To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Weekend z teatrami ulicznymi

Fot. ANTAGON theater AKTion

Już w najbliższy weekend jeleniogórski Plac Ratuszowy zamieni się w otwartą scenę teatralną. 33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych zagości w Jeleniej Górze od 3 do 5 lipca.

Wszystkie wydarzenia 33. MFTU koncentrować się będą na Placu Ratuszowym. Zagarną przestrzeń i widzów od piętkowego wieczoru 3 lipca do niedzielnego nocnego finału 5 lipca. Zobaczymy w tym czasie 12 spektakli. Wystąpią artyści z Polski, Niemiec, Czech, Holandii, Francji, Hiszpanii i Meksyku.

Klamrą festiwalu będą działania w Galerii Sztuki BWA: wernisaż plakatu teatralnego „Papierowy teatr” otworzy 33. MFTU 3 lipca o godzinie 21. Wystawa zaprezentuje twórczość polskich plakacistów i wybitnego grafika, Tomasza Bogusławskiego. W Galerii BWA widzowie festiwalu spotkają się ponownie na finał: 5 lipca o godzinie 21, kiedy zaplanowano w przestrzeni ulicy Długiej przy BWA odsłonięcie rzeźby w metalu „Wzlot” artysty z Jeleniej Góry, Jana Supersona. Galeria będzie czynna przez cały czas trwania festiwalu – wstęp za symboliczne 2 złote.

Pokazy teatrów ulicznych rozpocznie 3 lipca o godz. 22.00 legenda teatrów ulicznych, wielokrotnie goszcząca w poprzednich edycjach MFTU – grupa ANTAGON z Niemiec. Przygotowane przez nich show obfituje w efekty specjalne, akrobacje i muzykę na żywo.

Sobota, 4 lipca należeć będzie przed południem (od godziny 11) do widzów najmłodszych. Dzieciaki bawić będzie Zdrojowy Teatr Animacji (pokaże „Tymoteusza Majsterklepkę”) oraz znany Klaun Rufi Rafi. Nie zabraknie atrakcji wieczornej (od godziny 18): z prologiem w wykonaniu Klauna Aziz Guala z Meksyku, rozwinięciem teatralnego pokazu autorstwa poetyckiej i charyzmatycznej artystki Claire Ducreux z Francji (dyrektor teatru nazywa ją „Chaplinem w spódnicy”) oraz tancerki z Polski Barbary Wysoczańskiej w towarzystwie performerów z Hiszpanii. Drugi festiwalowy dzień zakończy TEATR NOVOGO FRONTA z Czech. Artyści językiem teatru ulicy opowiedzą ludzkie losy z Wieżą Babel w tle.

Niedziela, 5 lipca będzie trzecim i ostatnim festiwalowym dniem. W samo południe Francuzi z Theater Rue Pietonne ożywiać będą posągi dla dzieci ze znanymi postaciami historycznymi i filmowymi w roli głównej (pokaz dla dorosłych w ich wykonaniu o godzinie 18.30). Meksykański klaun wkroczy do akcji od godziny 17, rozpoczynając finałowy maraton teatrów ulicznych. Gwiazdą wieczoru będzie THEATER GAJES z Holandii. Artyści ulicy pokażą, jak można przebudować Plac Ratuszowy przy pomocy... materiałów wybuchowych i ruchomych konstrukcji. Na finał Claudia Reh z Niemiec zaproponuje pokaz wirtualno-muzyczny rozgrywający się na fasadzie jeleniogórskiego Ratusza. Sztuka ulicy, jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, to bowiem sztuka nie tylko teatralnych, ale i plastycznych wyzwań w przestrzeni miasta. 

 

Komentarze (1)

Dajcie proszę piękny plakat Tomasza Bogusławskiego zrobiony przez autora specjalnie do tej wystawy.