To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Z „Gitarą i piórem” do Karpacza

Z „Gitarą i piórem” do Karpacza

Poezja śpiewana i piosenka autorska rozbrzmiewać będzie przez dwa wieczory 22 sierpnia i 23 sierpnia na stoku „Lodowiec” (obok Hotelu Karkonosze) w Karpaczu. Dziewięciu bardów - uznanych klasyków i młodych adeptów poezji śpiewanej - oswajać będzie po raz pierwszy nowe miejsce starej imprezy „Gitarą i piórem”.

Dwudziesta edycja imprezy „Gitarą i piórem” - o czym pisaliśmy szeroko na łamach „Nowin Jeleniogórskich” - przeniosła się do Karpacza. Dwa nocne koncerty gwiazd, kończące się występami amatorów - miłośników takiej piosenki, startować będą o godzinie 19.

Wieczór pierwszy - 22 sierpnia - zainauguruje jeleniogórski zespół „W tym sęk”, który w ostatnim czasie ostro pnie się w górę w niepisanym rankingu młodych grup piosenki autorskiej. W ubiegłym roku ich żywiołowy występ na XIX edycji „Gitarą i piórem” publiczność gorąco oklaskiwała. Po nich na scenę wejdzie TOMASZ WACHNOWSKI. To już gwiazda dobrze znana fanom imprezy „Gitarą i piórem”. Szerszej publiczności ten autor piosenek, kompozytor i wykonawca piosenek kojarzyć się może choćby ze „Znaków na niebie”, z występów na festiwalu opolskim, ze wspólnych projektów z Krzysztofem Ścierańskim, Marcinem Dańcem, Wolną Grupą Bukowina. Jego piosenki znalazły się na ścieżce dźwiękowej takich filmów, jak „Ławeczka”, „6 dni strusia”.

Recital Tomka Wachnowskiego poprzedzi koncert gwiazd legendarnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Do Karpacza przyjedzie BASIA STĘPNIAK-WILK. Pracowała z Januszem Radkiem i Grzegorzem Halamą. Śpiewa, komponuje, bywa artystką kabaretową, prowadzi audycje muzyczne w krakowskim radiu. To o niej krytycy muzyczni piszą: „Kryształowy głos, ambitne, wpadające w ucho melodie i świetnie napisane teksty”. Jej „Bombonierkę” śpiewaną w duecie z Grzegorzem Turnauem zna cała Polska. Dorzucić do tego duet z... Wojciechem Mannem („Wiośnie nie!”), czy „Bossa novę z Augustowa” (z Andrzejem Poniedzielskim)... czy trzeba więcej rekomendacji? Basia Stępniak -Wilk zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i w kabarecie Loch Camelot w 1995 roku. Na swoim koncie ma wiele nagród na prestiżowych festiwalach piosenki studenckiej i aktorskiej. Stypendystka miasta Kraków. Ta rodowita lublinianka nadal jest wierna Krakowowi. Na finał pierwszego wieczoru jubileuszowej edycji „Gitarą i piórem” zaproszono GRZEGORZA TURNAUA! Tego artysty zapowiadać nie trzeba. Ma fanów w całej Polsce.
Kilkakrotnie gościł na polanie w Borowicach. Będzie wyczekiwanym gościem na stoku „Lodowiec” w Karpaczu.

Drugi wieczór XX edycji „Gitarą i piórem” rozpocznie występ AGATY RYMAROWICZ i TADEUSZA KROKA. Ballady i piosenki poetyckie śpiewają razem od 10 lat. Mieszkają w Krakowie, gdzie często występują w klubach studenckich. Agata Rymarowicz pochodzi z Bieszczad: zaczynała od śpiewania w studenckim ruchu w Rzeszowie... łemkowskich piosenek ludowych. Koncertowała z folkowym zespołem Varsovia Manta. Tadeusz Krok (absolwent krakowskiego UJ) występuje z Marcinem Dańcem. Jest laureatem wielu przeglądów piosenki autorskiej. Artyści podkreślają, że w ich wspólnym śpiewaniu najważniejszy jest tekst. Piosenkami i balladami opowiadają o miłości i zmaganiach z codziennym życiem.

Do Karpacza przyjedzie także ANDRZEJ GARCZAREK i MAREK ANDRZEJEWSKI. Ten pierwszy jest legendą polskich bardów. W 1981 roku na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Oliwie zaśpiewał „Przyjaciół nikt mi nie będzie wybierał”. To on jest autorem znanej „Ballady o chłopcach z bazy Sokołowskiej”, czy „Raskolnikowa”. Współpracował z Kalamburem. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę im. Jonasza Kofty. Marek Andrzejewski (rocznik 1971) jest przedstawicielem młodszego pokolenia autorów i pieśniarzy. Współzałożyciel „Grupy Niesfornych” i Lubelskiej Federacji Bardów (aktualnie Federacji) poprzedzi recital JANUSZA RADKA. Kiedy kilka lat temu występował w Borowicach, jeszcze go nie znała cała Polska. Dziś Janusz Radek jest topowym artystą, trudnym do zaszufladkowania w jednym gatunku muzycznym. Finał godny dwudziestoletniej tradycji „Gitarą i piórem”.