To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wspólnota fotografii

Wspólnota fotografii

Nie mają programu, nie wytyczają kierunków. Nie obalają i nie tworzą nowych teorii. Ich przestrzenią jest fotografia. Spotykają się dwa razy do roku. Efekty swoich pierwszych plenerów, pokazywali w domu numer 999 w Zawoi, gdzie mieszka jeden ze współzałożycieli grupy Jakub Byrczek. Jedenastoosobowa Grupa 999 prezentuje właśnie swoje prace fotograficzne w jeleniogórskiej Galerii SKENE (Teatr im. C.K.Norwida).

Grupa założona przez Halinę Morcinek i Jakuba Byrczka w 2012 roku, skupia się na fotografii, performance oraz innych kreatywnych działaniach podczas plenerów twórczych dwa razy w roku. Jeleniogórska wystawa zgromadziła wybór prac 11 autorów z Polski i Czech. Jaroslav Beneš, Jakub Byrczek, Barbara Górniak, Halina Morcinek, Krzysztof Pilecki, Tomáš Rasl, Katarzyna Stolarska, Krzysztof Szlapa, Marek Wesołowski, Marzena Wesołowska. W skład GRUPY 999 wchodzi także Adam Sobota, krytyk sztuki i szef działu fotografii Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To właśnie jego zestaw trzech fotografii, wzbudzał największe zainteresowanie podczas otwarcia wystawy. Twórca i wieloletni kurator, niezwykle ważnej galerii Pustej w Katowicach i współinicjator GRUPY 999 Jakub Byrczek, konsekwentnie tworzy i prezentuje, prace wykonane kamerą otworkową i kopiowane w dawnej technice papieru solnego. Z niezwykle różnorodnej prezentacji, należałoby wyróżnić prace wybitnego współczesnego fotografa, prażanina Jaroslava Benesa, od lat związanego z jeleniogórskim środowiskiem. fotograficznym.
Prezentowana przez lato w Galerii SKENE wystawa jest dobrym przykładem na to, że można zdecydowanie różnić się w wyrazie, formie i treści, co nie przeszkadza by sztuka łączyła twórców z różnych obszarów geograficznych i kulturowych.

Desktop3679.jpg
Desktop3680.jpg
DSC09064.JPG
DSC09076.JPG
DSC09082.JPG
DSC09088.JPG