To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W „Zameczku” za niebieskimi drzwiami

Dominik Kowalczyk gra rolę Łukasza

- To będzie „baja” z happy endem – mówi Ewa Błaszczyk, grająca rolę ciotki Agaty w najnowszym filmie Mariusza Paleja „Za niebieskimi drzwiami”, do którego zdjęcia realizowane są w jeleniogórskim „Zameczku” na Zabobrzu. Zabytkowy obiekt w filmie będzie nadmorskim pensjonatem z Gdańska.

„Za niebieskimi drzwiami” to film fabularny dla młodego widza i  widowni familijnej. Powstał na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego pod tym samym tytułem.

- Zawsze marzył mi się film zrealizowany na Dolnym Śląsku, bo mam słabość do tego regionu, choć jestem z Krakowa. Jeździliśmy długo w poszukiwaniu odpowiednich plenerów, a ekipa filmowa była chyba trochę mną zmęczona, bo mówiłem, że „to nie to”. A gdy weszliśmy tutaj, to wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że to jest właśnie to miejsce – opowiadał reżyser.

Na obiekt oczekujący na remont i przystosowanie do funkcji domu kultury ekipa filmowa trafiła przypadkiem. Jak dodaje Mariusz Palej, poszukiwania odpowiedniego obiektu prowadzone były przez internet.

- Szukaliśmy pod hasłem pałace Dolnego Śląska. A gdy siedzieliśmy w hotelu w Cieplicach wpisałem pałace Jelenia Góry i wyskoczyło zdjęcie tego obiektu Intrygująca była brama, wieżyczka i ten piękny bluszcz porastający ściany. Satysfakcja pracy tu jest tym większa, że będziemy ostatnimi, którzy zrobią tu film, w obiekcie  w takim stanie.

Film „Za niebieskimi drzwiami” opowiada historię Łukasza rozgrywającą się w świecie realnym i nadrealnym. Będzie to obraz o miłości matki i syna. Zabiegani codziennymi sprawami rodzice walczą o wspólny czas dla całej rodziny. I gdy w końcu udaje im się wspólnie wyjechać na wakacje dochodzi do wypadku samochodowego, w wyniku którego mama Łukasza zapada w śpiączkę. Świat chłopca się rozpada, musi opuścić mieszkanie, w którym mieszka. Trafia do nieco mrocznego pensjonatu ciotki Agaty.

Ciotka Agata, która gra Ewa Błaszczyk, występuje głównie w wyobraźni Łukasza, a niewiele w tym realnym filmowym świecie.

- Ta rola jest dla mnie takim rodzajem wentylu bezpieczeństwa, ucieczką, bo muszę się tu skupić, żeby coś tu zrobić, a jednocześnie z tyłu głowy wiem, że to jest iluzja, a więc jest totalnie bezpieczna, a życie jest niebezpieczne – mówi aktorka.

Odtwórcą głównej roli 11-letniego Łukasza jest Dominik Kowalczyk z Gdańska, dla którego to pierwsza tak duża rola. Chłopiec trafił do filmu dzięki castingowi. Wcześniej pracował już na planie filmowym jako statysta.

Ekipa filmowa spędzi w „Zameczku” 11 dni. Zdjęcia kręcone były m.in. w Jakuszycach i Kotlinie Kłodzkiej. Film wejdzie na ekrany kin w 2016 roku.

IMG_8617.JPG
IMG_8619.JPG
IMG_8620.JPG
IMG_8621.JPG
IMG_8622.JPG
IMG_8623.JPG
IMG_8626.JPG
IMG_8629.JPG
IMG_8630.JPG
IMG_8637.JPG
IMG_8652.JPG
IMG_8654.JPG
IMG_8656.JPG
IMG_8659.JPG
IMG_8664.JPG
IMG_8675.JPG
IMG_8683.JPG
IMG_8688.JPG
IMG_8697.JPG
IMG_8698.JPG
IMG_8702.JPG
IMG_8706.JPG
IMG_8719.JPG
IMG_8725.JPG
IMG_8731.JPG
IMG_8737.JPG
IMG_8742.JPG
IMG_8747.JPG
IMG_8751.JPG
IMG_8755.JPG
IMG_8761.JPG
IMG_8763.JPG
IMG_8769.JPG

Komentarze (6)

Ewa Blaszczyk to Kasia z serialu Zmiennicy. Z tego co widze na wiki Zmiennicy byla jej jedyna i ostatnia rola w ktorej odniosla sukces. Potem jeszcze zagrala w Dekalogu Kieslowskiego i to koniec jej znanych rol.

A coś się tak czepił tej aktorki ? Większość aktorów nie zagrała w żadnym filmie, a mimo to pracują i mają się dobrze.

Moze podasz link do swoich sukcesow opisanych na Wiki?

po prostu jak byś wiedział zajmowała sie córką w śpiączce!

Brawo, a do tego założyła klinikę Budzik i fundacje Akogo, więc to jest jej prawdziwa rola życia

Bardzo lubię Panią Ewe. Zmiennicy moje dzieciństwo. Film Za niebieskimi drzwiami super z dzieciakami kino idealne. Z nawiązaniem właśnie do kliniki. Po prostu ekstra tym bardziej dla dzieciaków bo 2 tygodnie temu wróciliśmy z Gór Stołowych tam na miejscu dla podkręcenia klimatu oglądaliśmy diabła piszczalke. W filmie dzieciaki od razu wolali, że skalne grzyby. Polecam.