Aleksandrowicz urodził się 12 września 1990 w Wysokiem Mazowieckiem, w województwie podlaskim. Tam ukończył technikum mechaniczne, zaś pierwszy raz z fotografią zetknął się, gdy miał 13 lat. Od tamtej pory jest ona jego pasją. Obecnie od roku, na stałe, mieszka w Jeleniej Górze. Jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Tajników fotografii uczył się w Warszawskiej Szkole Reklamy, na kierunku Fotografia artystyczna i reklamowa, gdzie miał okazję doskonalić swoje umiejętności pod kierunkiem znanego fotografa, Szymona Kobusińskiego. Najchętniej fotografuje przyrodę, skupia się na detalach, swoją uwagę zwraca ku tym elementom natury, które przez swoją potoczność wydają się oczywiste, a jednak skrywają w sobie karkonoską magię.
Młody fotografik ciągle doskonali warsztat, a robiąc zdjęcia, stara się w indywidualny sposób uchwycić i podkreślić grę światłocienia, a także osobiście wczuć się w perspektywę.
Wystawa prezentuje fotografie czarno-białe i kolorowe. Na nich żywioł wody uwypukla zarówno przemijalność czasu, jak również potęgę trwania. Długie czasy naświetlania opływają, jak mgła, kamienie, nieruchome skały oraz tajemny żywot mchów.
Kuratorką wystawy jest Agata Turska-Makutynowicz.
Wystawa „Głosić, przemieniać, wychowywać” na 400-lecie zakonu pijarów
Muzeum Przyrodnicze ul. Cieplicka 11A
15 września – 15 października
Wtorek – niedziela godz. 10.00 – 16.00
Wstęp: 5/4 zł, sobota bezpłatnie
Centrum Wiara i Kultura, Polska Prowincja Zakonu Pijarów, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze i Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze zapraszają na otwarcie wystawy „Głosić, przemieniać, wychowywać”, przygotowanej z okazji Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. Zakon świętuje w tym roku 400 –lecie istnienia Pijarów oraz 250-lecie kanonizacji Kalasancjusza.
„Inna cząstka siebie” – Jolanta Wdowczyk – wernisaż wystawy graficznych kompozycji wykonanych na płótnie lnianym.
Galeria "Promocje" ODK, ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
18 września – 9 listopada
poniedziałek – piątek: 9.00 - 12.30 - dla grup, 16.00 - 20.00 - zwiedzanie indywidualne
wstęp wolny
Inna cząstka siebie – Jolanta Wdowczyk – Festiwal Sztuki Włókna XLIV Międzynarodowe Sympozjum "Warsztat Twórczy – Kowary" – wystawa towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.
„Inna cząstka siebie”, to tytuł wystawy Jolanty Wdowczyk, na której prezentuje graficzne kompozycje wykonane na płótnie lnianym. Prace te, są częścią cyklu „Metromiraże”. Autorka wprowadza widza w świat kompozycji geometryzujących, które, jak sama mówi, można oglądać wielokrotnie i wielokrotnie różnie je interpretować.(…)” - prof. Ewa Poradowska-Werszler
Wystawa „500 lat protestantyzmu na Śląsku"
Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28, Galeria na Górze
8 września – 15 listopada
wtorek - niedziela w godzinach 09.00 – 17.00
poniedziałek - nieczynne
środa - wstęp bezpłatny
bilety: 10/5 zł
Planszowa wystawa edukacyjna przygotowana w związku z rezolucją ustanawiającą rok 2017 rokiem pamięci o Reformacji. Objazdowa wystawa powstała w ramach projektu „Reformacja w Europie Środkowo-Wschodniej”. Przygotowana została przez Schlesisches Museum zu Görlitz oraz Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie przy współpracy Diecezji Wrocławskiej, Katowickiej i Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Partnerem w Niemczech jest Kirchliche Stiftung Evangelisches Schlesien w Görlitz.
