To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wiadukty mogą runąć w każdej chwili

Wiadukty zabezpieczono rok temu. Teraz trzeba będzie je rozebrać.

Dwa wiadukty, znajdujące się w Piechowicach nad linią kolejową z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby, mają zostać rozebrane na koszt samorządu. Taką decyzję podjął Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jest ona ostateczna.

Sprawa tych wiaduktów budzi kontrowersje od ponad roku. Wyremontowany odcinek linii kolejowej za grube unijne miliony zamknięto niedługo po hucznym otwarciu. Okazało się bowiem, że wiadukty są w złym stanie technicznym. Kolej nie ujęła ich w projekcie modernizacji linii uznając, że to nie jej obiekty. Do tych wiaduktów nie przyznają się też władze Piechowic. Burmistrz Witold Rudolf wielokrotnie podkreślał, że nie zostały one przekazane Piechowicom decyzją komunalizacyjną i nie stanowią majątku gminy. Rok temu zabezpieczono je na koszt samorządu województwa i ruch pociągów przywrócono. Teraz inspektor wskazał w swojej decyzji Gminę Miejską Piechowice, jako opiekuna tych obiektów.
Dla miasta decyzja inspektora to wielki kłopot, wiąże się to z koniecznością wyłonienia wykonawcy, przygotowania dokumentacji rozbiórki. Cała ta operacja może kosztować przynajmniej 300 tysięcy złotych.
Władze miasta podkreślają, że zaskarżą decyzję inspekcji nadzoru do Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz, że będą domagały się zwrotu poniesionych kosztów. Zanim jednak to nastąpi, będzie trzeba poczekać, aż sąd ustali, kto jest właścicielem tych obiektów. To trwa już od roku i nie zanosi się na szybkie zakończenie. Nie zmienia to faktu, że do końca czerwca trzeba przeprowadzić rozbiórkę. Stan wiaduktów jest coraz gorszy, mogą one zawalić się pod własnym ciężarem. Obecnie nie jest tam nawet dopuszczony ruch pieszych.

Komentarze (27)

Tylko Adam Bolek z Piechowic może uratować sytuację.

To ambitny człowiek. Chciał ostatnio zostać wiceburmistrzem Piechowic, ale obecny burmistrz nie docenia Bolka.

Niestety, Adam Bolek w wyborach na radnego zdobył tylko 2 głosy. Najmniej ze wszystkich kandydatów w całej Polsce.

Tak jak wszystko w Polsce - wyrzuca sie pieniadze w bloto. Kiedy w koncu bedziemy miec politykow myslacych???

Te wiadukty to obraz porządków na terenie "województwa" dolnośląskiego. Tak właśnie pracują we Wrocławiu urzędnicy. To dowód na to jak wielki bałagan panuje w urzędach wrocławskich Wrocławscy urzędnicy i politycy chętnie za to wpychają swoje brudne paluchy w życie najmniejszej miejscowości. Z drugiej strony nie radzą sobie z zarządzaniem tym buzkowym województwem, są źródłem zastoju gospodarczego regionów poza Wrocławiem. Jak można było tak lekceważąco podejść do tak kosztownej inwestycji, jak można było tak niechlujne zaplanować remonty tej ważnej linii kolejowej? Taki remont powinien był objąć wszelkie elementy samej linii, wiaduktów, przejazdów, wycięcie drzew przy linii,... Niewiele urzędnicy nauczyli sie od Niemców.

Oczywiście, że tak. Choć nie bez winy pozostaje też PKP. No ale przecież siedziba dolnośląskiego oddziału PKP też mieści się we Wrocławiu.

Wrocław oczywiście też ma swoje za uszami, ale tutaj ewidentną winę ponosi PKP. Skoro wiadukty są na terenie kolejowym, to są własnością kolei. Gmina nie ma aktu własności, więc nie może być właścicielem obiektu. Proste. Mało to było przypadków, że PKP próbowało podrzucać kukułcze jaja w postaci swoich ruin gminom albo zwalało na gminy winę za swoją nieudolność, przez którą nie mogły kursować pociagi? Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego to chyba spadł z księżyca, decyzja jawnie niekompetentna i niesprawiedliwa! Walczcie o swoje do końca, brawa dla Piechowic!

Czy drzewa spadające na pociągi to też jest złośliwość gminy wobec biednego PKP?

Najważniejsze że prezes MZK w stronę Mysłakowic na osiedlu Łomnickim wybudował sobie za grube tysięcy złotych węzeł przesiadkowy. Gdzie będą się przesiadać chyba barany owce jelenie dziki i krowy bo na tym szczerym polu człowiek się nie przesiądzie gdy autobusu nie będzie. Jedne wielkie ****stwo ze stron MZK gdzie autobusy jeżdżą stadami albo ich niema wcale i marnowane jest wiele tysięcy złotych codziennie .

Ale za to jest fajny plac dla ciężarówek kręcących pauzę.

A kto je odbuduje. Na około mam z...., te burmistrze i urzędasy,to na nagrody i premie to wiedzą skąd wziąć !!!

