To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zachód regionu gotowy do wspólnych działań

Zachód regionu gotowy do wspólnych działań

Samorządy gminne i powiatowe z zachodniej części województwa dogadały się i tworzą Zachodni Obszar Integracji - porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju społeczno – gospodarczego. To w sumie 21 jednostek z powiatów bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego. Porozumienie ma mieć dużą siłę oddziaływania, bo będzie reprezentantem ponad  250 tys. Dolnoślązaków.

Porozumienie  formalnie zawarto 7  maja w Sali Rajców UM w Bolesławcu, a podpisały je:  powiaty  lubański i zgorzelecki oraz gminy  Bogatynia, Bolesławiec (miejska i wiejska),  Gromadka, Leśna,  Lubań (Miejska i wiejska),  Lwówek Śląski, Nowogrodziec,  Olszyna,  Osiecznica, Pieńsk, Siekierczyn,  Sulików,  Warta Bolesławiecka,  Węgliniec,  Zawidów, Zgorzelec (miejska i wiejska).. Sygnatariusze chcą  m.in. wspólnie  wspierać  rozwój, realizować programy edukacyjne i szkoleniowe,  współdziałać w rewitalizacji obszaru, podnosić atrakcyjność turystyczną obszaru, promocja lokalnych produktów, a przede wszystkim współdziałać w opracowywaniu i realizacji projektów finansowanych ze środków zewnętrznych.  Chcą też opracować Strategię Rozwoju Zachodniego Obszaru Integracji i Programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Zachodniego Obszaru Integracji w celu konstruowania konkretnych zapisów dokumentów programowych będących przedmiotem porozumienia. Koordynatorem tych wszystkich działań został prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Inicjatywa jest odpowiedzią na spodziewane nowe priorytety przy przyznawaniu środków unijnych w perspektywie finansowej 2014-20 i realizuje założenia Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego. Jak wynika z zapowiedzi, w nadchodzących latach unijne wsparcie przeznaczone będzie w pierwszej kolejności na duże projekty infrastrukturalne, których nie da się przeprowadzić siłami jednej gminy czy powiatu. Współdziałanie tak wielu jednostek powinno ułatwić ich pozyskiwanie. Samorządowcy z południowo-zachodniej części regiony wykazali się przy tym dużą sprawnością organizacyjną. Na Dolnym Śląsku równie zaawansowane w tworzeniu takiego samorządowego projektu są miasta i gminy, tworzące Aglomerację Wałbrzyską.

porozumienie1.jpg
porozumienie2.jpg

Komentarze (2)

Czy nie łatwiej co 2 lata po kilka powiatów przylączać do Niemiec,byłby porządek i tak jesteśmy uzależnieni od sąsiada.

Widać, że dynamiczny Bolesławiec świetnie odnajduje się w nowej rzeczywistości i potrafi skupić wokół siebie inne powiaty. Naszemu staroście nie pasuje przyłączać się do takiej fajnej inicjatywy, bo ... urażone ambicje zostały? Nam więc, pozostaje kisić się w sosie własnym.