To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wyspa Łza okiem Adama Golca

Wyspa Łza okiem Adama Golca

Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii zaprasza do Galerii Skene w Teatrze C.K. Norwida na wystawę fotografii Adama Golca zatytułowaną „Wyspa Łza”. Wernisaż w piątek, 1 kwietnia 2016, o godzinie 17.00. 

Jeden kierunek, dwie historie, ta literacka i ta opowiedziana obrazem. Artystyczny kształt podróży, której wynikiem jest książka pt. Wyspa Łza, najnowsza powieść pisarki Joanny Bator, laureatki Nagrody Literackiej „Nike”, i wybitnego fotografa Adama Golca. Opisana w niej Sri Lanka, na którą wyruszają wspólnie autorka i artysta, staje się miejscem poszukiwań, przestrzenią ujawniającą istnienie mrocznej bliźniaczki. Tajemnica nie zostaje rozwikłana, mnożą się tropy, pojawiają się kolejne zagadki. Tytułowa Wyspa Łza niechętnie pokazuje swoje ciemne oblicze, zacierając granicę między snem a jawą. Między tym, co realne, a tym, co chowa się na granicy snu, kryje się głęboko w naszej wyobraźni, lękach i pragnieniach. Zatrzymana w kadrze wyspa zaczyna snuć własną historię. To, czego nie ujawniła w książce, zdradza na tej wyjątkowej wystawie. Ekspozycja to 14 fotografii składających się na pasjonującą i mroczną opowieść o tajemniczym, od lat inspirującym największych mistrzów reportażu zakątku świata, jakim jest Sri Lanka – tytułowa Wyspa Łza. Prezentowane zdjęcia powstały podczas pobytu autora na Sri Lance, w trakcie pracy nad książką – projektem literacko-fotograficznym, z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej „Nike”. Pokazana przez Adama Golca Sri Lanka to miejsce z pogranicza snu i jawy, gdzie rzeczywistość miesza się z magią, zmieniając każdego, kto tam trafia.

Adam Golec, rocznik 1970. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Fotograf, videograf. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych, Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej. Autor między innymi zdjęcia Wisławy Szymborskiej, na którym uwiecznił wzruszającą reakcję Poetki na wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Do własnego gwiazdozbioru portretowanych osób zebrał Mario Vargasa Llosę, Johna Malkovicha, Ludwika Jerzego Kerna, Petera Greenawaya, Stanisława Lema, Orhana Pamuka, Andrzeja Stasiuka i wiele innych interesujących postaci. Eseista i dokumentalista fotograficzny. Bohaterami jego reportaży są niepełnosprawni zdobywający Kilimandżaro, członkowie Tamilskich Tygrysów i ofiary wojny domowej na Sri Lance. Buduje przejmujące historie fotograficzne, dokumentujące losy osób postawionych w trudnych sytuacjach życiowych (Anna Krupa, urodzona bez rąk kobieta, która samotnie wychowuje córkę), historie osadzone w okrytych tabu przestrzeniach społecznych (tancerki Go-Go). Związany z polską Agencją Gazeta oraz francuską Agencją VU. Publikuje w Newsweeku, Gazecie Wyborczej, Dużym Formacie, Wysokich Obcasach, polskiej edycji National Geographic i Traveler, Polityce, Tygodniku Powszechnym, Elle i wielu innych. Adam Golec wykorzystuje w swoim warsztacie czas i przestrzeń, jako pryzmat do przedstawienia esencji wydarzeń. Skupiony na jednostce, z naturalnym obiektywizmem, stara się wnikać w zamknięte środowiska, utrwalając na swoich zdjęciach różnorodne sfery życia. Precyzja, niezwykła wrażliwość i dynamika działania znajdują swoją wypadkową w fotografiach, które prowadzą swoich odbiorców rzadko uczęszczanymi drogami.

Wystawa potrwa do 10 maja 2016 r.