To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W ułamkach i pierwiastkach są nie do zagięcia

W ułamkach i pierwiastkach są nie do zagięcia

Uczniowie z Jeleniej Góry są najlepsi w matematyce na Dolnym Śląsku. Gimnazjum przy „Żeromie” i SP nr 11 zwyciężyły w swoich kategoriach w dolnośląskim finale meczy matematycznych. - To wielki sukces – komentują w szkołach.

- Bardzo się cieszymy, tym bardziej, że to jubileuszowa, 10. edycja. Nasza szkoła uczestniczyła w meczach od początku, to zwieńczenie tych starań – mówi Iwona Hajder, nauczyciel matematyki z ZSO nr 1.

- Poziom był wysoki, a i konkurencja była bardzo duża, bo startowało wiele dobrych gimnazjów – podkreślają nauczyciele. - Trzeba umieć dużo ponad materiał realizowany w gimnazjum.

Co było kluczem sukcesu uczniów? - Dużo dają szkolne kółka zainteresowań, w tym przypadku matematyczne. Prowadzone są m.in. przez studentów i doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego, jest Wiosenna Szkoła Matematyki – podkreślają nauczyciele matematyki.

Ja przebiegał finał? - Było bardzo ciężko – mówi Bartosz Sójka z klasy II „a”, kapitan drużyny z „Żeroma”. - W eliminacjach to wszystkich przeciwnikach łoiliśmy, bo nie byli za mocni, ale w finale już było dużo trudniej.

- Ten końcowy etap był wymagający. Było w nim nie 10 a 12 zadań i każdy musiał umieć przedstawić rozwiązania dwóch, trzech z nich – mówi Jakub Baranowski. Same zadania – jak podkreślają uczniowie – też były trudne. - W jednym wrobiliśmy się w liczby urojone. Okazało się, że niepotrzebnie – śmieje się Jakub Baranowski.

Na szczęście, sukces był rzeczywisty: Gimnazjum w ZSO nr 1 zwyciężyło, w finałowym trójmeczu pokonując Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu i Gimnazjum z Miliczu w stosunku 23:15:9.

- Do końca nie wiedzieliśmy, jak to będzie. Wrocław to bardzo dobrzy przeciwnicy, tym bardziej się cieszymy z sukcesu – podkreślił Filip Chmielewski z III „a”.
Reprezentacja Gimnazjum w ZSO nr 1 wystąpiła w składzie: Wojciech Stępień – klasa 3a, Filip Chmielewski 3a, Elżbieta Gołdyn 3c, Olga Zapotocka-Zapalska 3c, Bartosz Sójka 2a, Jakub Baranowski 3a, Monika Kolbuch 3b, Zuzanna Bućko 3d, Monika Sawicka 2b, Aleksandra Świątkowska 2c, Ewelina Joniec 1c. Opiekunami drużyny są nauczyciele matematyki: Iwona Hajder, Sławomir Wiśniewski, Jolanta Zaborska-Glinka, Dominika Gwizdalska, Elżbieta Trzeciak.

W kategorii szkół podstawowych mistrzami meczy matematycznych na Dolnym Śląsku zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze. W finale pokonali SP Atut Wrocław i SP nr 3 z Wrocławia. Sukces jest olbrzymi, „jedenastka” wyśrubowała tym samym swoisty rekord: zwyciężyła w meczach po raz czwarty z rzędu!

„Matematyczny” zespół SP nr 11: Krzysztof Retych – 6c, Rafał Rzempała – 6b, Marcel Dudek – 6b, Karolina Kamińska – 6c, Szymon Kolanus – 6s, Kinga Waszniewska – 6m, Mikołaj Kuleta – 6e, Adrian Czuchaj – 5e, Paweł Durka – 5e, Jarosław Szyc – 5b.
Zwycięzcom obu kategorii, a także ich opiekunom, serdecznie gratulujemy!

Finał meczy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się w najbliższym czasie.

 

 
 
 
W ułamkach i pierwiastkach są nie do zagięcia
W ułamkach i pierwiastkach są nie do zagięcia

Komentarze (4)

POSZLI TRZASKAC ZADANKA I ROZWIAZYWAC JE Z CZASOPISM MATEMATYCZNYCH!
MIGUSIEM!!!

A ja kur** nie mogłem a też chciałem...

starzy ku** zabronili

Ale kozaki. Sztosik dzieciaczki.