![Wodnik inwestuje w... solary](https://old.nj24.pl/sites/default/files/imagecache/szczegolowy_opis_zdj_glowne_220/article/main/35228/solary1.jpg)
Farma ma powstać w Grabarowie, tuż obok ujęcia wody. Koszt inwestycji oszacowano na około 27 mln zł. Planuje się, że 85 proc. tej kwoty pochodzić będzie z Funduszu Norweskiego. Inwestycja mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Polski Solar to firma pracująca dla Canadian Solar Inc., który jest czwartym na świecie producentem farm fotowoltaicznych na świecie. Firma mieści się w Ontario w Kanadzie, posiada 19 oddziałów na świecie. Obecnie realizuje budowę 29 elektrowni słonecznych, które zostaną ukończone do 2015r. Jeleniogórska elektrownia ma posiadać moc 3 megawaty.
Prezes Polskiego Solaru Jacek Ryński zapewnia, że inwestycja się powiedzie. – Jesteśmy na szerokości około 51 stopni, to są dobre warunki – mówi. – Fotowoltaika polega na produkcji energii elektrycznej ze światła rozproszonego. Nie jest więc konieczne słońce, ważne, żeby było światło.
– Trzecim kosztem co do wielkości w kierowanej przeze mnie spółce są koszty energii, płacimy za nią około 1,5 miliona złotych rocznie – mówi Wojciech Jastrzębski, prezes Wodnika. – Będziemy mieli tańszą energię, albo też będziemy mogli sprzedawać tę energię i tym samym zwiększać przychody spółki. W mojej ocenie ryzyko straty w tym przypadku jest niewielkie.
Podkreślił, że jest to działalność dodatkowa. – Najważniejszym zadaniem Wodnika jest oczywiście dostawa wody mieszkańcom Jeleniej Góry – dodał.
Jak mówi J. Ryński, jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to prąd może popłynąć już w listopadzie 2014 roku.
Komentarze (18)
i w ten sposób majątek Wodnika znów wzroście, wzrosną więc koszty amortyzacji i będzie nowy powod do podwyżek cen wody. a oszczędność na energii już wodnik rozdysponuje w właściwy sobie sposób. Prężne związki zawodowe w spólce już o to zadbają.
To nie jest przypadkiem teren zalewowy?
em, a kiedy ci ostatni raz cena wzrosła, co?
Najpierw powiedz ile kosztuje ? W Jeleniej Górze woda jest jedną z najdroższych w Polsce,obrońco z wodnika i co Ty na to?
emm,w tym roku
A taka farma nie miała powstać w okolicy Lubańskiej?
co zawiera umowa? czy powstaje nowa spółka z udziałem "WODNIKA', czy WODNIK będzie tylko kupował energię od firmy Polski SOLAR? kto zapłaci brakujące 15% środków na realizację?( 85% kapitał norweski a reszta?, kto będzie właścicielem fermy solarowej wybudowanej na gruntach będących własnością miasta Jelenei Góry ( WODNIK tylko użytkuje grunty wprowadzone aportem do spółki) Takie własnie dane winny być podane mieszkańcom.
nowa spółka to wiadomo, nowe stanowiska dla swoich, po wyborach pewnie koalicja z SLD więc trzeba ich gdzieś upchać, PeOwcy już w miarę ulokowani a to w Termach a to MPGK a to w Wodniku itd.
Nie do wiary.Wyludniające się miasto potrzebuje nowych miejsc pracy ,przemysłu zakładów pracy.A otoczone górami możliwości coraz mniejsze.Dlatego ta inwestycja jest gniotem nowego stulecia.Niech robią farmę na wzgórzach ,zalewie i bagnach .Czy te ratuszowe cos kumają o rzeczywistości?
w takim miejscu gdzie jest bardzo mało dni słonecznych stawianie farmy słonecznej to tak jakby budować elektrownie wodne na pustyni
Rośnie konkurencja dla Taurona.I tak oto dowcip o pójściu z wiadrem PO prąd przestanie być dowcipem a stanie sie czymś oczywistym.
Wracając do spraw przyziemnych redakcja mogła by sie POdpytać prezesa Jastrzebskiego o szczegóły co i za ile.Tak aby wszystko było transparetne.
Oby na końcu nie okazało sie że woda w JG jest droższa od "prądu"
Jak zwykle, elyta się bawi a gawiedź płaci rachunki.
Spółka polskie solary została załozona na 2miesiace przed przetargiem wystarcz wpisac i sprawdzic a pieniadze nie sa wodnika tylko nasze podatnikow ktore płacimy za bardza wysoka cene wody złodzieje !!!
pan prezes
http://www.osoby-krs.pl/Rynski,Jacek,Przemyslaw,91c8fd93921574470fa90603...
prezes zarządu Electus SA; prezes LEMA Finance; Chairman of the Board of Management of Dexia Kommunalkredit Bank Polska SA with headquarters in Warsaw itd
każda sroczka... Canadian Solar jest producentem (wytwórcą urządzeń) solarów a nie prowadzi działalności eksploatacyjnej, swoją produkcję ma ulokowaną głównie w Chinach. http://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_Solar.
Czy spólka miejska bez przetargu chce wybrać dostarczyciela solarów? Dlaczego nie wybrać światowego lidera lub wicelidera w produkcji solarów?
Nie wybiorą ponieważ "polski Solar"poprzez Canadian Sololar moze "zoferować" więcej.Próżno szukać na stronie Wodnika(Gazeli Biznesu)informacji o przetargu lub choćby planów projektu tej inwestycji.Firma (Solar...)powstała w zeszłym roku w necie mozna natrafić tylko na wpis do KRS brak informacji o zrealizowanych tzw farmach a z wodninika dostanie zlecenie warte 30 mln.
Taaak, inwestycja 27 mln to 18 lat po 1.5 mln - czyli inwestycja spłaci się po 18 latach zatem wątpię aby owe ogniwa tyle wytrzymały - to po pierwsze. Po drugie często zdarzające się coraz to gorsze warunki pogodowe (latem) grad - potencjalnie może uszkodzić ogniwa (ale to najmniejszy pikuś), po trzecie aby ogniwa działały w max stopniu należy zadbać aby były one czyste - a trzeba przyznać że często się brudzą (szczególnie zimą w JG gdzie ludzie palą czym się da) zatem może się okazać że inwestycja + koszty jej utrzymania mogą wydłużyć okres opłacalności o kolejne lata - być może dopiero po około 20 może nawet 25 latach inwestycja się zacznie spłacać, ale tak jak napisałem na początku że po tylu latach to wszystkie ogniwa trzeba będzie wymienić. Mało tego, za dnia ogniwa dają prąd w nocy już nie i albo będą za dnia ładowane akumulatory (dodatkowe bardzo duże koszty eksploatacyjne) albo energia będzie pobierana z sieci.
Ja bym lepiej się poważnie zastanowił nad sensownością tej inwestycji, bo mi tu śmierdzi jakimś wałkiem na kasę.
Warto dodać, że sprawność ogniw fotowoltaicznych to około 17%. Moja żona ma większą sprawność podczas gry wstępnej, a pod koniec akcji, działa jak perpetuum mobile.