To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Znowu zaczyna się walka o szkoły w Sosnówce i Miłkowie

Znowu zaczyna się walka o szkoły w Sosnówce i Miłkowie

Wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata jest konsekwentny. Po raz kolejny próbuje doprowadzić do zamknięcia szkół podstawowych w Sosnówce i Miłkowie. Wczoraj (21.05) na sesji rady gminy zakomunikował, że odrzucił arkusze organizacyjne dla tych placówek. Ta decyzja zaskoczyła kompletnie rodziców, uczniów oraz dyrekcje szkół. Oznacza bowiem zawieszenie funkcjonowania szkół na czas nieokreślony.

- Czekam na pismo w sprawie arkusza organizacyjnego szkoły, bo na razie informacje docierają do mnie z radia i od rodziców - mówi Łucja Balcerek, dyrektorka SP w Sosnówce. 

W tej miejscowości są zaprawieni w bojach o szkołę. Już raz obronili swoją podstawówkę. Rok temu obszernie relacjonowaliśmy ich walkę z planem wójta likwidacji szkoły. Były gorąco. Protesty, spotkania z dolnośląskim kuratorem oświaty, posłankami, rodzicami oraz mieszkańcami dały efekt. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sosnówce ocalała. Nie zlikwidowano także Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Stanisława Maruszarza  w Miłkowie. Aż do wczoraj. Sesję, na której zakomunikował radnym swoje rozstrzygnięcie w sprawie arkusza organizacyjnego szkół, można było śledzić w internecie.  Nikt nie spodziewał się, że ostatnim punktem obrad będzie komunikat wójta o nieprzyjęciu arkuszy organizacyjnych dwóch szkół. Termin decyzji upływa 30 maja. Jak mówią przepisy „Jeśli organ prowadzący nie zatwierdzi arkusza organizacyjnego szkoły, to znaczy, że szkoła nie ma postaw prawnych i finansowych do funkcjonowania - nie jest możliwe aby istniała i działała”.

- Nie ma w prawie oświatowym takiego przypadku, że wójt nie przyjmuje arkuszy- mówi Łucja Balcerek. Mowa jest o tym, że organ prowadzący, w razie zastrzeżeń w sprawie arkusza organizacyjnego,  ma porozumieć się z dyrektorem szkoły - wyjaśnia. Nikt  z nią nie próbował nawet o tym rozmawiać.

- Nie pozwolimy na likwidację naszej szkoły - zapowiadają mieszkańcy Sosnówki. Wiedzą, że w czasie pandemii mają ograniczone możliwości protestów. Ale zapewniają, że na pewno będą energicznie działać.

 Więcej o walce o szkoły podstawowe w Sosnówce i Miłkowie przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich 26 maja.

Komentarze (32)

ZESPÓŁ SZKOLNO - PRZEDSZKOLNY IM. STANISŁAWA MARUSARZA, to na prawdę nie jest trudne do sprawdzenia !!!!

Szkoda że żyjemy w kraju bezprawia, gdzie urzędnik może robić machlojki i nic się z nim nie robi jest i żyje sobie bezkarnie, tak samo jak w Podgórzynie. Wiem że za rękę ich nie złapałem, ale wystarczy wyjść na ulicę pod sklep i posłuchać co ludzie o urzędnikach z Podgórzyna mówią. Wątpię by to były zmyślone fantazje ale raczej prawda, krew człowieka zalewa. Jestem starszym człowiekiem, tyle w tej gminie przeżyłem ale jeszcze nigdy nie widziałem by robili takie przekręty i na taką skalę. Nie wiem na co ludzie czekacie? To że jest tam rozdawnictwo publicznych pieniędzy, jest jak najbardziej zrozumiałe i prawdziwe, na nic nie mają pieniędzy ale o siebie dbają i to z górką, dawniej pracowało ok. 20 osób i była to wystarczająca ilość ludzi. Teraz pracuje tam ponad 50 osób i na ich wypłaty idą przeogromne pieniądze, które by wystarczyły na utrzymanie szkół. Co tam szkoły gmina urzędnicy w tej gminie są najważniejsi i z mieszkańcami oni kompletnie się nie liczą, tutaj jest przykład a będzie ich o wiele więcej.

