To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przychodnie bez kontraktów - minister postraszył lekarzy i pacjentów

fot.: iStock

Wydawało się, że lada dzień wielu pacjentów nie będzie mogło bezpłatnie udać się do swojego lekarza. To miała być kara dla przychodni za nadużywanie teleporad. Czy jest sioę czego obawiać?

„Skala nadużywania teleporad jest na tyle wysoka, że problem wymaga działań.” – ogłosił niedawno minister zdrowia, Adam Niedzielski i zagroził, że każda przychodnia, która nagminnie nie przyjmuje pacjentów, a kontaktuje się z nimi wyłącznie telefonicznie, nie będzie miała przedłużonego kontraktu z NFZ. „Są takie poradnie, gdzie teleporady niemal wyparły konsultacje w tradycyjnej, bezpośredniej formie.” – przyznał szef resortu, a granicą decydującą o pieniądzach miało być 90 proc. teleporad wśród wszystkich udzielonych świadczeń.
NFZ już nawet opublikował listę kilkudziesięciu placówek, które od 1 lipca miały stracić kontrakt. Na liście NFZ-tu znalazłą się jedna plaćówka z naszego regionu:  "ARS MEDICA" s.c. Zakład Usług Medycznych, ul. Mikołaja Kopernika 1, Jelenia Góra.

Nagła zmiana
Tymczasem Dominik Lewandowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, poinformował na Twitterze, że Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" zawarła porozumienie z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie wydłużenia kontraktów na udzielanie świadczeń przychodniom.
„W dniu wczorajszym doszło do porozumienia pomiędzy NFZ a Porozumieniem Zielonogórskim. Umowy w POZ będą podpisane. To świetna wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, którzy pozostaną pod opieką lekarza, którego wybrali.” – napisał dziś Lewandowski.
Będą premie
Jednocześnie NFZ poinformował, że placówki, które mocno ograniczą liczbę teleporad otrzymają więcej pieniędzy. Jeżeli lekarz z przychodni zrealizuje mniej niż 25 proc. zdalnych wizyt, to stawka wzrośnie ze 171 do 179,55 zł. „Natomiast jeśli ten udział przekroczy 75 proc. wtedy stawka kapitacyjna wyniesie 153,90 zł.” – ostrzega fundusz.
Od września ten system ma być jeszcze bardziej rozbudowany i miesięczne dane będą porównywane do mediany ogólnopolskiej. Jeżeli jakaś przychodnia przekroczy ją 1,5-krotnie, to otrzyma niższe wynagrodzenie.


 

Komentarze (5)

Zerro Ziobro to dramatyczna mend@. Dramatyczne. Całe to ugrupowanie zerra Ziobry napawa mnie wstrętem. Sam fakt, że o takich mend@ch musimy w ogóle rozmawiać jest dziwny okrutny i odrażający. Dziwny jest ten świat... Konstytucja. Wolne Sądy! **** *** zawsze i wszędzie i na wieki wieków.

Ziobrowate "zero" wraz z wierze Godzillą , w zmowie i porozumieniu wraz z innymi podporzadkowanymi im spiskowcami , podjeli w Polsce dzialania jak nieprzyjcielska kacapska agentura i zniszczyli nie tylko niezaleznosc prokuratorska oraz prokuratury jako organu niezaleznego od politykow , ale zniszczyli i podporzadkowali sobie caly polski wymiar sprawiedliwosci .
Teraz ci bezczelni ludzie maja czelnosc grozic i domagac sie , aby nikt nie odwazyl sie napisac o tym nawet marnego krytycznego slowa .
W pis-du z PISLAMEM !
Wolne i niezalezne Sądy !
***** *** zawsze i wszedzie , gdzie tylko sie da , kazdego dnia ***** *** ,
taki jest dzisiaj moralny nakaz oraz PATRIOTYCZNY OBOWIAZEK KAZDEGO
uczciwego i przyzwoitego czlowieka .

A było tak dobrze: kasa z NFZ wpływała a doktory nie musiały oglądać "przebrzydłych" pacjentów.

"-Adam Niedzielski i zagroził, że każda przychodnia, która nagminnie nie przyjmuje pacjentów, a kontaktuje się z nimi wyłącznie telefonicznie, nie będzie miała przedłużonego kontraktu z NFZ." - kara musi być! A, że pacjent na tym straci, bo będzie mniej przychodni (jakby było ich za dużo!) to mniej istotna sprawa, ważne - bo to my rządzimy Ministerstwem Zdrowia, legalnie wybrana w demokratycznych wyborach partia PiS i dlatego możemy robić co nam się podoba!

Nikogo nie postraszył, chyba sam siebie. Redaktor nie ma pojęcia o czym pisze, ale pisze byle pisać.