To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce, czyli Senioralia 2015

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce, czyli Senioralia 2015

Jesień też jest piękna. W tym wypadku jesień życia, co na przełomie września i października udowadniają jeleniogórscy seniorzy – organizatorzy i uczestnicy Międzynarodowego Dnia Seniora „Senioralia” i IV Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów (oczywiście imprezy „Senioraliów” są otwarte dla reprezentantów wszystkich pokoleń). Imprezom patronują poseł Zofia Czernow, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. 

Senioralia, to pomysł i rezultat pracy samych seniorów – grupy społecznej, w której drzemie ogromny potencjał i siły twórcze. I mającej to, czego brakuje wszystkim innym… czas. W końcu przecież każdy z nas kiedyś będzie członkiem tego zacnego grona. W Jeleniej Górze mieszka kilkanaście tysięcy osób po 60. roku życia, w regionie – kilkadziesiąt tysięcy. Seniorzy są coraz aktywniejsi, korzystają z oferty klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku i innych instytucji społeczno-kulturalnych. Propozycji z miesiąca na miesiąc przybywa, a zainteresowanie osób starszych formami aktywnego spędzania czasu i samorozwoju stale rośnie. Bo czynnie spędzają czas na emeryturze, angażują się w rozmaite działania społeczne i są ciekawi świata…
Na początek „Sybiraczki i Goście”, czyli muzyczne spotkania senioralne, to propozycja na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych MDK „Muflon” (wtorek, 29 września, godz. 12.00). Wystąpią zespoły śpiewacze, w miłej atmosferze będzie można porozmawiać przy kawie i herbacie oraz drobnym poczęstunku.
A od czwartku, 1 października, do niedzieli 4 października Dolnośląski Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów. Do Jeleniej Góry przyjadą chóry, zespoły wokalno-muzyczne oraz kabarety, w których działają seniorzy z Dolnego Śląska. Rozpocznie się to wszystko (godz. 10:30) czwartkowym przemarszem korowodu seniorów od kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Plac Ratuszowy, gdzie przejmą klucza do miasta od prezydenta Jeleniej Góry. Ale już od godz. 10.30 koncertować będą zespoły artystyczne na Placu Ratuszowym. Od godz. 13.00 I dzień przesłuchań - w Klubie „Kwadrat” JCK. W piątek, także od godz. 13:00, II dzień przesłuchań i o tej samej porze koncert zespołów artystycznych na Placu Ratuszowym. Sobota to kolejne koncerty na Placu Ratuszowym (od godz. 11:00) i kolejny dzień przesłuchań (od godz. 13.00). Na wszystkie imprezy – wstęp bezpłatny.
Niedzielę, 4 października, zdominuje (o godz. 15.00) uroczysta akademia z okazji Światowego Dnia Seniora, prezentacja laureatów z finałem w postaci koncertu „Melodie Słonecznej Italii”. To w Filharmonii Dolnośląskiej (wejściówki do nabycia w siedzibie zarządu jeleniogórskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przy ul. Bolesława Prusa 8).
W ramach tegorocznych Senioraliów odbędzie się także - 10 października - Bal Seniora, a później - do 15 października - spotkania we wszystkich 7 kołach terenowych Związku działających na obszarze 4 powiatów.  

Komentarze (1)

Co za nonszalancja. Marszałek z Przybylskiego stał się Michalskim. Korekta!!!!!!