Trybunał uznał, że połowa zapisów obecnej ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych jest niezgodna z konstytucją. Sędziowie zakwestionowali 24 przepisy na 50 artykułów ustawy. Za niekonstytucyjne uznali m.in. przyznanie na wyłączną własność Polskiemu Związkowi Działkowców urządzeń, budynków i budowli rodzinnych ogrodów działkowych przeznaczonych do wspólnego korzystania; zwolnienie PZD od opłat i podatków z tytułu prowadzenia działalności, ale także obowiązkową przynależność do tej organizacji i całkowite plenipotencje PZD w zakresie organizowania, funkcjonowania ogrodów oraz de facto dyktowania działkowcom gdzie, co i jak mają robić. Niezgodne z ustawą zasadniczą są ponadto przepisy zobowiązujące organa administracji rządowej i samorządu terytorialnego do wspierania PZD.
Od razu ważność stracił przepis nakazujący Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie w nieodpłatne użytkowanie związkowi gruntów przeznaczanych pod rodzinne ogrody działkowe. Pozostałe zakwestionowane przepisy przestaną obowiązywać za półtora roku.
Szerzej na temat plusów i minusów wyroku TK przeczytasz w ostatnim numerze "Nowin Jeleniogórskich".
Komentarze (11)
Zamiast świeżych warzyw z działki będą świeże inaczej z dyskontu...
państwo popiera bezprawie bo tu chodzi tylko o sprzedaż działki użytkowanej przez rodziców pieniacza p. dery znaczy w dalszym ciągu rączka
rączkę myje
Dzialki TAK, PZD - NIE. Wszystko na ten temat.
Popieram!!!
działki tak pzd nie -- osioł
Pamiętam jak kiedyś przy furtce prosiłem jednego działkowicza żeby mi otworzył (zapomniałem klucza) a on udawał że mnie nie widzi.Teraz czekam jak on będzie przed furtką ...jęczał i płakał.