Nie uchwaliliśmy dopłat do wody dla mieszkańców - tylko tego nie uchwalili na początku roku, a wtedy nikt jeszcze nie wiedział że gospodarka będzie zamrożona więc nie ma co zganiać na teraźniejszy kryzys.
wypowiedzieliśmy porozumienie z miastem Jelenia Góra - wójt obiecuje tańszego przewoźnika, niestety do tej pory go nie przedstawił, a w dobie rosnących cen raczej tańszego przewoźnika nie znajdzie , i to jeszcze takiego który zaakceptuje zniżki dla emerytów , uczniów czy osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.
nie zatwierdzam arkuszy organizacyjnych dla 2 placówek - w Miłkowie i Sosnówce - placówka w Miłkowie druga co do wielkości szkoła na terenie gminy, z zapleczem , startująca w projektach unijnych, z halą sportową (której nie ma w szkole w Podgórzynie) a Wójt chce to zniweczyć. Gdzie te dzieci pomieści?? w małej szkółce w ścięgnach czy w Podgórzynie, który też nie jest z gumy? Zrobi dwie zmiany? To mam nadzieję że to jego dzieci będą chodzić na popołudniową zmianę!! Nawet nie mamy szansy oddać dzieci do innych placówek niż te w gminie bo przecież rekrutacje i nabory do przedszkoli i szkół się zakończyły. A w dobie tego co się dzieje żadna placówka nie przyjmie więcej dzieci niż przewidują wytyczne!!! A co z rodzicami, którzy nie mają aut? Jak mają zawieźć dzieci do przedszkola? Do Ścięgien nie ma żadnego dojazdu z Miłkowa, do Podgórzyna dojazd jest mocno okrojony? Co z tymi dziećmi??
Jak wójt wytłumaczy przedszkolakom że od nowego roku nie wrócą do znajomego przedszkola, przedszkolnych przyjaciół i swoich pań? Dzieci ledwo zrozumiały dlaczego od dwóch miesięcy są odcięci od swoich koleżanek i kolegów a tu szykujemy im się kolejna rewolucja!!!!
Naprawdę cała ta gmina zmierza ku upadkowi i to z prędkością światła !!!

Aż się zdziwią włodarze jak im się to czkawką odbije. Arkusza można nie przyjąć, jeśli narusza prawo, a to nie miało miejsca. To zakrawa już na psychozę

Bo tam nie ma już pieniędzy na nic. I nie ma już skąd brać. Tyle nabrali, że nikt już nie chce dać więcej. Nie ma i już. Koniec. Kropka. Tak czy śmak nie ma znaczenia czy likwidacja szkół, dopłat, komunikacji jest na papierze czy nie. Bo to widać gołym okiem. Jest i już. To fakt. Ale na papierze bilans gminy się spina, co zresztą nie trudne. Każdy potrafi taki zrobić. Jak się wie jaki ma być wynik w sumie, to cyferki można odpowiednie wpisać i suma wyjdzie zawsze taka jaką się chce. Pozdrawiam RIO

