To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zielone Świątki - o co chodzi w tym święcie i czy należy się za nie dzień wolny

FOT iSTOK

Zielone Świątki w 2021 roku przypadają w niedzielę - 23 maja. To ruchome święto inaczej nazywane jest Zesłaniem Ducha Świętego i ma długą tradycję. Skąd się wzięło i o co w nim chodzi?

Ludowe obyczaje

Kiedyś Zielone Świątki były świętem pogańskim, obchodzonym w związku z nadejściem wiosny. Rolnicy i mieszkańcy wsi przystrajali domy kwiatami i rozpalali ogniska, by odpędzić złe duchy i zagwarantować gospodarzom obfite plony.

Przypuszcza się, że Zielone Świątki wywodzą się z wcześniejszego słowiańskiego święta nazywanego „Stado”, związanego z kultem płodności. Ludowe obyczaje związane z tym dniem nawiązywały do rytmu przyrody i nadejścia lata. Domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami.

Zielone Świątki szczególnie popularne były wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Później kultywowano także zwyczaj, podczas którego zasiane pola obchodziły procesje mieszkańców. Uczestnicy nosili wtedy chorągwie i obrazy święte, śpiewali również pieśni nabożne. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami.

W zależności od regionu Zielone Świątki nazywane były dawniej także Pięćdziesiątnicą, Sobótkami (na południu Polski) lub Palinockami (na Podlasiu). Inaczej Zesłanie Ducha Świętego Zielone Świątki to obecnie w kalendarzu liturgicznym ważne święto chrześcijańskie - Zesłanie Ducha Świętego. Obchodzi się je 7 tygodni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli 50 dni po Wielkanocy. W tym dniu liturgia wspomina o zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, którzy zaczęli mówić różnym językami. Otrzymali niezwykłą moc i dary, dzięki którym mogli na całym świecie głosić Słowo Boże. Ten dzień uznano za początek Kościoła.

Dzień wolny od pracy

Ustawowo jest to dzień wolny od pracy. Przypada jednak w niedzielę, więc pracodawca nie jest zobowiązany do oddania dodatkowego dnia wolnego swoim pracownikom, tak jak w przypadku wolnej soboty. 23 maja 2021 roku otwarte będą więc jedynie apteki, sklepy na stacjach benzynowych, dworcach i lotniskach oraz punkty gastronomiczne. Zakupy zrobimy również w sklepach, w których za ladą stanie właściciel.

Komentarze (6)

To jest nasza najsmutniejsza tradycja. Przyleźli chrześcijanie, nie wiadomo skąd, bo to jest jakaś żydowska religia z korzeniami w Egipcie i ukradli WSZYSTKO co mieliśmy. Każde święto. My Słowianie mieliśmy bardzo bogate i piękne zwyczaje, a chrześcijanizm pazerne złodzieje NIC, kompletne ZERO. Tych, którzy nie chcieli zdradzić tradycji przodków wymordowali. Chrześcijanie palili całe wioski z ludźmi zamkniętymi w domach. Przejęli miejsca kultów, zwyczaje i tradycje, od siebie dali tylko fałszywego boga z nieprawego łoża.

Powoli wracamy do tradycji przodków a zwłaszcza związanych z przyrodą.Jesteśmy jej cząstką.
I te zjawiska pogodowe można udowodnić i wyjaśnić nie tak jak z wierzeniami katolickimi.

a krajach pogańskich zgniłego Zachodu jak np w znienawidzonych przez sędzinę Krychę Niemczech Zielone Świątki obchodzi się przez 2 dni jak np Wielkanoc czy Boże Narodzenie, jest to też ważne święto dla powstania Kościoła na ziemi jako takiego, oczywiście nie dla kościoła polskiego, ten jest wyjątkowy...., ale to już inny temat

a krajach pogańskich zgniłego Zachodu jak np w znienawidzonych przez sędzinę Krychę Niemczech Zielone Świątki obchodzi się przez 2 dni jak np Wielkanoc czy Boże Narodzenie, jest to też ważne święto dla powstania Kościoła na ziemi jako takiego, oczywiście nie dla kościoła polskiego, ten jest wyjątkowy...., ale to już inny temat

Religie, a katolicka w szczególności, to przykłady wręcz idealnej działalności biznesowej. Towaru który jest oferowany nie można sprawdzić żadnym ludzkim zmysłem, nie ma na niego żadnej gwarancji, nie zapewnia się też żadnej oczekiwanej skuteczności. Biznesmeni którzy go oferują czerpią tylko zyski, a przez lata działalności zapewnili sobie nietykalność i bezkarność prawną.

Moja wina. Moja wina. Moja bardzo wielka wina. Wmawiajcie to sobie dalej. Dlatego smrody wolskie kupują drony dla MON u Turka.
Bo Wolak bredzi Moja wina. Moja wina. Moja bardzo wielka wina. Od tysiąclecia.