To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zesłany za tuszowanie pedofilii arcybiskup Głódź został... sołtysem

fot.: nac.gov

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został wybrany na sołtysa wsi Piaski w województwie podlaskim. Z 36 uprawnionych do głosowania osób przyszło 9 osób i orzekło jednogłośnie, że ma ich reprezentować duchowny.

Piaski to niewielka wieś z gminie Jaświły, w powiecie monieckim. Mieszkańcy musieli wskazać tam sołtysa, bo poprzedni zrezygnował ze stanowiska. Wybrano arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, na którego oddano 100 procent głosów – konkretnie 9, bo tyle osób przyszło na głosowanie, chociaż uprawnionych było do tego 36. Do tej pory duchowny należał do Rady Sołeckiej i już w 2016 r. snuł plany o rządzeniu wsią. „Jak sołtys za trzy lata skończy kadencję, a ja za cztery przejdę na emeryturę, to obejmę to sołectwo.” - mówił wówczas.
Zesłanie
Zaznaczmy, że arcybiskup dobrze zna tę okolicę. W Bobrówce, w tej samej gminie, ma posiadłość o powierzchni 21 hektarów z pałacem, która wyceniana jest na około 1 mln złotych. Według informacji medialnych w budynku są marmurowe podłogi, pozłacane meble, zdobione żyrandole.
Na stałe do Bobrówki duchowny przeniósł się w marcu, bo Watykan kazał mu opuść Gdańsk, gdzie był metropolitą. Zesłanie to efekt postępowania dotyczącego zaniedbań arcybiskupa w kwestii zgłaszanych mu przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Stolica Apostolska nałożyła dokładnie takie kary:
• nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską,
• zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej,
• nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.
To konsekwencje kilku postępowań, które dotyczyły np. ks. Michała L., skazanego na 12 lat więzienia za gwałt na 17-letniej dziewczynie. Z kolei inny ksiądz został przez jedną z parafianek oskarżony o próbę wykorzystania seksualnego.
Prawo kanoniczne
Jest jeszcze jedna kontrowersja w tej sprawie. Prawo kanoniczne stwierdza bowiem: „Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej”.
Jak na razie Konferencja Episkopatu Polski nie odniosła się do sprawy.
Sławoj Leszek Głódź
Urodził się w 1945 w Bobrówce. Jest doktorem prawa kanonicznego, generałem dywizji Wojska Polskiego, w latach 1991 – 2004 był biskupem polowym Wojska Polskiego, a w okresie 2004 – 2018 biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim. Do 2020 był metropolitą gdańskim, a następnie arcybiskupem seniorem archidiecezji gdańskiej.

 
 

Komentarze (20)

Orban jest sprytniejszy i bardziej cierpliwy niż mały kulawy hitler Kaczyński i nie pójdzie na rympał. Jak zwykle zrobi kroczek w tył i złagodzi ustawę, tak żeby była "tylko trochę" nienawistna. Dlatego UE nie powinna już z nim grać w te szachy, tylko dać po pysku. Oprócz tradycyjnego obcięcia kasy, dobrym pomysłem byłaby stanowcza deklaracja że rosyjskie i chińskie szczepionki podawane na Węgrzech nie będą uznawane przez UE - Orban miałby wtedy spory problem, bo Węgrzy by się wściekli.

Przypominam. Odrazajacy pedofil Gulbinowicz zwany kardynałem i księciem kościoła rzymskiego katolickiego został pochowany w tajemnicy i ciszy niczym podwórkowy kundel.

Mojego kundelka pochowałem z honorami.

Pod rządami PISu staliśmy sie pośmiewiskiem na świecie i bękartem Europy.
Zdemoralizowany kler .Degrengolada Państwa.

"Jedyny możliwy merytoryczny komentarz do tego co napisałeś: znowu się posraleś obesrancu."

to są nowiny jeleniogórskie...a nie podlaskie...co ma piernik do wiatraka....

To po uj czytasz

Po UJ napisali?

Społeczność tej wioski, w ilości 9 osób (na 36) zapewne pęka z dumy, ze mają "takiego" Sołtysa, którego zna sam Papierz! A wracając do samego emerytowanego arcybiskupa Głódzia, to przemożna chęć władzy (nawet jakiejkolwiek!) jest silniejsza niż śmieszność! Arcybiskup, generał, a teraz sołtys...

Dać to wierny rycerz Jezusa.

Z grupy narodnikow narodowych socjalistów pisbolszewikow odeszło 3 posłów w tym katotalib Giżyński.

Kolejne 2 biszkopty ukarane przez Papę Franciszka za związki z czynami pedofilnymi.

Zielona Góra

Poznań

Odrażające kanalie.

Informacja o powołaniu Komisji zajmującej się oskarżeniami wobec kard. Stanisława Dziwisza potwierdza Il Sismografo.

Na czele Komisji stoi kard. Bagnasco, a włoskie medium powołując się na http informuje, że o dochodzeniu nie został poinformowany polski Kościół.

To będzie trzęsienie ziemi i odjaniepawlenie kościoła rzymskiego katolickiego.

KatoPis. Lud ciemny do kościoła chodzi i karmi potwora.

Czyli dożyję czasu kiedy będą obalać mit JP2i obalać pomniki .
To za czasów Wojtyły kler w Polsce się rozpasał i zdemoralizował.

NIK może się wykazać w sprawie majątku.Ściemniał starszych ludzi,to i ma a oni teraz klepią biedę.

Niewielu jest biskupów, którzy mają czyste sumienie w kwestii pedofilii. Papież Franciszek nigdy na dobrą sprawę nie zabrał głosu na temat Kościoła polskiego. Dotknięcie polskiego Kościoła mocną ręką mogłoby zakończyć się rozłamem (...) – ocenił Jacek Pałasiński w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Podobno każe do siebie mówić: "wasza ekscelencjo sołtysie" i trzeba mu wyłącznie przytakiwać, bo zaraz się denerwuje!

Na tym portalu widać ludzi z obniżoną emeryturą. Chyba mają zjazd.

Za to ludzie z obniżonym ilorazem inteligencji mają zajazdy i odjazdy co niedzielę w kościółkach.