To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Z kamerą po mieście i regionie

Z kamerą po mieście i regionie

Kamery wideo wręczył prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski dyrektorkom szkół ponadgimnazjalnych, które uczestniczą w projekcie „Moja Mała Ojczyzna”. Kamery mają posłużyć do realizacji filmów do konkursu „W 7 minut o Ziemi Jeleniogórskiej”.

- Jestem dumny z zaangażowania naszych pedagogów i uczniów w ten projekt, realizowany społecznie dzięki pomysłowi pani Kazimiery Pitery z Zespołu Szkół Ekonomiczno Turystycznych – mówił prezydent, a następnie przekazał kamery Sony.

Filmy powstaną między innymi w „Mechaniku”, „Handlówce”, zespołach szkół, nr 1, 2 i 3. Potem komisja wybierze najlepszy obraz, promujący nasz region.

Okazuje się też, że nie potrzeba pieniędzy, żeby przygotować wartościowy program, zaangażować do niego pedagogów i uczniów z 8 szkół ponadgimnazjalnych. Dobry pomysł i zapał Kazimiery Pitery zadziałał na innych. – Najpierw przeczytałam książkę Małgorzaty Lutowskiej „Sobie znalezioną ścieżką” i ona mnie zainspirowała – tłumaczy K. Pitera – Projekt zakłada, że uczniowie poznają historię miasta, zabytki ale również historię i zabytki regionu. Mamy w projekcie pięć zamków, do których już się wybraliśmy lub się wybierzemy. Będziemy też gościć w instytucjach kultury, jak BWA Muzeum czy Książnica Karkonoska, która nas mocno wspiera. Odwiedzimy też ciekawe miejsca, jak park miniatur czy wioskę średniowieczną. Przejdziemy przez Rudawy Janowckie, Karkonosze i Izery. Co miesiąc odbywają się potyczki językowe i krajoznawcze. Już odbyły się trzy takie potyczki. Jedne odbyły się podczas wyprawy na Chojnik. Kamery, jakie dostaliśmy od pana prezydenta pozwolą nam też dokumentować cały projekt i na pewno będą wykorzystywane w szkołach.

- Sądzimy, że poprzez te działania uda nam się wychować ambasadorów Jeleniej Góry. Ci uczniowe wyjadą w świat do szkół i za pracą i tam będą mówić o swoim mieście – mówi zastępca dyrektora, Alicja Raczek. – Książnica jest współtwórcą projektu i udzielamy wsparcia organizacyjnego, szukamy sponsorów, udzielamy sali na spotkania, mamy też środki na spotkania z autorami książek regionalnych.

Projekt będzie trwał do 30 maja. Wtedy na postawie dokumentacji wybrane zostaną najlepsze szkoły. Organizatorzy będą szukać sponsorów na nagrody, a uczestnicy projektu pojadą na dwudniowy rajd.