To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

WSPARCIE DLA MŁODYCH Wsparcie dla nauczycieli

WSPARCIE DLA MŁODYCH Wsparcie dla nauczycieli

Fundusze Europejskie wspierają polskie szkoły. Dzięki nim nie tylko remontowane są budynki, w których się znajdują. Jest wiele możliwości, na co można przeznaczyć dotacje, o których przyznanie mogą się starać organy prowadzące szkoły. 

Z Funduszy Europejskich można starać się o pozyskanie wsparcia na rozwijanie tzw. kompetencji kluczowych (np. matematyczno-przyrodniczych, informatycznych, czy w zakresie języków obcych). Nie zapomniano też o możliwościach pozyskiwania dofinansowania na organizację dodatkowych zajęć. Nie tylko tzw. wyrównawczych, ale też lekcji rozwijających zdolności uczniów, czy organizację kółek zainteresowań, warsztatów i zajęć laboratoryjnych. Można również uzyskać wsparcie na staże i praktyki zawodowe dla uczniów, tworzenie klas patronackich, podnoszenie umiejętności nauczycieli, itd.

Dla uczniów i nauczycieli
Dodatkowo z Funduszy Europejskich możliwe jest ubieganie się o przyznanie dotacji na wsparcie uzdolnionych uczniów. Mogą oni liczyć na pomoc stypendialną.
Pomoc przewidziana jest też dla uczniów z niepełnosprawnością. Nie tylko na wypłatę dla nich stypendiów, ale przede wszystkim, aby nauczyciele mieli możliwość indywidualnej pracy z takimi osobami.
A gdy już mowa o nauczycielach, to także oni - podobnie jak pedagodzy - mogą starać się o pozyskanie wsparcia na udział w szkoleniach, kursach, studiach podyplomowych, czy nawet sfinansować zakup np. potrzebnych podręczników i ćwiczeń. Duży nacisk kładzie się również na staże i praktyki dla nauczycieli u pracodawców. Wszystko po to, aby mogli się rozwijać, a tym samym mieli więcej kompetencji i umiejętności do przekazywania wiedzy swoim uczniom.

Renesans szkół zawodowych
Dzięki programom finansowanym z Funduszy Europejskich prawdziwy renesans przeżywają szkoły zawodowe. Ich uczniowie nie tylko mogą liczyć na stypendia i inne wspomniane już formy wsparcia, ale też specjalistyczne pomoce. Dodatkowo uczniowie mają możliwość odbywania staży i praktyk u swoich przyszłych pracodawców.
Nauczyciele coraz częściej sami podpowiadają swoim uczniom, co mogą robić, aby łatwiej znaleźć pracę, ale też gdzie kontynuować edukację. Korzystają przy tym z pomocy uczelni wyższych, na których mogą zorganizować zajęcia dla swoich uczniów.

Bliżej rzeczywistości
Dotacje przyznawane są również na zakup pomocy dydaktycznych. Wszystko po to, aby zbliżyć warsztat w szkole do naturalnych warunków pracy.
Dyrekcje szkół już na etapie przygotowywania wniosku o dotacje powinny jednak pamiętać, aby integralną częścią takich projektów były też zajęcia dla uczniów, przeprowadzane np. z wykorzystaniem zakupionego w ramach projektu sprzętu. Na te wszystkie formy wsparcia można starać się pozyskać dofinansowanie z programu regionalnego dla naszego województwa. 

Na co można pozyskać wsparcie?

 na staże i praktyki zawodowe dla uczniów i słuchaczy organizowane we współpracy z pracodawcami

 na uruchamianie i dostosowanie kształcenia i szkolenia w zawodach deficytowych na rynku pracy

• na zwiększenie pełnego udziału młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych poprzez pomoc stypendialną

 na doradztwo edukacyjno-zawodowe głównie dla uczniów

 na przygotowanie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe, aby mogły pełnić funkcje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego dla określonych branż/zawodów

 na podwyższanie kwalifikacji dla nauczycieli zawodu oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu we współpracy z uczelniami i rynkiem pracy

 na podwyższanie kwalifikacji dla nauczycieli zawodu oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu, czyli umiejętności interpersonalnych, korzystania z nowoczesnych technologii, a także metod eksperymentu naukowego

 na kształtowanie kompetencji kluczowych na rynku pracy

 na tworzenie w szkołach warunków do nauczania eksperymentalnego

 na realizację programów pomocy stypendialnej dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych

 na wsparcie w zakresie indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym wsparcie ucznia młodszego

 na doradztwo i opiekę psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów

 na rozszerzanie oferty szkół o zagadnienia związane z poradnictwem i doradztwem edukacyjno-zawodowym

 na podwyższanie kwalifikacji nauczy- cieli i pracowników pedagogicznych pod kątem kompetencji kluczowych uczniów

 na podwyższanie kwalifikacji nauczycieli i pracowników pedagogicznych pod kątem wykorzystania narzędzi wspierających pomoc psychologiczno-pedagogiczną