To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Opowieść z krainy Ducha Gór

Warto czytać: Opowieść z krainy Ducha Gór

"Droga do Domu. Księga III. O prawdziwym skarbie Karkonoszy i Gór Izerskich" Przemysława Żuchowskiego to ostatnia część trylogii, zamykająca dzieje postaci występujących w poprzednich częściach i już wcześniej borykających się z nie mniej interesującymi przeciwnościami losu. Wiele wątków, zagadek i zwrotów akcji, a całość w umiejętnie wykreowanej atmosferze Gór Olbrzymich XVII wieku. To prawdziwy tygiel emocji podgrzewany niepewnością oraz nieugiętością wobec zła, tygiel, którego wrzenie potrafi zarówno rozgrzać chłód codzienności, jak i nasycić czytelnika smaczną strawą duchowych przeżyć.

Sięgając po tę książkę stajesz u progu bram magicznego świata Gór Olbrzymich (Karkonosze i Góry Izerskie), gdzie wiara i duch z serca płynący, znaczą więcej niż siła mięśni czy zimny oręż. Tam, pośród malowniczego ogrodu lasów, łąk i pachnących czystością potoków, napotkasz ówczesnych walonów, kopaczy cennych minerałów, dbających o przetrwanie tego cudownego świata pełnego skarbów oraz marzeń o spokoju pielęgnowanych pod skrzydłami Matki Natury i Ducha Gór. 

Nie obawiaj się, że lektura o idylli cię uśpi i przekrocz jej próg, a dowiesz się, że w głębi dobra zawsze kryje się, żądne władzy, zło. I to nie tylko pod postacią widziadeł czy innych mrocznych straszydeł, lecz ono jest także w ludziach. Zdrada, nienawiść, a nawet żądza zabijania przeplatają się z odwagą, poświęceniem i miłością. Tam może wydarzyć się wszystko.
Walonowie, legendarne bractwo kopaczy cennych minerałów ze swoimi pilnie strzeżonymi tajemnicami, zostają ściśnięci w potrzasku złoczyńców głodnych bogactwa i nieśmiertelności ponoć zawartej w pradawnej miksturze nieżyjącego już alchemika. Złu czoła stawiają zwykli ludzie z osady nieopodal Starej Wsi Szklarskiej (ówczesna Szklarska Poręba), zaprzyjaźnione z nimi wilki oraz były żołnierz, który z mianem dezertera trafia pod skrzydła bractwa. Czyni wiele, żeby wesprzeć przyjaciół, nawet ryzykując własne życie. A wszystko to pod przywództwem Wielkiego Mistrza Walońskiego oraz znanego z poprzednich części „Drogi do Domu”  Walona, całym sercem oddanego ideom bractwa.

Czego tak naprawdę poszukują zbrojni złoczyńcy pustoszący chaty walonów? Jaką tajemnicę ze swojej przeszłości skrywa dzielny żołnierz? Kim jest magiczna postać kryjąca się pod czarnym kapturem?

PŻDDD

Droga do Domu Księga III - okładka.jpg