To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Za 18 miesięcy będzie obwodnica!

Za 18 miesięcy będzie obwodnica!

Dzisiaj oficjalnie rozpoczęła się długo oczekiwana budowy obwodnicy południowej. - Straciliśmy pół roku, ale zdążymy – zapewnia Grzegorz Kochański, wiceprezes zarządu ABM Pol-Dróg Legnica. Pracę przy obwodnicy znajdzie 130 osób, w tym sporo z Jeleniej Góry.

Obwodnica ma być gotowa za 18 miesięcy. - Okres budowy jest trochę krótki, jest to wynikiem perypetii przy rozstrzyganiu przetargu. W efekcie jesteśmy opóźnieni o 6 miesięcy – mówi Grzegorz Kochański, wiceprezes i dyrektor generalny ABM. - Aby nadrobić stracony czas, podzieliliśmy budowę na 4 etapy, na każdym z nich stanie kilka jednostek wykonawczych.

- Dzisiaj oficjalne rozpoczęcia, ale prace tak naprawdę już trwają – mówi Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. - Firma poważnie przygotowała się do tego projektu, ma już swoją bazę w Jeleniej Górze. Ruszyły już roboty na wytwórni w Bydgoszczy, są tam przygotowywane formy stalowe na estakadę. Wykonawca planuje, że jeszcze w tym roku wykona prace za ok. 14 milionów złotych.

Już zaczęła się wycinka drzew i krzewów. Geodeta pracuje w terenie i wytycza trasę. Są robione badania gruntu i przygotowania, jeśli chodzi o kruszywa, sprzęt.

- Jeśli uda się wyjść do góry z obiektami mostowymi, podporami i nasypami, odhumusować, to zima nie powinna stanowić dla nas większego problemu – mówi G. Kochański. - Jesteśmy specjalistami od odwadniania budów. Poradziliśmy sobie z tym w Szczawnie Zdroju, tam budowa była zalewana kilkakrotnie, ale po kilku dniach mogliśmy wchodzić ponownie, bo system odwadniania był dobry. Owszem, zima może nas trochę zatrzymać. Chcielibyśmy, by zimą było słońce i temperatura do -5 stopni, ale to nasze pobożne życzenie.

Przy budowie ma pracować ok. 130 osób. - Będziemy zatrudniać podwykonawców. Przy robotach drogowych w 90% będą pracować ludzie z rodzimych firm, przy pracach mostowych – w 50%. To dlatego, że np. elementy stalowe będą wykonywane poza Jelenią Górą.

Obwodnica ma prowadzić od węzła grabarowskiego, nad rzeką Bóbr i torami kolejowymi i łączyć się z ulicą Sudecką tuż za dawną jednostką wojskową. Właśnie w tym miejscu odbyła się dzisiejsza uroczystość.

- Projekt przewiduje bezkolizyjne pasy włączeniowe od strony Karpacza i od strony miasta. Będzie to dość wygodne połączenie – powiedział Grzegorz Kochański.

Jak powiedział Cz. Wandzel, obwodnica będzie drogą podporządkowaną z stosunku do ul. Sudeckiej. - Przewidujemy, że na obwodnicy przez jakiś czas może być trochę mniejszy ruch. To tak jak z obwodnicą północną, zanim ludzie się przyzwyczaili, że można jechać szybciej, to jeździli starą trasą. W przyszłości być może zmienimy tu organizację ruchu – powiedział.

Docelowo w tym miejscu ma powstać rondo, ale to dopiero przy budowie drugiego etapu obwodnicy. Do tego jednak daleka droga.
- Na razie jesteśmy trochę z boku w kolejce po pieniądze, gdyż priorytetem są autostrady, drogi szybkiego ruchu, które mają związek z Euro 2012 – mówi Czesław Wandzel. - Takie miasta jak Jelenia Góra muszą się wpychać w tę kolejkę. Docelowo chcielibyśmy, aby tędy prowadziła krajowa droga nr 3.

