To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Woda przychodzi znikąd

Woda przychodzi znikąd

- Od lat nas zalewa i nikt nie reaguje – skarżą mieszkańcy ul. Książęcej i Sowińskiego w Cieplicach. Mieszkają bardzo daleko od rzeki. - Co z tego, skoro systematycznie mamy tu wodę – mówią. Miasto zapewnia, że już trwają prace zabezpieczające ich osiedle.

- Samochodem zdążyłem wyjechać, ale reszta została zalana – mówi Jan Nizio z Książęcej 4. - W garażu miałem jakieś 35 centymetrów wody. Tam jest też też kanał, cały został zalany.
Było to w sobotę, jednak woda została wypompowana dopiero w środę.

Podobny problem ma jego sąsiad Artur Buławski, który auto trzyma pod wiatą w ogrodzie, zaraz za blokiem. - Samochodem wyjechałem dość szybko, bo spodziewałem się co będzie. Ale dotąd nie mogę dojść do wiaty, bo wszystko zalane – mówi.

Woda wdarła się też do piwnic budynków. - Ja miałam jej po pas – mówi Anna Kabała z Książęcej. Kiedy przyjechaliśmy, ludzie wynosili z piwnic zalane rzeczy. Do kontenera poszły stare meble, odzież, weki i inne rzeczy. Wszystko zniszczone przez wodę.

- Mieszkam tu od 1955 roku i przeżyłem już cztery. Ta jest piąta – mówi Jan Nizio. To o tyle dziwne, że w pobliżu Książęcej i Sowińskiego nie ma nawet rzeki. Kamienna oddalona jest o prawie kilometr. Skąd więc woda? Powodów jest przynajmniej kilka. - Tym razem zalała nas woda z Wojcieszyc – wyjaśnia Jarosław Sokoliński, jeden z mieszkańców. - Między naszym osiedlem a Wojcieszycami są poldery przeciwpowodziowe, pooddzielane wałami. Budowane były jeszcze za Niemca. Teoretycznie są skonstruowane tak, że w razie wielkiej wody zalane mogą być całe Cieplice a u nas powinno być sucho. Co z tego, skoro te poldery zostały wydzierżawione rolnikom, którzy przekopali wały.

Jak mówi, rolnicy powstawiali do wałów przepusty, niektórzy otworzyli je całkowicie. Po co? - Żeby woda nie zniszczyła ich plonów – mówi J. Sokoliński. - W tej sytuacji wszystko spływa do nas.

Cały artykuł w "Nowinach Jeleniogóskich" nr 33/10.

 

ZOBACZ, jak wyglądała ul. Książęca w czasie powodzi i kilka dni po niej

Komentarze (2)

Woda na pewno znikąd nie przychodzi. Zawsze ma gdzieś swoje źródło.Rowy zarośnięte , przepusty zatkane, wały poprzerywane , melioracje poniemiecką szlag trafił.I skąd tu woda?! CUD NORMALNIE !

Założę sie ,że koszty które poniosło miasto z tytułu akcji ratunkowej , jak zwał tak zwał, dla tego osiedla będą wyższe od kosztów naprawy kawałka wałów,rowów i przepustów. To właśnie Polska.