To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wieszcz z pomnika patrzy

Wieszcz z pomnika patrzy

Mickiewicz nie doczekał się swojego pomnika w Jeleniej Górze, a Słowacki już go ma. W roku dwusetnej rocznicy urodzin autora „Kordiana” i 160. rocznicy śmierci poety podobizna wieszcza stanęła w holu głównym biblioteki Kolegium Karkonoskiego, która 24 kwietnia otrzyma właśnie imię Juliusza Słowackiego.

Jeleniogórska uczelnia jest jednym ze współorganizatorów obchodów „Juliuszady”. Nadanie bibliotece imienia wieszcza jest też okazją do przypomnienia, że poeta odwiedził Karkonosze na rok przed śmiercią – w 1848 roku, gdy był z wizytą we Wrocławiu. Kolegium Karkonoskie jest tez organizatorem sesji naukowej pod hasłem „Słowacki wczoraj i dziś”. Wezmą w niej udział wybitni znawcy twórczości poety.

Jeleniogórski Słowacki został wykonany z gipsu przez artystę plastyka Marcina Znamienkiewicza. Nieco zamyślony, z piórem i notatnikiem w ręku, stoi na granitowym cokole w centrum bibliotecznego holu.

Niewielu jednak pamięta, że rzeźba Słowackiego i drugiego narodowego wieszcza – Adama Mickiewicza miała pojawić się w Jeleniej Górze już 10 lat temu, w czasie obchodów roku mickiewiczowskiego. Rada miejska podjęła nawet uchwałę o budowie pomnika dwóch wieszczów. O jej kształcie, koncepcji i usytuowaniu miał zdecydować konkurs.

- Bardzo cieszyłem się z tej inicjatywy, wszystko było na dobrej drodze, ale sprawa upadła – wspomina Henryk Gradkowski, rektor Kolegium Karkonoskiego, który był wtedy inicjatorem budowy pomnika i członkiem komitetu honorowego powołanego do realizacji ten inicjatywy.

Sprawa rozbiła się o pieniądze, które na budowę pomnika miały być pozyskane „ze środków społecznych”. Uchwałę w sprawie budowy pomnika wieszczów miał wykonać przewodniczący rady miejskiej.

- Nie znam tej uchwały, ale zajrzę do niej. Wygląda na to, że ciągle obowiązuje i będziemy musieli zdecydować, czy pomysł ten realizujemy, czy podejmiemy kolejna uchwałę uchylającą tę o budowie pomnika – mówi nam Hubert Papaj, obecny przewodniczący rady miejskiej.

W czasie dyskusji sprzed 10 laty nad uchwałą o budowie pomnika Słowackiego i Mickiewicza padały propozycje co do lokalizacji obelisku. Jednym najodpowiedniejszym miejscem wydawał się zbieg ulic Mickiewicza i Słowackiego – tam, gdzie dziś stoi słup ogłoszeniowy. Inne propozycje wskazywały np. skwer u styku ulic Pocztowej i 1 Maja.

Wśród radnych padały i takie głosy, że skoro obaj poeci nie przepadali za sobą, to ich np. Mosiężne sylwety powinny być odwrócone plecami do siebie.

Montaż rzeźby w holu biblioteki (fot. Kolegium Karkonoskie)
Wieszcz z pomnika patrzy
Wieszcz z pomnika patrzy