To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wyśpiewane życie

 Fot. Ado Kasprzak

Ona dyskretnie spogląda przez okno, wyraźnie czegoś, kogoś wypatrując. O Romeo... zaczyna śpiewać i od pierwszych chwil nieprzerwanie, do samego końca, trzyma za gardła, serca i dusze wszystkich, którzy dają zabrać się w tę piękną podróż przez jej sceniczne życie. Podróż nastrojową, subtelną, pełną refleksji i humoru. Bo w nie tylko śpiewanej opowieści co rusz traci romantyczny ton na rzecz dowcipnego brzmienia i pozwala poszaleć nieco kabaretowym nutom, których jest mistrzynią. W sobotni wieczór, 7 marca, na michałowickiej scenie Teatru Naszego, Jadwiga Kuta premierowo zaprezentowała swój najnowszy recital aktorski zatytułowany „200 par butów”, nagrodzony przez publiczność owacjami na stojąco. Nic dziwnego: O Boże, jakie ona ma wciąż zęby... 

„200 par butów” jest podsumowaniem blisko 40-letniej pracy scenicznej wybitnej aktorki, w której życiu ogromną rolę nieprzerwanie gra piosenka. To koncert w muzycznym opracowaniu Jacka Szreniawy, składający się z kilkunastu piosenek w symboliczny sposób prezentujący sceniczną podróż artystki, jej fascynacje muzyczne oraz życiową drogę utkaną z wyjątkowych nut i przejmujących słów.

Podczas takiej emocjonalnej podróży ściera się podeszwy i gubi wysokie obcasy... aby dojść do prawdziwej mądrości – wyznaje Jadwiga Kuta, wyjaśniając przy okazji tytuł recitalu. Kiedyś zadała sobie trud policzenia, ile par butów zdarła na scenie podczas swojej kariery. No i doliczyła się dwustu. Szukając pomysłu na tytuł szczególnego programu, który zamknąć ma pewien etap jej zawodowego życia, przypomniała sobie o tych butach i postanowiła sięgnąć właśnie po nie.

Jadwiga Kuta nieustannie bawi i wzrusza do łez. Zmusza do czułych westchnień i boleśnie radosnego śmiechu. Kameralna przestrzeń, skromna forma, bezpośredni kontakt z publicznością. Do tego skromna, wymowna scenografia, nastrojowe światło, dobra muzyka, mądre słowa i dowcip bez tandetnej, hałaśliwej błazenady.

Ona siada na przystanku, z którego odjeżdżają kolejne autobusy. Sięga po książkę, gazetę, wspomnienia. Wokół zmieniają się pory roku, wieje wiatr, pada deszcz... Aktorka snuje patchworkową opowieść oddychając razem z publicznością.
W tym spotkaniu znajdą coś dla siebie i poszukiwacze autentycznej refleksji, i miłośnicy dobrej zabawy.

W „200 parach butów” Jadwiga Kuta sięga do swojej twórczej przeszłości, nie tracąc z oczu aktualności. Czaruje estradową klasyką w autorskiej interpretacji i bezlitośnie rozprawia się z Zenkiem tragicznie wdeptującym się w ciasne umysły.

Koncert dla wszystkich. Wciągający, refleksyjny, z solidną porcją dobrej rozrywki. Miłośnicy talentu Jadwigi Kuty nie mogą go przegapić. Artystka zapowiada, że to jej ostatnia taka propozycja...

A przy okazji wizyty w Teatrze Naszym, można sobie zafundować nieustające spotkanie z piosenka aktorką w najlepszym wykonaniu. Z okazji premiery recitalu wydana została bowiem niezwykła płyta CD zatytułowana „Jadwiga Kuta – ANALOGOWA”, zawierająca archiwalny zapis sesji nagraniowej z 1992 roku, która była jedną z wielu głównych nagród przyznanych laureatce XIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, będącej niekwestionowaną gwiazdą Teatru Naszego. Z okazji premiery, wznowione zostały zostały wyczerpane już nakłady, dwóch poprzednich płyt artystki: „Pastelowa Jadwiga Kuta” oraz „Jadwiga Kuta jak wino…”

Warto spotkać się Jadwigą Kutą, wspieraną na scenie przez zespół Teatru Naszego. Wcale nie tylko po to, by przypomnieć sobie i przekonać się „jakie oni mają zęby...”

Więcej o „200 parach butów” Jadwigi Kuty w Nowinach Jeleniogórskich z 10 marca 2020 r. 

Komentarze (2)

Najdroższy Teatr a treści zadne

E, to chyba Pan/Pani nie bywa w innych teatrach. Wiele jest droższych i uboższych w treści.