Skoro tak piszesz że manipulują publicznymi pieniędzmi na własne konto, a potem manipulują w papierach do RIO, by swoje przekręty wyprostować to zapewne tak jest. Jak dla mnie niech ten wójt kradnie dalej, zapewne w ten sposób nie jedna gmina postępuje, ale do diabła, niech to robią, dawkując, na tyle by gmina jakoś funkcjonowała. Jak się okazuje wójt sknera zamiast brać zyski małą łyżeczką to on brał to wszystko wielką chochlą. Po latach okazało się że nagle w tej gminie nie ma na nic pieniędzy i samodzielnie likwiduje wszystko. Mam nadzieje że te komentarze czyta policja i z daleka prokurator i w końcu coś z tym fantem zrobią. Płakać mi się chce, na Facebooku przed chwilą pani dyrektor z szkoły podstawowej w Miłkowie gdy usłyszała o decyzji wójta, cała zdenerwowana, załamana, pojechała do urzędu gminy. Przed urzędem spędziła niemal cały dzień, do pana wójta jej nie wpuszczono a ten szyderczym uśmiechem za okna się z tego cieszył. Czy tak ma działać gmina? Z całym szacunkiem, jak dla mnie ten egoistyczny bezczelny człowiek powinien siedzieć za coś takiego w więzieniu!!!. To jest kompletnie chore co się wyprawia w tym urzędzie.

Lokalizacja szkoły wybudowanej tylko dlatego że nie ma sali gimnastycznej przy ruchliwej ulicy na końcu wsi -wymyślił to geniusz albo ...
A jak tam na giełdzie sukcesy czy nie bo gmina nic się nie chwali.
Gmina tonie jak TITANIC A orkiestra gra

Lokalizacja szkoły, nie wymyślił tego geniusz, tylko była to działka pewnego pana cxc, wójt tak go lubi że za publiczne pieniądze po przyjacielsku finansowo go za sponsorował, cena działki błyskawicznie została wywindowana do góry. Jestem ciekawa ile za ten przekręt dostał pod stołem, tak ludzie o tym mówią w gminie. Lokalizacja nowej szkoły była wcześniej ustalona i co ciekawe była w innym miejscu, co się nie robi dla kolegów i najbliższych rodzin.

Ile jeszcze najeść sie trzeba wstydu aby ten cyrk sie wreszcie skończył... Cyrk na całe Karkonosze!!! i tak co miesiąc/dwa... i od nowa, i spotkania, i tłumaczenia, i dyskusje i przyjazdy Kuratora... i w około... Chorowitek bierze wszystkich na zmęczenie... Jak widać nie taki chory jak wszystko likwiduje bo narobił długów na 30000000.00

Trudne czasy wymagają trudnych decyzji . Jestem przekonany że są słuszne i okażą się zbawienne dla ogółu mieszkańców całej gminy ze wszystkich miejscowości. Do takich też należy decyzja o wyłączeniu z K S W i K którą się przemilcza a dobrze świadczy o trosce Wójta o wszystkich mieszkańców ich domowych budżetów.
Jeszce uwaga : może by przenieść tą dyskusję ze strony Jeleniej G. na forum bliższe naszemu Podgórzynowi choćby FC PODGÓRZYN i okolice lub podobne.

Do miejscowego. Jeszcze raz powtórzę. Nie ma już pieniędzy na nic. I nie ma już skąd brać. Tyle nabrali i nawydawali, że nikt już nie chce dawać. Nie ma, koniec kropka. Widać to gołym okiem. To fakt. Choć na papierze bilans gminy się spina, bo
nie jest to trudne. Każdy potrafi taki zrobić. Jak się wie jaki ma być wynik w sumie, to cyferki można odpowiednie wpisać i suma wyjdzie zawsze taka jaką się chce. A z kswikiem to też słabo wiesz. Za darmo nie da się wyjść. Czy wiesz ile to gminę będzie kosztować to wyjście? A wiesz na ile zastawiony jest majątek gminny wniesiony do kswiku? Nie wiesz bo się niczym nie interesujesz. To są miliony. A wiesz za ile będzie rozbudowa oczyszczalni w Marczycach, bo gmina musi rozbudować dla apartamentowców choćby? Też nie wiesz. A ktoś w ogóle wie. Nieliczni u boku wójta, bo innym nic się nie mówi. Tu też cicho sza. Dowiemy się jak uda się jakimś cudem dostać kolejne obligacje. Czyli toniemy w długach. Pozdrawiam

Tutaj jestes już "Miejscowym" a na innym forum: Parafianinem... Co?, ma sie ciepłą posadke w gminie-co? To się broni koryta...-co? I jeszcze... NIE!!!-będzie dyskusja na tych forach, najwiękrzych portalach informacyjnych Kotliny. Takie uwagi, to tam:Żołnierska 14! Tam sie ciebie sluchają bo muszą, tu:Ty wysłu****esz, bo cie skręca. PaKa...

