To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XXIV Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

Na finał festiwalu zagrają artyści z Austrii – Taner Tuerker i Sigrid Hagn.

Od 1 do 3 maja trwać XXIV Festiwal Muzyki Wiedeńskiej – tegoroczna edycja najstarszej z cyklicznych imprez organizowanych przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze, cieszącej się niesłabnącym powodzeniem wśród publiczności. Przez trzy kolejne wieczory czar słynnego, muzycznego Wiednia, wypełniać będzie nastrojowe wnętrza Zdrojowego Teatru Animacji w Cieplicach.

Każdy z trzech koncertów kameralnych, składających się na program tegorocznego festiwalu, ma inny charakter. Wszystkie zaś łączy jedna cecha: pełne są wielkich przebojów utożsamianych z wspaniałymi tradycjami muzycznymi austriackiej stolicy. Podczas każdego wieczoru usłyszeć będzie można utwory słynnych kompozytorów kojarzonych z Wiedniem. Ale nie tylko. Artyści prezentować będą bowiem także mniej znane dzieła, wielu różnych, w tym także polskich twórców, związanych z Wiedniem, inspirujących się kulturą wiedeńską i nawiązujących do wiedeńskiej klasyki.

Koncert inaugurujący festiwal należeć będzie do śpiewaków. W piątek, 1 maja, koncert zatytułowany „Wiedeński bal” zaprezentuje troje artystów, których połączyła nauka i praca w Akademii Muzycznej w Katowicach, koncertujących z powodzeniem na wielu polskich i zagranicznych scenach muzycznych. Michał Musioł (śpiew, prowadzenie), Anita Maszczyk (śpiew, prowadzenie) i Grażyna Griner (fortepian) wykonają m.in. hity z operetek Księżniczka czardasza E. Kalmana oraz Wesoła wdówka F. Lehara, ale też i przebojowe fragmenty musicali West Side Story i My Fair Lady. Zabrzmią też Brunetki, blondynki R. Stolza i Boli mnie głowa G. Bacewicz.

Sobotni wieczór, 2 maja, wypełni przede wszystkich uwielbiana przez publiczność muzyka słynnej kompozytorskiej rodziny Straussów. Podczas koncertu „Kto wiedeńską ma krew” usłyszeć będzie można najpiękniejsze walce, polki oraz bodaj najsłynniejszy Marsz Radetzkiego w wykonaniu Kwartetu smyczkowego Passionato w składzie: Adam Zając (I skrzypce), Ewa Stanienda (II skrzypce), Bartosz Janczak (altówka), Michał Oślizlok (wiolonczela) .

Hitowe dzieła Straussów zabrzmią też 3 maja, podczas niedzielnego koncertu finałowego, którego wykonawcami będą artyści zaproszeni do Jeleniej Góry przez Austriackie Forum Kultury. Instytucje zajmujące się promocją kultury austriackiej od lat współpracują z jeleniogórską filharmonią przy organizacji Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Współfinansują też odbywające się u nas koncerty znakomitych artystów z Austrii, będących ambasadorami tamtejszej kultury. W tym roku na zaproszenie austriackich promotorów pod Karkonosze przyjeżdża niezwykle ceniony nad Dunajem duet fortepianowo – wiolonczelowy Sigrid Hagn i Taner Tuerker, który wielokrotnie reprezentował Austrię podczas wydarzeń odbywających się w kolejnych „Europejskich stolicach kultury”.  Podczas specjalnego koncertu nad Bobrem, zatytułowanego „Dźwięki z emigracji”, goście znad Dunaju zaprezentują głównie muzykę austriackich kompozytorów, którzy w XX wieku wyemigrowali do USA. Na koniec tego szczególnego wieczoru, adresowanego do prawdziwych melomanów, rozkołyszą też nieśmiertelne przeboje wiedeńskich klasyków, jak Annen Polka, Walc Nad pięknym, modrym Dunajem, czy Marsz Radetzkyego.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po dwa dwuosobowe zaproszenia na każdy z koncertów tegorocznego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 29 kwietnia, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania "Nowin Jeleniogórskich" z  zapowiedzią majowych wydarzeń muzycznych Filharmonii Dolnośląskiej. Zapraszamy!