To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wariant Delta koronawirusa. Takie objawy o nim świadczą…

fot.: iStock

Polska przygląda się światu w obawie przed kolejną odmianą koronawirusa. Wariant Delta, ujawniony pierwotne w Indiach, opanował już Wielką Brytanię, a władze Izraela przywróciły obowiązek noszenia maseczek. Wirus ten daje nieco inne objawy niż jego poprzednicy. Jak rozpoznać, że mogliśmy na niego zachorować?

Groźna odmiana

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że wariant Delta koronawirusa jest o 60 proc. bardziej zakaźny niż jego poprzednicy. Opanował już Nepal i Wielką Brytanię. Według WHO już w sierpniu ma stanowić 90 proc. wszystkich krążących wirusów SARS-CoV-2 w Unii Europejskiej. Z informacji przedstawionych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że obecne szczepionki dają wysoką odporność na tę odmianę. W Polsce jednak nie zaszczepiła się nawet połowa mieszkańców, dlatego możemy obawiać się, że skutki rozprzestrzeniania się nowego wariantu wirusa odbiją się na naszym zdrowiu.

Jak rozpoznać Deltę?

Mutacja indyjska częściowo daje objawy podobne do wersji Alfa, która dotychczas jest odpowiedzialna za większość przypadków w koronawirusa w Polsce. Mogą pojawić się: gorączka, kaszel i utrata węchu oraz smaku. Istnieją również symptomy, które wcześniej nie były wiązane z tą przypadłością. Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku pojawienia się:

- suchości w ustach,
- wysypki,
- rozstroju żołądka (biegunka, wymioty, nudności),
- bólu głowy,
- zaczerwienionych oczu,
- kataru.

Przypadki badane m.in. w Indiach wskazują też na ryzyko pogorszenia słuchu, zapalenia migdałów oraz zakrzepów, które mogą powodować obumieranie tkanek, a w konsekwencji nawet amputację kończyn.

Jak wygląda obecnie sytuacja w Polsce?

Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że obecnie w Polsce potwierdzono łącznie 2 879 689 przypadków koronawirusa. 2 651 681 z zakażonych osób wróciło do zdrowia. 74 979 przypadków zakończyło się śmiertelnie. Na chwilę obecną z wirusem boryka się 153 029 osób. Najwięcej osób zakażonych pochodzi z województwa mazowieckiego.


 

Komentarze (7)

Wszystko malemu kukawemu hitlerowi nadprezesowi wolski wymyka się z rąk, większości brak, małżeństwo z biszkoptami oedofilami sukienkowymi z koscioła katolickiego też się rozpada bo okazało się że współmałżonek woli wsadzać konsekrowane łapy w majtki dzieci, Żydzi i Amerykanie grożą palcem, ruscy wykradli jakieś maile ( choć prezes nie wie co to jest) trzeba kupować głosy za posady, wszystko drożeje, (jedynie olej tanieje) Zbyszek i Jarek pyskują, sądy się nie słuchają a było tak pięknie wystarczyło powyzywać od m..d zdradzieckich, tupnąć nóżką, suweren był urabiany z ambony, jedynie magister Julka od meza TW Wolfganga dobre kotlety smaży, do d..y z taką demokracją. J_ob ich pisbolszewicka m@t'!

Biskup Kiernikowski odwołany za ukrywanie pedofilii w diecezji siedleckiej.

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego z posługi biskupa legnickiego i mianował biskupem legnickim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Andrzeja Siemieniewskiego – poinformował nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio.

Biskup Zbigniew Kiernikowski
Czytaj także:
Biskup legnicki złożył rezygnację. W przeszłości poręczył za pedofila w sutannie, krył molestującego kapelana
Papież Franciszek mianował biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego biskupem legnickim w kwietniu 2014 r. Został tam przeniesiony z Siedlec, a jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, decyzję tę podjęto po konfliktach, które miał z podwładnymi. Dochodziło do nich m.in. na tle doktrynalnym, bo biskup Kiernikowski promował ruch neokatechumenalny. Mówiło się o nim także, że ma "trudny charakter".

Papież często decyduje się na przedłużenie urzędowania biskupa. Tym razem tego nie zrobił. Kuria lubelska (której podlega diecezja siedlecka) przyznaje, że w decyzji chodziło o ukrywanie pedofilii.

- Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio Vos estis lux mundi, przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bpa Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie o nadużycia seksualne wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej, którą bp Kiernikowski kierował w latach 2002 -2014. Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również trudności w zarządzaniu diecezją legnicką, bp Zbigniew Kiernikowski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego - poinformowała w komunikacie.

brawo dla nj24... czas na kolejne sianie propagandy... przecież niebawem kolejny lockdown... trzeba już podsycać strach. główny objaw odmiany delta to wiara w media...

Czyli teraz grypa jelitowka to będzie się nazywać wirus delta

Grypy już nie ma. Nawet reklamy wycofali z telewizji.

Niestety wystraszą naiwnych, zresztą oni cały czas w strachu.

Najwyższy czas leczenie Covida zrobić płatne i tylko w wydzielonych namiotach obok szpitali. Dlaczego wszyscy mamy płacić frycowe za głupków co się nie stosują. Dzisiaj połowa chodzi w sklepach bez masek, większość już nic nie dezynfekuje przed wejściem do sklepu.