Wybraloscie sobi baranow w gminie to sami widzicie co teraz macie. Zachcialo sie pseudo radnym szkoly w podgorzynie. Ludzie otrzasnijcie sie trzeba wyjsc na ulice!!!!!! Radni od tego sa aby pomagac, a co robia?... kase na koncie licza i diety

Drogi sąsiedzie dobrze piszesz z tym naszym pseudo wójtem politycznie nawet nie ma sensu grać, jak to kiedyś mówili: na taczki z nim i z tą całą reszta przyd***sow, regmferendum i dziękujemy panu kalacie za mało owocna wspolprace

Nie wierzę, że nie ma tam taczki w Podgórzynie. Czasem przejeżdżam przez gminę i z tego co pamiętam, parę tam taczek po podwórkach stało :)

Czy to prawda że na szkołę w Sosnówce jest chętny pan Jerzy Pokój co na te ranczo. Widzę że ktoś ciśnie wójta by te szkoły sprzedać za grosze. Nie bójcie pisać prawdy na komentarzach i proszę o odpowiedź czy ona jest prawdziwa. Jak widać polityka to jedne wielkie bagno, śmierdzi z daleka a cierpią na tym młodsze pokolenie.

No cóż jaki wójt taki budżet. Tak się zastanawiam po co w tak małej gminie 6 straży pożarnych. Borowice, Podgórzyn, Miłków rozumiem. Ile interwencji było w regionie? Jelenia, Kowary, Karpacz rzut beretem. Nie żebym strażaków się czepiał, ale tu widzę marnotrawstwo. Wójt po prostu źle zarządza budżetem. Nie wie gdzie szukać pieniędzy. Opodatkować kwatery, pokoje, domki ich właściciele biedy nie klepią.

W PO nie ma takich brzydkich ludzi. To typowy pisior.

Teraz narzekacie ale ktoś go wybrał. Wiedzieliście, że się nje nadaje ale głosowaliście na niego, bo kolega, bo Wam coś obiecał.
Trzeba było oddać głos na kogoś innego. Teraz każdy ubolewa, a skąd miał tyle głosów???
Zamast pisać tutaj komentarze lepiej zacząć działać, zrobić coś, żeby zmienić władze, póki jeszcze można coś uratować.
Bo za chwilę nie będzie nic. Za to ceny za rachunki gigantyczne.
Co ze swoich obietnic wyborczych wójt dotrzymał?

Do osoby piszącej, jak wytłumaczyć dzieciom, że nie wrócą do swojego przedszkola, sali, kolegów...
A dzieci z Podgórzyn np ktoś pytał? Przejmował się? Też zostały przeniesione ze swoich sal, przedszkola, pomieszane z innymi dziećmi. I musiały dać radę...
Jeszcze szkoła postawiona za wsią. Bez chodnika, którym można bezpiecznie dojść. Proszę zobaczyć, jak babcie idą poboczem, trzymając kurczowo maluszka za rękę, podskakując nerwowo za każdym razem, gdy przejeżdża pędem auto lub tir. Tak blisko, że prawie zahacza i osobę. A uskoczyć nie ma gdzie, bo np mega kałuża po deszczu... Zimą już w ogóle tragedia. Pomyślał ktoś o osobach bez auta???
Nie, busów dla przedszkolaków nie ma. Nie mogą nimi jeździć

