To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zatroskani o kurort

Zatroskani o kurort

Jak liczna będzie rada dzielnicy Cieplice i kiedy zacznie działać? Czy w budżecie miasta będzie odrębna pula pieniędzy na uzdrowisko? Kiedy w Cieplicach będzie bezpieczniej i czy „Gencjana” znowu będzie placówką kultury? - na te pytania chcieli poznać odpowiedź członkowie stowarzyszenia „Miłośnicy Cieplic”. Zapytali wczoraj prezydenta miasta.

Uzdrowisko Cieplice, jako jednostka pomocnicza miasta, czyli dzielnica ze swoim zarządem i radą rozpocznie formalny byt za kilka miesięcy. Niebawem rada miejska Jeleniej Góry za uchwalić statut dzielnicy. Na jego podstawie będzie dopiero można wybrać radę dzielnicy, a potem jej zarząd.

- Myślę, że wybory do rady dzielnicy mogłyby się odbyć wespół z wyborami do Parlamentu Europejskiego, siódmego czerwca. Nie trzeba byłoby wtedy dodatkowych środków – stwierdził prezydent Marek Obrębalski. Rada dzielnicy będzie miała 15 członków.

Członkowie stowarzyszenia poprosili przewodniczącego rady miejskiej Huberta Papaja o przesłanie jeszcze przed głosowaniem projektu statutu dzielnicy, bo być może będą chcieli wnieść do dokumentu jakieś swoje propozycje i uwagi. Zresztą o tych i o innych sprawach dotyczących kurortu stowarzyszenie będzie informować ciepliczan w kwartalniku "Cieplice", którego pierwszy, darmowy numer właśnie się ukazał.

Ciepliczanie dopytywali też o najbliższe inwestycje w uzdrowiskowej dzielnicy. Prezydent wyliczał: modernizacja ciągów komunikacyjnych przy szkole podstawowej nr 6, termomodernizacja SP nr 3 i miejskiego przedszkola nr 11, rozbudowa „Rzemiosł”, dokończenie rozbudowy Teatru Zdrojowego oraz przygotowania do rozpoczęcia budowy akwaparku, rewitalizacji Parku Zdrojowego i kanalizacji lewobrzeżnej części Cieplic.

- Prowadzimy też rozmowy z komornikiem, który zawiaduje majątkiem po byłym klubie „Gencjana”. To miejsce zawsze było związane z kulturą i byłoby świetną lokalizacją dla powstającej placówki kultury w Cieplicach. Niestety nie wiemy jeszcze jaki jest stan techniczny tego obiektu – dodał M. Obrębalski.

Kwestie bezpieczeństwa w Cieplicach i bezsilności w walce z grafficiarzami i wandalami policji oraz straży miejskiej będą tematem kolejnego spotkania ciepliczan z komendantami tych służb.

Co do samej budowy akwaparku, czyli „Term cieplickich”, to miasto wystąpiło z wnioskiem o sfinansowanie znaczących kosztów inwestycji ze środków unijnych. Z kosztorysu opiewającego na 48 mln złotych Jelenia Góra chce pozyskać 20 milionów. Gliwicka firma MWM – Biuro Projektów i realizacji Inwestycji przygotowało trzy koncepcje programowo-przestrzenne tego obiektu. Spółka przewiduje, że w połowie grudnia przedstawi ostateczną wersję, na podstawie której zostanie przygotowany projekt techniczny.
Jako pierwsi prezentujemy poniżej fragment wizualizacji "Term cieplickich" według koncepcji gliwickiej pracowni MWM.

I wariant koncepcji programowo-przestrzennej
II wariant koncepcji programowo-przestrzennej
III wariant koncepcji programowo-przestrzennej

Komentarze (1)

kolejne bajki, ile to już planów nam miasto pokazywało, już dawno nie ma konsorcjów, po których plany zostały- do tego jeszcze ostentacyjne faworyzowanie rozwoju cieplic (jedyna dzielnica z radą- wbrew zapowiedziom z kampanii), to jest wysoce nieprzyjemne