Wystawa "Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki"
Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28
1 września – 3 grudnia
wtorek - niedziela w godzinach 09.00 – 17.00
poniedziałek - nieczynne
środa - wstęp bezpłatny
bilety: 10/5 zł
Wystawa Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki będzie prezentować najciekawsze obiekty architektury powstałe w Jeleniej Górze w okresie secesji, na przełomie XIX i XX w.
Archiwalnym planom i współczesnym zdjęciom budynków towarzyszyć będą również aranżacje typowych pomieszczeń z tego okresu, wraz z meblami oraz innymi secesyjnymi elementami wyposażenia wnętrz mieszkalnych, pochodzącymi z prywatnych kolekcji oraz z dolnośląskich muzeów.
BOLESŁAWIEC
Wystawawłoskiej ceramiki produkowanej współcześnie
Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa
19 sierpnia – 30 września
wtorek – sobota 10:00 do 16:00, niedziela od 11:00 do 16:00
bilety: 4/2 zł; czwartek wstęp wolny
W Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa w Bolesławcu można oglądać wystawę włoskiej ceramiki produkowanej współcześnie w nadmorskiej miejscowości Vietri sul Mare koło Neapolu.
Na ekspozycji „Magia włoskiej ceramiki. Naczynia z Vietri sul Mare” pokazano ponad 170 obiektów z 18 działających obecnie z na terenie Vietri sul Mare wytwórni. Jest to głównie ceramika naczyniowa, zdobiona motywami figuralnymi, roślinnymi, rzadziej ornamentami geometrycznymi. Dekoracje inspirowane są często życiem mieszkańców nadmorskiego miasteczka oraz tamtejszą specyficzną fauną i florą. Zaskakuje wielobarwność szkliw i intensywność stosowanych barw – żółcieni, czerwieni, zieleni i błękitów. Choć zaobserwować można wiele różnic w wykonaniu ceramiki z Bolesławca i z Vietri łączy je materiał, ręczne wykonanie i silne przywiązanie do tradycji. Ekspozycji towarzyszą dwa bezpłatne katalogi: „Irene Kowaliska. W micie Śródziemnomorskim / Nel mito del Mediterraneo” oraz „Stoviglierie Vietresi. Magia włoskiej ceramiki. Naczynia z Vietri sul Mare”.
KARPACZ
WystawaAgaty Różańskiej i Anny Wilk - Ceramiczne Inspiracje
Miejskie Muzeum Zabawek ze Zbiorów Henryka Tomaszewskiegow Karpczu
Wstęp wolny
wtorek – piątek: 9:00 – 16:30
sobota – niedziela: 10:00 – 17:30
Wystawa do 1 października
KOWARY
Wystawa Krystyny Matusiak „Karkonosze w akwareli”
Gościniec na Starówce, ul. 1 Maja 23
godz. 17.00
15 września – 31 października
Codziennie godz. 12.00 – 20.00
Wstęp wolny
Autorka uprawia malarstwo sztalugowe, olej, akryl, akwarele oraz techniki własne. Zajmuje się grafiką, technikami metalowymi, malarstwem na suchym tynku, pozłotnictwem i technikami konserwatorskimi. Bliska jej jest także sztuka użytkowa.
SZKLARSKA PORĘBA
"Tylko Fragment…" Malarstwo Wlastimila Hofmana w latach 1947-1970 ze zbiorów mieszkańców Szklarskiej Poręby
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Muzeum Karkonoskie, ul. 11 Listopada 23
08 września – 29 października
Wtorek niedziela 9.00 – 16.00, poniedziałek nieczynne
Bilety: 10/5 zł; środa wstęp wolny
Wystawa w ramach Roku Wlastimila Hofmana pod Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana prof. Dra hab. Piotra Glińskiego. "Tylko Fragment..."
Obrazy artysty pochodzące z prywatnych kolekcji. Większość z nich nie była dotąd eksponowana.
