To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zamknięte poradnie w szpitalu, pacjenci na lodzie

Zamknięte poradnie w szpitalu, pacjenci na lodzie

- Czekam prawie rok na przyjęcie do poradni, ale nic z tego – denerwuje się pani Anna, która zadzwoniła do naszej redakcji. Cztery przyszpitalne poradnie nie działają, bo nie ma podpisanego kontraktu. Dlaczego tak się stało?

- To jakiś skandal – opowiada mieszkanka Jeleniej Góry, która bezskutecznie próbuje się dostać do poradni nefrologicznej. - Byłam zapisana do przyjęcia na grudzień. Czekałam cały rok i tuż przed wizytą dowiedziałam się, że nie zostanę przyjęta, bo skończył się limity.

Kobiecie kazano zadzwonić w styczniu, by zarejestrować się na ten rok. - Dzwoniłam i okazało się, że nie mają kontraktu – mówi oburzona. Jak dodaje, jest po dializach, ma kłopoty z nerkami. Liczyła na konsultacje ze specjalistą.
Niestety, w podobnej sytuacji jest znacznie więcej osób. Nie ma przyjęć do poradni diabetologicznej (leczą się tam cukrzycy), chirurgii przewodu pokarmowego czy chorób płuc.

- Nie dostaliśmy kontraktu – rozkłada ręce Zbigniew Markiewicz, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego. Dlaczego? - O to proszę pytać Narodowy Fundusz Zdrowia. Złożyliśmy ofertę, spełnialiśmy wszystkie kryteria. Dołączyliśmy niezbędne dokumenty – tłumaczy.

Jak mówi, NFZ nie powiedział, dlaczego nie podpisał kontraktu ze szpitalem na te usługi. Wytłumaczono lakonicznie, że były lepsze oferty. - Rok temu składaliśmy ofertę i była dobra, w tym roku już nie jest – dziwi się doktor Markiewicz.
Dobra wiadomość jest jedynie taka, że szpital podpisał kontrakt na dwie nowe poradnie: medycyny sportowej i neonatologicznej. - Nie są to duże kontrakty, ale zwiększą ofertę – mówi.

- Powody nie przyjęcia tych ofert są bardzo różne – odpowiada Małgorzata Sadowy-Piątek z Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu. - Jeśli chodzi o chirurgię przewodu pokarmowego, szpital zadeklarował w aplikacji, że ma trzech lekarzy chirurgów ogólnych. W takiej sytuacji powinni oni mieć certyfikaty Towarzystwa Chirurgów Polskich, a z aplikacji wynika, że nie mają – wyjaśnia. - Jeśli chodzi o chirurgię ogólną, szpital nie załączył 6 części oferty – szczegółów oferty. Stąd nie mogła być brana pod uwagę.

- Jeśli chodzi o poradnię nefrologiczną i chorób płuc, oferta została zakwalifikowana od strony formalnej, ale nie wybrano ich, gdyż byli lepsi – tłumaczy Małgorzata Sadowy-Piątek. Kontrakt na choroby płuc otrzymały placówki w Kowarach (, Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Przychodnia Zabobrze). Nefrologicznej przychodni nie ma w naszym regionie.
Z kolei w przypadku usług diabetologicznych, konkurs zostanie powtórzony. To dlatego, że zwycięzca zaoferował kwotę która przekroczyła pieniądze zarezerwowane przez NFZ na tę usługę. - Procedura zostanie rozpisana na nowo – powiedziała M. Sadowy-Piątek.

Zbigniew Markiewicz powiedział nam, że dyrekcja szpitala złożyła już odwołanie od tych rozstrzygnięć. - Liczymy, że NFZ uwzględni je i że podpisze z nami kontrakt – powiedział. - Jeśli tak się stanie, poradnie ruszą od połowy stycznia, najpóźniej od lutego.

O tym, z kim NFZ podpisał kontrakt a z kim nie i dlaczego, napiszemy szerzej w najbliższych "Nowinach Jeleniogórskich".

