To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Złote godziny” Zygmunta Trylańskiego

„Złote godziny” Zygmunta Trylańskiego

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do Galeria Skene na wystawę fotografii Zygmunta Trylańskiego zatytułowaną „Złote godziny”. Wernisaż wystawy w czwartek, 7 maja 2015, o godz. 17.00. 

Ekspozycję tworzy kolekcja wysublimowanych,  zbliżonych do malarstwa, pięknych krajobrazów z różnych malowniczych zakątków Polski. Wystawa powstawała przez kilka lat, gdyż autor decydował się na naciśnięcie spustu migawki wyłącznie wtedy, gdy znalazł się w uprzednio zaplanowanym miejscu, w momencie odpowiadającego mu, najczęściej wczesno-porannego światła, tworzącego wyczekiwany nastrój.

Z fotografii składających się na wystawę, pozbawionych choćby nuty przypadku, powstała wspaniała opowieść o majestatycznej przyrodzie ożywianej subtelnymi muśnięciami światła. Nie mogło być inaczej, gdyż Zygmunt Trylański fotografuje od ponad pięćdziesięciu lat, biorąc w tym czasie udział w niezliczonej ilości wystaw.

W latach 1976-1981 uczestniczył w 120 międzynarodowych Salonach Fotografii pod patronatem FIAP (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej), zdobywając liczne nagrody, wśród nich najważniejszą – Grand Prix „Wenus 77”. Od 1972 roku członek Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1975 – 1980 działał w grupach twórczych „Sektor”, „A-74”, „Gama 74”. Obecnie jest, członkiem wielu twórczych organizacji i stowarzyszeń m.in. „Nowy Młyn”, „Jeleniogórska Strefa Fotografii”, „ Fotoklub RP” i „Związek Polskich Fotografów Przyrody”. W 2015 Zygmunt Trylański otrzymał „Nagrodę Ducha Gór” - prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez władze Szklarskiej Poręby osobom o szczególnych osiągnięciach oraz wnoszących istotny wkład w promocję Szklarskiej Poręby.

Wystawę Zygmunta Trylańskiego w Galerii Skene (budynek Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze) oglądać można do 10 czerwca.