Szkoła w Podgorzynie może nowa ale niebezpieczna jeśli chodzi o dojazd. Tylko tam w klasach jest już po 20 osób. Epidemia może potrwać jeszcze kolejny rok szkolny, jak teraz dobiją dzieci z Sosnówki i cześć z Miłkowa to jakie normy bezpieczeństwa będą tam spełnione? Karpacz nikogo nie przyjmie, tam dbają o bezpieczeństwo. Widać, że wyniki nauczania nie miały też najmniejszego znaczenia. Może warto jeszcze temat przemyśleć a brakujące środki pozyskać w ramach walki z pandemią. Skorzystać z tarczy. Małe szkoły większe bezpieczeństwo. Tak tylko podpowiadam.

Panie Marianie pisze Pan bardzo dobrze, tylko co z tego jak wójt obiecał komuś by te szkoły sprzedać właśnie prywaciarzowi, dlatego ciśnie ten temat po trupach. Nawet środkowego palca kuratorowi pokazał. On tam rządzi i ma być jak on zrobi, cała reszta się nie liczy. Wirus wirusem ten temat zamykania szkół trwa już ponad rok. Jeśli Pan nie wierzy co piszę to dam przykład. Szkoły działają od x lat, nigdy nie było problemu na dotacje tych szkół, obecnie gminny budżet jest na takim poziomie że może utrzymywać wszystkie te szkoły i spiąć na koniec miesiąca, roku budżet tak że nie będzie żadnych strat. Problem jest taki jak wspomniałem wcześniej, ta banda robi czarne interesy. Obecnie mieszkańcy gminy Podgórzyn płacą kolosalne wysokie podatki i media a im mało i mało. Jeszcze trochę to taniej będzie mieszkać w centrum Warszawy niż w gminie Podgórzyn, tak ten wójt nas doi.

Zapomniałem dodać, w tej gminie praktycznie nikt nie pracuje na takim poziomie by gmina przynosiła zyski a nie straty. A jest to osiągalne bo gmina leży w sercu Karkonoszy i budżet gminy powinien być zbliżony do Karpacza czy Szklarskiej Poręby. Sprawdziłem, obecny budżet gminny w Podgórzynie jest podobny a raczej niższy, do budżetu innej gminy która leży na zadupiu gdzieś w Polsce. Dlaczego gmina na turystach nie zarabia? Bo wójt ma to w tyłku i wystarczają mu nasze pieniądze które płacimy nie mało za media podatku itd. Ważne że kręcą tam lody, u nich w urzędzie w obecnej sytuacji kryzysu nie ma.

Gmina nie zarabia na turystach, bo nikt nie płaci tutaj podatków od tej działalności. Może duże hotele, reszta leci jako niby agroturystyka. Podatek od nieruchomości płacą grosze, działki potężne. Co innego podatek od działalności, to kasuje US co innego podatek od nieruchomosci.

Do podatki. Tutaj nie rozchodzi się o żadne podatki, tutaj gmina może całkiem inaczej na turystach zarabiać. Popatrz na Karpacz, Podgórzyn ma podobny budżet roczny do Karpacza, jest tylko trochę mniejszy. Karpacz na rozwój turystyki rocznie wydaje 2 miliony złoty, podczas gdy gmina Podgórzyn są lata że wydaje 0 zł. Gmina w sercu Karkonoszy, część atrakcji kompletnie zapuszczona i jak widać urzędnicy mają w tyłku na podniesienie budżetu do gminy, wolą z naszych podatków ściągać. Totalna żenada jak ta gmina funkcjonuje sami widzicie. Wójt chwali się tym że mieszkamy w Karkonoszach to turysta i tak przyjedzie, ale tak naprawdę spokojnie można tych turystów do gminy dużo więcej przyciągnąć by w gminie też zostawiali pieniądze ale po co? urzędnik dużo zarabia więc w tej gminie się tylko ogranicza do zbędnych prac aby przetrwać kolejny miesiąc więcej, nic od siebie oni nie dają