Komentarze (10)

Oj przydał by się Bismark,groźnie to brzmi ale taka jest prawda.

Odniesienie do kanclerza Bismarka jest całkowicie na miejscu. Ale jest pewne ale.......
Wprowadzony po raz pierwszy w świecie w przez kanclerza Birmarka system ubezpieczenia powszechnego - polegał na finansowaniu leczenia przez kasy chorych, ale ze znaczacym współfinansowaniem przez pacjentów. Tak jest do dziś w Niemczech, we Francji itp. U nas system "bismarkowski" został - z fatalnym skutkiem dla pecjentów - "zmodyfikowany" przez socjalizm i nie możemy sie od tego uwolnić. Współfinnasowanie jest KONIECZNE dla DOBRA PaCJETÓW. Bo inaczej składka zdrowotna będzie ciągle rosła - w konsekwencji będziemy za cora gorsze leczenie płacili coraz więcej.

O tej porze roku cyklicznie pojawia się i medialnie nagłaśniany jest problem z kontraktami. Poszkodowani są pacjenci. Na przełomie stycznia/lutego strony dochodzą do jakiegoś consensusu. Czy procedury z kontraktami mogą być rozstrzygnięte np do końca III kwartału roku poprzedzającego obowiązywanie nowych umów? Wg mnie problem powstaje wskutek nieudolności urzędników. Czy któryś z urzędników utracił pracę wskutek swojej nieudolności?

Aby uzdrowić opiekę medyczną trzeba odciąć całą masę ludzi którzy nie płacą składek ,to że płaci za nich państwo czyli MY ,Ale ONI nic nie produkują /kler,katecheci,cała masa kapelanów,pseudo-rolnicy itp.itd.Tak prosto to można porównać Państwo do dużej Rodziny,ociec tyra na cały zegar dzieci w galeriach a żona na plotach.

A Co mnie obchodzą wasze kontrakty ,procedury ,oferty i wszystkie sprawy związane z NFZ Ściągacie co m-c z mojej pensji haracz i należy nam się właściwa opieka lekarska ,,JAK PSU MICHA,, Mam w związku z tym pytanie czy osoby odpowiadające za te sprawy na swoją pensje też czekają po kilka m-cy w kolejce...

Panie Markiewicz. W zeszłym roku nie było konkursów, tylko aneksy. Po prostu nie spełniacie kryteriów z rozporządzeń Ministra Zdrowia. I powiedzcie to uczciwie, a nie udawajcie biednych, oszukanych przez Fundusz.

Jak narazie to składki zdrowotne są płacone z naszych wynagrodzeń w 100%, i z naszych składek a nie budżetu państwa finansowane usługi służby zdrowia. Pytam po co składki zdrowotne są przekazywane do ZUS, zamiast od razu do NFZ, chyba tylko po to aby ZUS pobrał sobie prowizję i w taki sposób uciekają pieniądze na leczenie.

Czy jesteś Tomkiem, zatrudnionym ongiś w NFZ w charakterze rzecznika prasowego? Jeśli tak, to Jeleniogórzanie chętnie dowiedzą się jakich kryteriów nie spełniają przyszpitalne przychodnie specjalistyczne. W końcu wszyscy "działają" dla dobra pacjenta. A wychodzi jak zawsze.

ZUS to największy defraudator naszych wszystkich składek a NFZ mu pomaga i tak koło przekrętu się kręci.

NIESTETY W JG NIE MA PORADNI,ALE JEST FANTASTYCZNA NEFROLOG-CO SZEFUJE STACJI DIALIZ,A DO PORADNI? SKIEROWANIE I DO WALBRZYCHA DO SZPITALA NA SOKOLOWSKIEGO.POLECAM,SKORO JELONKA NIE CHCE KASY,NIECH KORZYSTAJA INNI..BO NASZA ZDROWIE JEST NAJWAZNIEJSZE...A ZA POCJENTEM ZAWSZE IDZIE KASA...TYLKO CO NIEKTORZY ZAPOMINAJA,LUB NIE CHCA WIEDZIEC... :dry: