To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Jelenia Góra i okolice w połowie lat sześćdziesiątych

Warto czytać: Jelenia Góra i okolice w połowie lat sześćdziesiątych

„Domek nad strumykiem” Bożeny Mazur-Nowak to nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa. Autorka opisuje swoje ostatnie wakacje przed rozpoczęciem szkoły, które spędziła u dziadków na wsi w Górach Kaczawskich – z tęsknotą wspomina beztroski czas dziecięcych przygód i pierwszych ważnych doświadczeń, z niezwykłą dokładnością opisuje szczegóły najważniejszych w życiu wakacji w Komarnie. Dedykowana wnuczce książka jest prozatorskim debiutem cenionej poetki, mieszkającej w Wielkiej Brytanii, która w niezwykle barwny sposób rekonstruuje świat polskiej wsi sprzed półwiecza widzianej oczami dziecka. Dzięki skupieniu na kolorach, zapachach i smakach świat ten ożywa na oczach czytelnika.

Wieś Kaczawska przedstawiona została z perspektywy dziecka, które wychowywało się w mieście. Dziewczynka pokazuje wiejski świat, w którym człowiek żyje w zgodzie z naturą, każdego dnia opiekuje się domowymi zwierzętami, zbiera plony, przygotowuje konfitury i przetwory na zimę, dba o środowisko, pracuje od wschodu do zachodu słońca.

Polecam tę książkę dzieciom, jak i ich rodzicom, dla których historia ta może stanowić rozrzewniający i pasjonujący powrót do lat dziecięcych. Pozwoli wrócić do nieskażonych krajobrazów Gór Kaczawskich, wybrać się PKS-em do wsi Maciejowa, a później furmanką do Komarna, kupić śmietanę i ser na targu w Jeleniej Górze i odwiedzić tutejszy Dom Handlowy.

Uwaga! Dwa spotkania z Bożeną Heleną Mazur-Nowak, autorką książki dla dzieci „Domek nad strumykiem”, odbędą się wkrótce w Komarnie i Jeleniej Górze. Najpierw w środę, 25 października, o godz. 17.00, w bibliotece w Komarnie, a dzień później – w czwartek, 26 października, o godz. 9.30 - w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, przy ul. Bankowej. Organizatorzy serdecznie zapraszają dzieci i dorosłych. Na spotkaniach autorka będzie podpisywała książki, które będzie można kupić w promocyjnej cenie.