Wigilia „sprawozdawcza”
Sprawozdania władz oddziału oraz szefów kół były domeną spotkania opłatkowego jeleniogórskiego Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”, 13 grudnia. Maria Goraczewska z koła nr 30 przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jeleniej Górze, podkreśliła fakt, że w 2019 r. koło to obchodzić będzie 60-lecie istnienia – ewenement na skalę ogólnopolską! O PTTK-owskiej działalności w 2018 r. opowiadali także: Jerzy Pawlak z koła wojskowego, Piotr Gryszel szefujący kołu przewodników sudeckich, Jan Tyczyński przewodzący entuzjastom turystyki motorowej, a także nestor działaczy PTTK – Zdzisław Gasz, niestrudzenie propagujący wśród młodzieży szkolnej miłość do ojczystej ziemi i przyrody.
Z zapartym tchem zebrani wysłuchali relacji wiceprezesa, Andrzeja Mateusiaka, który szczegółowo opowiadał o rekonstrukcji zamku Chojnik, finansowaniu prac oraz unowocześnianiu infrastruktury turystycznej w tym obiekcie. O działalności Regionalnej Pracowni Krajoznawczej w Pałacu Bukowiec poinformował Krzysztof Tęcza – szef oddziału.
Wigilia „szkoleniowa”
Wigilijne spotkanie przewodników sudeckich, 17 grudnia, wypełnił nie tylko tradycyjny poczęstunek i życzenia, ale też… szkolenie. Nietypowe, gdyż Jerzy Górski, doświadczony przewodnik sudecki oraz podróżnik, dzielił się wiedzą o Ziemi Świętej, a zwłaszcza o miejscach związanych z narodzeniem, życiem oraz śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Swą prelekcję ilustrował slajdami z podróży do Izraela i Palestyny, którą odbył przed laty.
Puste miejsce przy stole
Również 17 grudnia, o nietypowej porze, bo o godz. 11, spotkali się przy tradycyjnym opłatku członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Gościł wśród nich prezydent Jerzy Łużniak, a spotkanie rozpoczęło się wspomnieniem i modlitwą za duszę zmarłego w tym roku, legendarnego szefa związku, płk. Edwarda Jakubowskiego. Kombatancka wigilia, mimo że odbywała się, w przeciwieństwie do innych, najczęściej wieczornych spotkań, w samo południe, była niezwykle wzruszającym i nastrojowym spotkaniem. Oprócz radości bycia razem, dzielenia się opłatkiem i składania sobie serdecznych życzeń, tam szczególnie mocno można było odczuć znaczenie słów „Kolędy dla nieobecnych” Zbigniewa Preisnera: „I przekonaj, że tak ma być, że po głosach tych wciąż drży powietrze… Że odeszli po to, by żyć. I tym razem będą żyć wiecznie.”
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...