Jak ma wydawać jak ma 30 mln długu. To gmina przelotowa, za bardzo atrakcji tu nie ma. Poza tym jakie pojęcie może mieć o turystyce zwykły urzędnik, którego ludzie wybrali żeby odmrozić sobie uszy i dokopać innym. Menedżera trzeba szukać i człowieka, który ma kontakty i nie boi się ludzi. Przykład Kowary. Miasto nie za bogate, socjal zjada połowę budżetu, a tu proszę robi się i dla mieszkańców i pod turystykę. Wystarczyło tylko wybrać odpowiednią osobę. Co na dziś, być może referendum, bo nie chodzi już tylko o szkoły ale wizerunek i dalszy rozwój gminy.

"Pieniędzy nie ma i nie będzie". To znane powiedzenie i hymn poprzedniej władzy. Widać wójt wziął sobie to do serca i na tym jedzie. Jest przekonany że tak można. Przecież ogląda TVN24. Że są ludzie co i tak będą na to głosować bo bliższa koszula ciału ... Bo układy jeszcze są te same i jak będzie uczciwie to gorzej się będzie żyło. A tak rodzina ma jakieś tam wyrobione zależności, przysługi złodziejsko - biznesowe i trzeba za wszelką cenę je chronić. Jednym słowem kasta w gminie ma się dobrze.

Jam jest tu numero uno i jak mówie ze zamkniemy to zamkniemy! A wy Mata byc posluszni Panu wójtowi!

Na wyboru chodzita? Chodzita i to wy wybieracie tych Nikodemów Dyzmów. Łone są dobre w zamykaniu---szkół, przedszkoli,komisariatów policji i do zwijaniu PAŃSTWA.Ale wy oglądacie niemiecki ONET,TVN i czytacie gazetę wyborczą. Tam jest opisywane życie na Marsie i o tym co dobrego w POLSCE SIĘ NIE DOWIECIE NIGDY.

Przypominam, że przed wyborami inni kandydaci to wszystko przewidzieli, wbijali wam to WYBORCY! do głów, ale nieświadomy biedny naród nie słuchał. Macie co chcieliście, wstyd mi za wszystkie tempe umysły. Niestety co się stało to się już nie odstanie, strat się nie cofnie...

TAK BYŁO!!! Ale można było tłumaczyć ciemniakom... Myśleli, że zrobią na złość innym (komitetom, kandydatom) a zrobili na złość sobie... A teraz będzie drążenie kieszeni!!!... i rezygnacja z podstawowych usług i dostępu do tego co gmina musi zapewniać Mieszkańcom... Nowobogackim pozamykanym w swoich willach i posiadłościach to jest wszytko jedno, bo oni tu tylko nocują i stać ich na wszystko, a reszta szaraków: PO D%PIE! PO D%PIE! I PODATKI W GÓRĘ! I CIĘCIA! (a to jeszcze nie koniec...) Mata wieŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚŚniaki swojego wójta z oborą na pastwisku za 30000000.00

30000000.00. Te cyferki, to było kiedyś, teraz dług gminy jest o niebo wiele większy, tak nas załatwili. Wójt + działki gminne, ten to się obłowił. Jego kryzys nie sięgnie, zabezpieczył się solidnie, kosztem nas. Słyszałem że można to jeszcze jakoś odkręcić, bez likwidacji szkół, komunikacji publicznej, wysokich opłat za wodę. Owszem można ale nie takim składem osobowym w gminie jaka funkcjonuje obecnie, inaczej będą nas wpuszczać jeszcze większe bagno. Tak jak napisałeś to jeszcze nie koniec, chytremu ciągle mało i mało.

Rozkradną wszystko dokumentnie... A Ty ile płacisz za ten żółty ściek lecący z kranu od m3????? To bedziesz płacił/a JESZCZE WIĘCEJ!!!!!!