To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: O Cieplicach - z miłości do swojego miasta...

Warto czytać: O Cieplicach - z miłości do swojego miasta...

Kolejna z regionalnych propozycji jeleniogórskiego wydawnictwa AdRem, tym razem Przewodnik emocjonalny Ryszarda Grzywacza, to książka - wyznanie miłości Cieplicom z ilustracjami Oliwii Przybysz. Autor „Cieplic z widokiem na Karkonosze” w kilkunastu rozdziałach oprowadza czytelnika po swoim miasteczku. Nie jest to jednak przewodnik tradycyjny!  

Klucz do tego świata stanowi owa tytułowa emocjonalność, każąca narratorowi oglądać i pokazywać historie cieplickie przez pryzmat konkretnych, czasami prawdziwych, zawsze przecież reprezentatywnych… losów mieszkańców.

I tak właśnie historia zaczyna żyć w dopowiadanych losach autochtonów – tych „nowych” i tych starych… „Przewodnik…” ucieka bardzo często w literaturę… dlatego konia z rzędem temu, kto zdoła oddzielić prawdę od… miłości do Cieplic…
Na spacerze z Grzywaczem zobaczymy ważne i ciekawe miejsca najstarszego uzdrowiska w Polsce. Przewodnik zaspokoi zarówno czytelników żądnych faktów, jak i tych, którzy chcą powoli „wsiąkać” w klimat miejsc.

Przewodnik, to trochę historii, sporo anegdot, mnóstwo ciekawych wydarzeń i pasja, której na imię Cieplic Śląskie Zdrój.

Ryszard Grzywacz (Leon Ścieplitz). Rocznik 1969. Ciepliczanin. Polonista. Teatrolog. Poeta. Przewodnik Sudecki. Maratończyk. Autor „Emblemów cieplickich”, „Emblemów jeleniogórskich”, oraz „Nocy”. Współzałożyciel Bohemy Cieplickiej w Knajpie Klubowa (ABC w KK).

Oliwia Przybysz. Rocznik 2002. Uczennica cieplickiego Liceum Ogólnokształcacego im C. K. Norwida w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. Artystyczna dusza na początku drogi naukowej. Rysowniczka. Malarka. Wielbicielka spacerów, brodway'owskich musicali i basenów pływackich.
 

Komentarze (2)

Fenomenalny przewodnik!!! Oliwia gratuluje talentu w tak młodym wieku!!!

A gdzie można kupić tę książkę?