GOERLITZ
Wystawa „Uwaga Pociąg! 175 lat kolei na Śląsku”, Goerlitz
do 2 września 2018 roku
Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela w godz. 10.00 – 17.00
(specjalne godziny otwarcia we święta, podczas jarmarku bożonarodzeniowego oraz w pierwszym kwartale roku 2018)
Bilety: 4/3 euro
Dzień 22 maja 1842 r. zapoczątkował również na Śląsku epokę kolei żelaznej. Wówczas uruchomiono linię kolejową na trasie Wrocław – Oława. 175 rocznica tego wydarzenia jest jednym z wielu jubileuszy, które kolej śląska oraz miasto Görlitz mają przyjemność obchodzić. 170 lat temu, w dniu 1 września 1847 r., otwarty został pierwszy dworzec kolejowy w Görlitz, a także linie kolejowe do Drezna, Berlina oraz przez Węgliniec do Wrocławia. W dniu 6 września 1917, czyli przed stu laty, oddano do użytku nowy budynek dworcowy w Görlitz, który do dziś pełni swoją funkcję. Wszystkie te jubileusze są dla Muzeum Śląskiego okazją do przygotowania i zaprezentowania wystawy „Uwaga pociąg!”. Wystawa ta jest poświęcona rozwojowi kolei żelaznej na Śląsku oraz jego znaczeniu dla miasta Görlitz.
Prezentacja uwidacznia zwiedzającym dynamiczny rozwój sieci kolejowej na Śląsku. Szybko powstały również połączenia dalekobieżne z Berlinem, Wiedniem i Warszawą. Najszybciej jednak rozwijał się transport szynowy w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Niemniej jednak ważną rolę odgrywały także liczne trasy poboczne oraz prywatne linie kolejowe, które powstawały nierzadko w wyjątkowo trudnych warunkach topograficznych, jak na przykład w Karkonoszach czy Hrabstwie Kłodzkim. Ich znaczenie zarówno dla przemysłu jak i dla turystyki można zaobserwować na przykładzie Kolei Izerskiej pomiędzy Jelenią Górą a Kořenovem.
Po 1847 r. założone zostały w Görlitz zakłady produkujące tabor kolejowy wraz z szeroką gamą wyposażeń oraz licznymi innowacjami technicznymi. Z racji tego dla miasta kolej żelazna odgrywa do dziś zasadniczą rolę gospodarczą. Między innymi produkowano tu w latrach 30. XX w. lokomotywę pośpieszną Fliegende Hamburger (Latający Hamburczyk) oraz Fliegender Schlesier (Latający Ślązak). Przedstawiony będzie w wystawie także rozwój zakładów produkujących tabor kolejowy z siedzibą w Niesky, który w produkcji wagonów towarowych zajmuje obecnie czołowe miejsce na skalę europejską. Ponadto zaprezentowane będą także dzieje Reichsbahn-Ausbesserungswerk Lauban, który w okresie od 1945 r. do 2000 r. działał do pod polską nazwą jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Lubaniu.
Wystawa kieruje szczególną uwagę na oba jubileusze otwarcia budynków dworcowych w Görlitz. Specjalnie wykonany na tę okazję model przedstawia pierwszy budynek dworca z 1847 r. Centralnym eksponatem wystawy jest potężna makieta o wymiarach 18x2,5 m. Model w skali 1:87 wiernie odzwierciedla budynek i teren dworca z roku 1917. Wykonany został on w trakcie wieloletniej pracy przez Ingo Wobsta i po raz pierwszy można go będzie zobaczyć w całości. Liczne fotografie i dokumenty objaśniają dzieje dworców w Görlitz od 1847 r. do dnia dzisiejszego.
Podczas trwania wystawy będą organizowane liczne prezentacje uzupełniające. Pierwsza z nich rozpocznie się 15 października 2017 r. i poświęcona będzie fotografiom historycznym dokumentującym budowę linii kolejowej między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim w latach 1906 - 1909. Fotografie te pochodzą ze zbiorów muzeum partnerskiego – Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W lutym 2018 zaprezentujemy Państwu imponujący zbiór tabliczek znamionowych wagonów z całej Europy. Są to eksponaty wypożyczone z Muzeum Regionalnego w Lubaniu. W maju 2018 można będzie podziwiać ruchomy model Kolei Izerskiej wraz z dworcami od Szklarskiej Poręby Dolnej (Niederschreiberhau) do Kořenova (Polaun).
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...