Minimum programowe, czyli 5-godzinny pobyt dziecka w miejskim przedszkolu jest darmowy. Rodzice, jeśli chcą płacą wtedy tylko za wyżywienie. Każda godzina dłużej spędzona przez dziecko w przedszkolu jest już odpłatna. Prezydent chciał by opłaty wzrosły o kwoty w przedziale od 1,6 do 4,79 złotych. Ale samorząd uznał, że taki wzrost odbije się na kieszeni rodziców, a placówkom, którym brakuje pieniędzy i tak niewiele pomoże.
Stawki za pobyt dzieci powyżej minimum programowego pozostały więc na dotychczasowym poziomie i wyglądają następująco:
1 godzina – 38 zł
2 godziny – 79,19 zł
3 godziny – 89-09 zł
4 godziny – 98,99 zł
5 godzin – 108,89 zł
6 godzin – 118,79 zł.
Czesne za pobyt dziecka w żłobku wynosi 156,30 złotych.
W Jeleniej Górze brakuje miejsc dla dzieci w przedszkolach. Do miejskich placówek około 200 maluchów nie zostało przyjętych na nowy rok szkolny właśnie z powodu braku miejsc. W mieście jest tylko jeden oddział żłobkowy przez przedszkolu nr 19. Uczęszcza tam około setki najmłodszych dzieci. Ponad 60 nie zostało przyjętych z powodu braku miejsc.
Rację bytu miałby więc, np. żłobek niepubliczny, ale nie ma chętnych na założenie takiej placówki, bo to kosztowna inwestycja. Dużo bardziej niż niepubliczne przedszkole, czy punkt przedszkolny, który można uruchomić nawet we własnym dużym domu.
Nowy rok szkolny w jeleniogórskich przedszkolach rozpoczęło 1168 dzieci, w tym 316 maluchów po raz pierwszy.
Komentarze (1)
to akurat bzdura bo chetni aby cos takie załozyc sa ale miasto jak zwykle raczej kłody pod nogi niz pomoc i złobka jak nie było tak nie ma