To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zobacz Ducha Gór! Laureaci konkursu 2014

Anna Więckowska - Śnieżne Kotły – I nagroda

Oto portret Ducha Gór namalowany nagrodzonymi pracami uczestników tegorocznej edycji konkursu fotograficznego „Zobacz Ducha Gór”. Poniżej publikujemy prace laureatów naszego konkursu. Te i więcej zdjęć obejrzeć można będzie na wystawie w jeleniogórskiej Galerii Skene, która otwarta zostanie w sobotę, 22 listopada.

Konkurs organizowany wspólnie przez „Nowiny Jeleniogórskie” i Fundację Nowin Jeleniogórskich, przy współpracy szeregu instytucji zaangażowanych w promocję naszego regionu oraz sztuki fotografowania, znów przyniósł niemałe zaskoczenie. Przede wszystkim znaczącym wzrostem zainteresowania ze strony fotografujących, przekładającym się także na różnorodność i poziom zgłaszanych zdjęć.

Bogactwo i uroda krajobrazu przyrodniczego i kulturowego naszych gór jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji twórczych. Dowodem tego jest rosnący zbiór wartościowych fotografii będący efektem konkursu, który zamierzamy kontynuować. Niech nagrodzone prace opowiadają tajemnice Ducha Gór językiem obrazu. Zdjęcia, które dziś publikujemy stanowią jedynie niewielką część prac wartych pokazania, jakie wpłynęły na konkurs. Dość powiedzieć, że finałowej oceny zakwalifikowanych zostało blisko 120 prac 34 autorów. Wybór tych najlepszych był bardzo trudny. Zdjęć wartych uhonorowania było dużo więcej niż wynosiła pula nagród.

Jury pod przewodnictwem znakomitego polskiego fotografa Zenona Żyburtowicza postanowiło przyznać ostatecznie aż pięć nagród głównych, trzy nagrody specjalne i trzy wyróżnienia. Szersze uzasadnienie werdyktu poznać będzie można podczas otwarcia pokonkursowej wystawy, na którą zakwalifikowano prawie 80 prac blisko 30 twórców!

Uroczystość wręczenia nagród i wernisaż pokonkursowej wystawy, na którą zapraszamy uczestników konkursu i wszystkich innych zainteresowanych tym wydarzeniem, odbędzie się w sobotę, 22 listopada, o godz. 17.00. w jeleniogórskiej Galerii Skene, znajdującej się w budynku teatru C. K. Norwida.

 

 

NAGRODZONE ZDJĘCIA:

 

I nagroda: Anna Więckowska - Śnieżne Kotły, czerwiec 2014.

II nagroda: Artur Menażyk - Jesienne złoto Ducha Gór (zestaw zdjęć), Góry Izerskie – Karkonosze, październik 2013.

III nagroda: Izabela Opala - Rudawy Janowickie, wrzesień 2014.

IV nagroda: Cezary Jackowski – Wodospad Podgórnej, Przesieka 20 września 2014.

V nagroda: Ryszard Literacki - Śnieżka z mego okna, Jelenia Góra, 30 maja 2014.

Nagroda specjalna: Stefania Kędzior – Narty na emeryturze, Karpacz, 19 lipca 2014.

Nagroda specjalna: Paweł Jonczyk - Odpocznij Lala, Góry Izerskie - Grzbiet Kamienicki, 28 września 2014.

Nagroda specjalna: Aleksandra Michalska - Bliskie spotkanie z Duchem Gór na Chojniku, Zamek Chojnik 20 sierpnia 2014.

Wyróżnienie: Tomasz Ujma – W tunelu mróz, tunel kolejowy w Kowarach, styczeń 2014.


Wyróżnienie: Jerzy Zając – Zamek Ducha Gór, Karkonosze, 3013.


Wyróżnienie: Grzegorz Truchanowicz - Jedwabne wstęgi, Kowary – Karpacz, 13 - 15 sierpnia 2014.

Komentarze (14)

Ko**** Karkonosze!

jak mozna tak okaleczyc slowo "ko****"? wstydzcie sie!

Tego pierwszego miejsca to nie rozumiem....

Tego pierwszego miejsca nie rozumiem, z prezentowanych jest wiele lepszych!

Bardzo mi się podoba zdjęcie wyróżnione III nagrodą ,jest to jakby "impresjonistyczny czyściec ". Ale ducha gór także tu,nie widzę.

Zdjęcia piękne. Ale... te zdjęcia z Karkonoszy, a ściślej z Karkonoskiego Parku Narodowego. Czy dyrektor parku wie o nich? Pewnie zaraz zgłosi się do autorów o opłaty za robienie zdjęć w Karkonoskim Parku Narodowym. Zdaje się za 1 zdjęcie według regulaminu parku trzeba płacić 100 zł co nie jest kwotą małą. Można oczywiście mieć wątpliwości, czy jest to komercyjne robienie zdjęć, ale skoro autorzy dostali nagrody, jest publikacja, więc raczej tak. Dyrektor niestety zazdrosny jak ktoś robi zdjęcia w jego królestwie, sam tak dobrych nie robi, więc pewnie zaraz dowali takie opłaty, że autorzy pożałują że brali udział w tym konkursie. Tak skończyło wielu pasjonatów i popularyzatorów Karkonoszy robiących zdjęcia w górach.

Polecam wszystkim ten wątek: www.prw.pl/articles/view/22514/Awantura-o-smiglowiec

zważywszy na fakt że tak gdzieś połowa nagrodzonych osób to nazwiska znane w lokalnym światku turystyczno-towarzyskim (do któego także należy Raj) - pewnie nie musieli płacic. nie od dzisiaj wiadomo że w kpn są równi i równiejsi a znajomych Raja i jego samego przepisy nie obowiązują. sam Raj też jest fotografikiem i pewnie dawno by zbankrutował gdyby musiał zapłacic wszystkie zarządzone przez siebie opłaty.

ALe to Jelonka powinna zapalcic bo robi to komercyjnie publikujac je ...

Opłaty muszą być, bo z czegoś trzeba utrzymać rozrośnięte rodziny pozatrudniane w KPN.

Aniu gratuluję :)) ela z Kamiennej Góry

Zdjęcie Wodospadu Podgórnej - rewelacja :)

Oj, ktoś tu swoje frustracje wylał @@ Co zdjęcia nie przeszły weryfikacji??? No, nie każdy ma talent fotograficzny - Laureaci taki talent mają jak najbardziej :) Jeszcze raz gratulacje :)

Co prawda nie mogłam być na otwarciu wystawy, ale bardzo się cieszę, że moje skromne zdjęcie zostało zakwalifikowane. Dla mnie jest i to nagrodą. Dziękuję

To zdjęcie przedstawia KOPALNIĘ ZŁOTA. To nie żart ---> II nagroda: Artur Menażyk - Jesienne złoto Ducha Gór