To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Z Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy

Z Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy

W najbliższą niedzielę, 18 sierpnia, Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze zaprasza na popołudniowy, od godziny 16.00, koncert w Muszli Koncertowej w cieplickim Parku Zdrojowym. Wykonawcami będą soliści i solistki oraz pianiści XVI Międzynarodowych Warsztatów Operowych w Karkonoszach oraz Festiwalu „Muzyczny Ogród Liczyrzepy 2019” pod artystycznym kierunkiem dr. Małgorzaty Mierczak z austriackiego Salzburga, która poprowadzi koncert. To pochodząca z Karpacza solistka operowa, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Artystycznego Opera Duch Gór, muzykolog i organizator imprez kulturalnych.  

W atrakcyjnym programie arie i duety ze znanych oper Mozarta, Verdiego, Gounoda, Pucciniego, Wagnera, Czajkowskiego i Moniuszki, operetek Straussa, Kalmana i Lehara oraz popularne canzony (romanse) włoskie, hiszpańskie i rosyjskie. Zaśpiewają młode, ale znane już melomanom Rosjanki: Lucia Italianskaja (mezzosopran), Ekaterina Barbaszewa (sopran spinto) i Marina Konowałowa (sopran) oraz Hiszpan Oleg Aleksandrov (baryton). Wśród wykonawców są ponadto Roman Shapiro z Izraela, Ajman Satybaldijeva z Kazachstanu, Tatjana Gudym z Estonii i inni, w większości studenci ostatnich lat rosyjskich Akademii Muzycznych, m. in. z Petersburga, Moskwy i Nowosybirska. Niektórzy są już zaangażowani w teatrach muzycznych. Kierownictwo muzyczne i akompaniament zapewnią docenci moskiewskich akademii i instytutów muzycznych Konstantin Odegov i Władimir Vorobiov.

Wysoki poziom artystyczny niedzielnego koncertu „Od musicalu do operetki, od opery do romansu” gwarantowany. W trakcie Warsztatów Operowych przygotowaniem muzycznym i pedagogicznym solistów, laureatów konkursów międzynarodowych, zajmuje się profesor, dziekan wydziału wokalnego Uniwersytetu Artystycznego „Mozarteum” w Salzburgu, solistka Drezdeńskiej Semperoper, Elisabeth Wilke.

Podczas cieplickiego, wyjątkowego koncertu nie zabraknie niespodzianek. Wystąpi zespół ludowy „Kwisowanie” z Mirska, który wykona utwory ze swojego repertuaru, ale również zaśpiewa z solistami z Międzynarodowych Warsztatów Operowych. Melomani usłyszą też brzmienie instrumentów dętych, drewnianych - fagotu, fletu, oboju i klarnetu. Prezes jeleniogórskiego OR PZERiI Stanisław Dziedzic zapewnia, że miejsc na widowni nie zabraknie. Będą ławki i dostawione krzesła.