To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XIII Krokus Jazz Festiwal 2014

SHERMAN  IRBY  & MMT

Niemałe grono jeleniogórskich miłośników jazzu tej jesieni będzie miało kolejne swoje święto. Od lat organizatorzy Krokus Jazz Festiwalu przyzwyczaili nas do koncertów gwiazd wielkiego formatu. Tak będzie i tym razem – przy okazji XIII edycji Festiwalu, który odbędzie się w dniach 24-26 października. W ramach Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych pn. „Powiew młodego jazzu”, będącą częścią tej znakomitej imprezy, zaprezentuje się 16 składów.

W pierwszy wieczór Festiwalu (piątek 24 X) wystąpi Włodek Pawlik ze swoim trio. Przedstawiać tego pianisty i kompozytora nie trzeba. Przypomnijmy, że za album „Night in Calisia” otrzymał niezwykle prestiżową nagrodę Grammy. Jego dziełem jest też m.in. muzyka do filmu „Rewers”, która została nagrodzona polską nagrodą filmową.

Saskia Laroo, holenderska trębaczka, nazywana „lady Miles Davis” będzie gwiazdą sobotniego wieczoru. Wszechstronna, obyta w jazzowym świecie artystka, nie stroni także od rocka i bluesa. Na scenie zawsze daje znakomite show. Prowadzi własne zespoły, regularnie współpracuje z najlepszymi jazzmanami – z Wyntonem Marsalisem , Georgem Bensonem i innymi. Na jeleniogórskiej scenie Saskia Laroo zaprezentuje swój najnowszy program, a towarzyszyć jej będzie międzynarodowy skład.

Saksofonista Sherman Irby uświetni ostatni dzień Festiwalu. Okrzyknięty wielkim talentem Irby jest zapraszany do współpracy z największymi znakomitościami świata jazzu. Ich lista jest bardzo długa. Wspomnijmy tylko, że Irby przez trzy lata grał z Royem Hargrovem, geniuszem trąbki. Recenzenci jazzowi niezmiennie zachwycają się ekspresją i barwą uzyskiwaną przez saksofonistę.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych „Powiew młodego jazzu”, który jest nieodłączną częścią Krokus Jazz Festiwal, w tym roku zgromadzi 16 zespołów jazzowych, w tym także muzyków z Czech. Młodzi powalczą o nagrodę „Złotego Krokusa” i szansę na wypłynięcie na szersze jazzowe wody. Laureat „Powiewu młodego jazzu” wystąpi w Bautzen w Niemczech – to już uświęcony tradycją punkt Krokus Jazz Festiwal.

Docenianą częścią Festiwalu są jazzowe spotkania w klubie Kwadrat. Kameralne koncerty i późniejsze jam session mają swoją wyjątkową atmosferę i ściągają zwykle tłumy. Zanosi się na to, że tak będzie i tym razem. W piątkowy wieczór, po występie Włodka Pawlika na dużej scenie, w klubie zaprezentuje się ubiegłoroczny laureat Krokus Jazz Festiwal, czyli PE-GA-PO-FO. Dzień później gwiazda w Kwadracie będzie Jorgos Skolias & Oleś Brothers. Ostatni wieczór Festiwalu uświetni grupa New Bone.

W ramach Festiwalu odbędzie się szereg imprez towarzyszących. W zaprzyjaźnionej z Festiwalem Szklarskiej Porębie w sobotę ( 4.10.) w CRR Krus „Grand” wystąpi niemiecki Big – O – Band . W czwartek (16.10.) w ramach „Kino z jazzem w tle” wystąpi pianista Witold Janiak Trio z programem „Ciemna Meets Jazz”.

Festiwalowi towarzyszyć będzie ponadto interesująca wystawa fotograficzna „Twarze Jazzu – ciąg dalszy” czeskiego fotografika jazzowego Patryka Marka – pomysłodawcę i organizatora Międzynarodowego konkursu Fotografii Jazzowej „Jazz Photo” organizowanej w Trutnovie w ramach festiwalu „Jazzinec”.

Uwaga! Informacja o tym, jak zdobyć można bezpłatne wejściówki na festiwalowe koncerty gwiazd w "Nowinach Jeleniogórskich" z 14. października.