To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Znamy wyniki XIII Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka

Znamy wyniki XIII Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka

Grand Prix dla profesora Tomasza Kukawskiego, grafika i architekta z Politechniki Białostockiej!

W sobotę, 28 listopada 2015 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze jury XIII Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka oceniło 163 prace nadesłane na konkurs przez 90 artystów z Polski, a nawet Kanady i Tajlandii. Jury, w skład którego weszli: prof. Janusz Akermann – Dziekan Wydziału Grafiki, ASP w Gdańsku, prof. Jacek Szewczyk – Dziekan Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów, ASP we Wrocławiu oraz dr. hab Krzysztof Szymanowicz - Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych, UMCS w Lublinie, laureat XI Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka wybrało laureata Grand Prix oraz przyznało dziewięć innych nagród.

- W porównaniu z poprzednią edycją konkursu, z wielką satysfakcją stwierdzam, że pojawiło się bardzo dużo znakomitych prac – na gorąco tuż po wyborach komentował poziom konkursu profesor Jacek Szewczyk. 

Profesor Szewczyk nie krył zaskoczenia, kiedy odkryto kopertę z nazwiskiem autora zestawu prac wyróżnionego laurem najwyższym:

- Znamy tego artystę z zupełnie innego sposobu pracy i techniki. Tym bardziej jesteśmy usatysfakcjonowani, że artyści odkrywają na nowo prostą technikę jaką jest wycinanie w linoleum i potrafią nas jeszcze ciągle zaskoczyć swoją wyobraźnią, klasą odbijania, a także swoją technologią, którą potrafią użyć do tego celu.

Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka organizowany jest przez Muzeum Karkonoskie od 1977 roku (w ostatnim okresie jako triennale). Po raz pierwszy współorganizatorami konkursu oprócz Muzeum Karkonoskiego jest Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ekspozycję prac laureatów oraz autorów grafik zakwalifikowanych do pokonkursowej wystawy będzie można oglądać w Muzeum Karkonoskim od 24 lutego 2016 roku. To wówczas nagrodzeni autorzy odbiorą zasłużone laury.

Więcej o XIII Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w najbliższym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.
 

1.JPG
DSC_2845.JPG
DSC_2841.JPG
DSC_2840.JPG
DSC_2836.JPG
2.JPG

Komentarze (1)

Po zdjęciach widać dziekana Grafiki w Gadńsku, który ocenia prace swojej asystentki z Gdańska i swojej koleżanki z uczelni. Cóż świat jest mały a styl tych prac na pewno jest tak nieodgadniony ze nigdy nie wapdł na to że zna te prace a właściwie że zostały one wykonane pod jego nosem, na pewno...