To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wielka Parada Mikołajów na 800-lecie miasta

Wielka Parada Mikołajów na 800-lecie miasta

Aż cztery dni, od 15 do 18 grudnia, potrwają tegoroczne Lwóweckie Jasełka Uliczne, na które do Lwówka Śląskiego serdecznie zapraszają gospodarze historycznego miasteczka nad Bobrem. Tradycyjne wydarzenie, wprowadzające wyjątkowy nastrój wspólnego przeżywania świąt w okresie przygotowań do Bożego Narodzenia w 2017 roku, przyjmuje niespotykane dotąd rozmiary i podwójnie świąteczny charakter. Zawierać będzie bowiem szczególne akcenty związane z dobiegającymi końca obchodami 800-lecia nadania praw miejskich Lwówkowi Śląskiemu.

W tegorocznej Paradzie Mikołajów, stanowiącej jedną z największych atrakcji imprezy, udział weźmie rekordowa liczba, czyli 1217 Świetnych Mikołajów z okolicznych szkół i przedszkoli! Ilość uczestników świątecznej parady nawiązuje do historycznej daty nadania praw miejskich Lwówkowi Śląskiemu przez Henryka Brodatego. Parada Mikołajów przejdzie ulicami miasteczka w piątek, 15 grudnia. Tego samego dnia przed południem rozpocznie się jarmark bożonarodzeniowy, który trwać będzie także w sobotę. W kramach, ustawionych we wnętrzach lwóweckiego ratusza, zaopatrzyć będzie można się przede wszystkim w stroiki i najróżniejsze inne produkty świąteczne, wśród których nie zabraknie lokalnych specjałów. Od piątku na lwóweckim rynku odbywać się będą też świąteczne prezentacje artystyczne. Najwięcej będzie koncertów kolęd. Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkania będzie uliczny spektakl teatru Klinika Lalek, zatytułowany „Izerokarkonoska Pastorałka”.

W niedzielnym programie znalazły się wydarzenia ulokowane w miejscowym kościele pw. WMP. Tam, po specjalnym nabożeństwie dla dzieci, zaśpiewa chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 i odbędzie się otwarcie wystaw pokonkursowych szopek betlejemskich oraz dekoracji świątecznych z masy solnej.

Na poniedziałkowy finał imprezy plenerowy koncert kolęd w wykonaniu Aleksandry Niewęgłowskiej i Lubańskiej Orkiestry Reprezentacyjnej oraz uroczyste powitanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które w orszaku wprowadzą do miasta harcerze. Gdy ulice miasteczka rozświetlą setki płomieni świec, z jasełkowej sceny popłyną życzenia świąteczne składane przez władze miasta i gminy oraz gości, którzy tego dnia odwiedzą Lwówek Śląski. Dopełnieniem całości będzie wigilijny poczęstunek przy wielkiej choince ustawionej przy ratuszu. Na wszystkich chętnych czekać będą tysiące pierogów i gorący barszcz. Warto rozpocząć prawdziwie świąteczny czas od niezwykłego spotkania na lwóweckim rynku.

Lwóweckie Jasełka Uliczne 2017

PROGRAM

15 grudnia (piątek)

Rynek miejski/Sala Mieszczańska w ratuszu
10.00 – 16.00 - JARMARK BOŻONARODZENIOWY
Rynek miejski/scena przy choince
10.00 – ŚWIĄTECZNE PREZENTACJE - kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów ze szkół i przedszkoli gminy Lwówek Śląski
11.00 – PARADA MIKOŁAJÓW NA 800-LECIE MIASTA
11.30 – ŚWIĄTECZNE PREZENTACJE - kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów ze szkół i przedszkoli gminy Lwówek Śląski
14.30 – KOLĘDY NASZYCH PRZYJACIÓŁ - występ chóru dziecięco-młodzieżowego z Czech
16.00 – IZEROKARKONOSKA PASTORAŁKA - uliczny spektakl w wykonaniu teatru „Klinika Lalek”

16 grudnia (sobota)

Rynek miejski/Sala Mieszczańska w ratuszu
10.00 – 16.00 - JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Rynek miejski/scena przy choince
12.00 – KONCERT KOLĘD w wykonaniu uczniów Centrum Muzycznego działającego przy Lwóweckim Ośrodku Kultury)

17 grudnia (niedziela)

Kościół pw. WNMP
15.00 – MSZA ŚWIĘTA DLA DZIECI
(po mszy występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz otwarcie wystaw pokonkursowych szopek betlejemskich i dekoracji świątecznych z masy solnej)

18 grudnia (poniedziałek)

Rynek miejski/scena przy choince
15.00 - KONCERT WIGILIJNY - kolędy w wykonaniu Aleksandry Niewęgłowskiej i Lubańskiej Orkiestry Reprezentacyjnej

16.00 – POWITANIE BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU, ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE, WIGILIA PRZY CHOINCE 

 

 

Komentarze (4)

A ja durna myślałam ,że Św.Mikołaj jest tylko jeden. A tu okazuje się ,że nie .Chyba, że chodzi o jakichśtam mikołajów przebierańców ,pociotków dieda Moroza i podobnych apsztyfikantów z drugiej strony Europy i zza oceanu.Nie ma już nocy kiedy Św.Mikołaj przynosił paczki i prezenty.Są jakiej g****e "mikołajki" ."biegi mikołajów" ,"zloty mikołajów" itp. Tak na naszych oczach ginie tradycja i postępuje rugowanie Kościoła z życia ludzi. Nikt jeszcze nie wpadł na pomysł , żeby zrobić zlot Mikołajów , czyli fajnych chłopaków o tym imieniu.

Masz qrwa problem... Leczysz się?

16-ty grudnia to sobota, a nie piątek. Piatek to 15-ty. Taki mały błąd, taki łatwy do poprawienia, a się nie dało?

A ja się pytam co za gamoń organizuje paradę mikołajów w piątek o 11 gdzie ludzie pracują. Zawsze było w sobotę o 15 i każdy mógł zobaczyć. Do bani z taką organizacją. Jednak nie cierpię naszych władz i organizatorów. Ci ludzie to jakaś porażka.