Nie rozumiem idei istnienia Gminy Piechowice. Na nic nigdy nie mają pieniędzy - pewnie gdyby nie janosikowe to byłoby to miasto widmo. Fajnie bawić się w samorząd za cudze podatki. Jeśli kopalnia lub stocznia nie ma zasadności ekonomicznej to rząd ją likwiduje.

Gmina nie mogła nic zrobić, jeśli nie ma aktów własności wiaduktów. Wiadukty należą do PKP, tylko teraz PKP do nich się nie przyznaje.

Likwidacja gminy i przylaczenie do JG teraz nawet dowody osobiste mozna bedzie wyrobic w dowolnym urzedzie a pozostale sprawy i tk zalatwia sie w starostwie.

bezkarność tych gnoji co decydują o takich budowach i władz które pompują miliony w tą linie kolejową która wozi się od lat powietrze jest poprostu nie do wytrzymania a co misia nie widzieli w czasie budowy że to się wali ile kasy jeszcze muszą ukrasć bo jak to innaczej nazwać a sorki- legalne przetargi

To nie władze są winne że wyremontowały linię, tylko wrocławscy urzędnicy, którzy zrobili taki rozkład że nikomu nie pasuje.Niedawno jechałem do Szklarskiej pociągiem i zapłaciłem za bilet 2 razy tyle niż za PKS. Kto będzie jeździł przy takiej taryfie? Dla porównania mieszkańcy Świdnicy jeżdżą za 5 zł do Wrocławia, tj. płacą dwa razy mniej niż z JG do Szklarskiej mimo, że trasa tam jest ponad 2 razy dłuższa. Zlikwidowano bezpośrednie pociągi do Jakuszyc i Harrachova, a w zamian trzeba przesiadać sie w Szklarskiej czekając pół godziny albo i godzinę, żeby przejechać zaledwie jedną stację na Polanę. Ze Świdnicy natomiast zrobiono pociągi bezpośrednie do Wrocławia. Urzędasy we Wrocławiu dbają tylko o najbliższe otoczenie Wrocka, a reszta województwa im totalnie wisi. To im podziękujcie, że pociągi do Szklarskiej wożą powietrze!

Wiadukt na przedłużeniu ulicy Piastowskiej został zamknięty dla samochodów ponad około 35 lat temu. Niezależnie do kogo należy, znajduje się na terenie Piechowic. Pytanie za 10 punktów. Kto powinien zadbać o doprowadzenie sprawy do końca ?

Wiadukt znajduje się na terenach kolejowych, więc ewidentnie należy do PKP. PKP jak zwykle wykpiło się sprawą. Może mają lepsze wtyki w Warszawce, a może po prostu sąd wie, że PKP są biedne jak mysz pod miotłą i nigdy nie rozebrały by swoich ruin?

narciarz zwróć się z tym problemem do prezydenta Jeleniej to onego Powinno obchodzić aby więcej turystów przyjeżdżało w Karkonosze ,ale On jest sobek,nie umie się dogadać z radnymi a i z ościennymi gminami.

A kto odbuduje wiadukty? Tymi wiaduktami chodzą ludzie! Nikt nie będzie zaiwaniał naokoło i nadrabiał kilometr drogi, ludzie będą przechodzić przez tory w tym miejscu. Skoro Piechowice mają rozebrać wiadukty, to niech ten sam sąd nakaże PKP odbudować wiadukty jak już zostaną usunięte.

Nie rozumiem dlaczego PKP ma to budować . Estakade koło Tesco w Jeleniej Górze też miasto budował a nie PKP

Nie rozumiem dlaczego PKP ma to budować . Estakade koło Tesco w Jeleniej Górze też miasto budował a nie PKP

Może dlatego, że wiadukty są własnością kolei, a estakada nie.

Może dlatego, że wiadukty są własnością kolei, a estakada nie.

Może dlatego, że wiadukty są własnością kolei, a estakada nie.

drogi Witoldzie tos ty chlop z dziada, do kosciola chadzasz,to kilka zdrowasiek o duzy opad sniegu,flaszke zlomiarzom i stanie sie.Po otwarciu przez Scheta tej cudownej lini zaraz zamknieto to cudo do wozenia powietrza z wiadomych powodow,mozna kase wytargac z funduszy popowodziowych????tak tak te mlotki z Wrocka niepolapia sie gdzie jest dil jak przyjada pokaze sie cos w lesie,a tak od siebie komu odbilo w PKP,ze za miliony buduja perony do przesiadek dla duchow bo zywych w tych pedolino nie widac.To do k...y nasze pieniadze a wladza ma nie przytakiwac Warszawce a wskazywac co w terenie jest niezbedne nawet gdyby miala sie narazic cwaniaczkom z Wa-wy.Witek buduj stolowke a tamto olej jak sie zawali to szybko znajda kase-bo o nia tu chodzi.Rob dla nas a emerytura zastanie cie na tym stolku.

Jaka Warszawka? Za rozkład jazdy odpowiadają debile z Wrocka!

Tak samo wszystkie pociągi jadące z Jeleniej do Wrocławia rano i wracające wieczorem to są stare trupy. A z Wrocławia na odwrót - nowoczesne jednostki. Kolejkę dla wrocławian sobie urządzili do Szklarskiej, bałwany...