To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać i oglądać: Napięcia uczuć Ryszarda Zająca

Warto czytać i oglądać: Napięcia uczuć Ryszarda Zająca

Jeleniogórski rzeźbiarz, poeta, muzyk Ryszard Zając, nagrodzony Wytrychem do Serc Publiczności 2018 – nagrodą przyznaną w dorocznym plebiscycie „Nowin Jeleniogórskich” na najpopularniejszego artystę regionu - świętuje w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Piękny jubileusz podsumował wydanym jesienią, bogato ilustrowanym albumem, prezentującym dorobek ostatnich 12 lat jego działalności artystycznej – czasu, w którym żyje jedną nogą w Polsce, a drugą w Niemczech. Wydawnictwo, z tłumaczeniami tekstów na języki niemiecki i angielski, powstawało pod znaczącym tytułem „Napięcia uczuć”. Ostatecznie jednak na okładce pozostał tytuł „Ryszard Zając. Rzeźba + poezja + muzyka”.

- Składam się z tych elementów, a napięcia uczuć są w środku – wyjaśnia Zając. - Książka jest szczególnie ważna dla mnie, również dlatego, że zawiera szkice do moich prac rzeźbiarskich. Wszystkie reliefy posiadają szkice. Moje rzeźby zaczynają się od rysunku. Rysując szukam formy. Gdy ją znajdę, dopiero przechodzę na deskę, kłodę czy kamień.

Prace Ryszarda Zająca to nie tylko plastyczne projekcje jego bogatej wyobraźni i duchowości. To również reakcje na życiowe doświadczenia, otaczającą go rzeczywistość i poruszające wydarzenia rozgrywające się na świecie. W jubileuszowym albumie artysty, obok tekstów opisujących jego barwne życie i twórczość, znalazł się bogaty zbiór ilustracji prezentujących różne obszary jego działalności plastycznej. Wśród pokazywanych dzieł są też te, inspirowane niedawną podróżą do Australii i bardzo osobiste, z okresu ciężkiej choroby, a także powstałe w wyniku ważnych dla jego życia wydarzeń.

- Wciąż piszę. W mojej pierwszej książce, z której ogromnie się cieszę, są więc moje szkice oraz fotografie rzeźb, wykonane przez moją córkę mieszkającą w Sydney, a także wiersze z ostatniego okresu – opowiada z dumą autor. - Marzyłem o takiej europejskiej wizytówce, trójjęzycznym paszporcie artystycznym. I właśnie go mam!

Do 25 lutego 2019 roku w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (Oddziale Muzeum Karkonoskiego) oglądać można ostatnią z jubileuszowych wystawę prac Ryszarda Zająca.

11 stycznia o godz. 16.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbędzie się natomiast spotkanie autorskie promujące jubileuszowy album artysty. W programie spotkania z niezwykle ciepłym, radosnym, refleksyjnym, otwartym ma świat, zarażającym optymizmem i entuzjazmem człowiekiem, o pasjonującym życiorysie, zaplanowano nie tylko autorską prezentację wydawnictwa. Organizatorzy zapowiadają opowieści o życiu i twórczości artysty związanego z naszym regionem, a także muzyczne, a może nawet i teatralne niespodzianki z udziałem gości zaproszonych na spotkanie. Znając osobowość, charakter i spontaniczność bohatera wydarzenia, można spodziewać się niezwykłego, pełnego nietuzinkowych wrażeń wieczoru, jakiego nie można przegapić.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy egzemplarze jubileuszowego albumu Ryszarda Zająca. Informacja, jak można je zdobyć, w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 1 stycznia 2019 r. Zapraszamy do lektury! 

Napięcia uczuć  - okładka.jpg
Ryszard zając w MK (1).jpg
Ryszard zając w MK (2).jpg
Ryszard zając w MK (3).jpg