Dzisiaj oficjalnie wbito pierwszą łopatę pod budowę obwodnicy. Uczestniczyły w niej władze miasta i przedstawiciele wykonawcy. Sama uroczystość przypominała nieco dawne czasy. Specjalnie na tę okoliczność przy ul. Sudeckiej usypano pryzmę piasku, przywieziono na miejsce flagę Jeleniej Góry, Polski, Unii Europejskiej, 8 łopat. Była jeszcze tablica informująca o wartości kosztorysowej projektu i wkładzie UE, usytuowana na sztaludze. Trawy na zielono nie malowano.

 
Za 18 miesięcy będzie obwodnica!
Za 18 miesięcy będzie obwodnica!
Za 18 miesięcy będzie obwodnica!
Za 18 miesięcy będzie obwodnica!

Komentarze (12)

Ruszyło za Obrębała to co stało latami za innych nieudaczników.

Kampania wyborcza Marka Obrębalskiego w pełni rozpoczęta! Jak to łatwo przypisywać sobie sukcesy wypracowane przez wszystkich wyłącznie tylko sobie

Mam nadzieję że nasz Prezydent porządzi naszym miastem kolejną kadencję

Ob.Rębała vel dr.Łopata musi odejśc!!!

Ob.Rębała vel dr. Łopata musi odejść!!!

Nudny jesteś! Pan dr Marek Obrębalski już odszedł ... nie zauważyłeś?! ... z PO ... teraz przed nim druga kadencja ...

Pan Rębała muusiiii siiii odejść!!!
Bo rządzenie to mu wychodzi rzeczywiście, jak ta lala i to uwielbia robić! Gorzej z zarządzaniem.

Zgadzam się z poprzednikami ,że Jelenia Góra za rządów Obrębalskiego mocno przyśpieszyła z różnym inwestycjami. Skoro jes OK ,to po co zmieniać prezydenta?

Pożyjemy zobaczymy. Internauta pyta czy ktoś wie jak ma przebiegać II etap. Wiem i odpowiadam. Zapamiętałam z wirtualnych symulacji. Drugi etap obwodnicy prosto przez sudecką do gałczyńskiego. Jednak nie wiadomo co z tunelem. Drugiego etapu nie będzie za naszego żywota, bo zacznie się drugi etap kryzysu gospodarczego i zaciąganie pasa aż do bólu. Będziemy mieli pracę wiosną bardzo lekka i atrakcyjną na świeżym powietrzu. Robótka zapylać rośliny nie tylko na ogródkach działkowych przy ul sudeckiej również w wiosennych pomocach przetrwania by nie umrzeć z głodu .Ginie ponad 50 % populacji pszczół a 90 % naszej żywności jest zapylana przez pszczoły. Nie potrzebne będą nam autostrady jak powycinamy rośliny miododajne rosnące w chaszczach niezagospodarowanej zieleni wokołomiejskiej by było rzekomo ładnie bezzapachowo. Gruszki przedojrzałe niż zobaczyły osy w mieście. Jakie widzieliśmy motylki tego lata?

Panie dyr… z „drogówki” dziękukukujemy pańskim pracownikom za załatanie 42 dziur w naszej sąsiedzkiej drodze 51/4,51/3 51/2. Macie panowie jednak wprawę w sypaniu piasku i nie tylko ,dobrze że nie po oczach wyborców. Wiemy kogo mamy wybierać

Z tymi motylami i pszczołami to chyba trochę przesadzasz.Chyba żadna cię nie ugryzła w d-upę. Człowieku autostrady buduje się w lasach,pampach,pustyniach itp. a ty piszesz o 2-3 km poligonu i twoich pszczołach,komarach i innych owadach. Pomyśl logicznie a przestaną cię dręczyć te dyrdymały !!!

ZRÓBIE LEPIEJ PORZĄDNE POŁACZENIE Z WROCŁAWIEM I ZGORZELCEM, I TO Z PEWNOŚCIĄ BĘDZIE ZNACZNIE LEPSZE BO POŁĄCZY NAS Z CYWILIZACJĄ.