To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niektórych gminach w kranach jest sucho. W Polsce brakuje wody

fot.: iStock

Już ponad 160 miejscowości zostało oznaczonych w serwisie zbierającym dane o braku wody. Lokalne władze proszą, żeby ograniczyć np. podlewanie trawy.

Zaznaczmy od razu, że nie chodzi tu o suszę, której w Polsce w tym roku jeszcze się nie notuje. „Polska kranówka to głównie wody podziemne, a to że są problemy z jej dostarczaniem, jest efektem nadmiernego poboru wody do podlewania trawników i ogrodów i spadku ciśnienia w sieci.” – wyjaśnia portal Światwody. To on właśnie zarządza interaktywną mapą (znajdziesz ją TUTAJ), na której umieszczane są zgłoszenia dotyczące problemów z wodą. Pod koniec ubiegłego tygodnia było to około 100 punktów. Teraz jest już przeszło 160.
Problemy spowodowane są zmianami klimatycznymi, złym gospodarowaniem wody, brakiem retencji. To wszystko sprawia, że Polska jest na 36. miejscu w Europie pod względem ilości wody na mieszkańca (dane projektu Aquastat) i gorzej jest tylko w Czechach, Danii, na Cyprze i Malcie.
Obecna sytuacja jest tak poważna, że miejscowe władze apelują do mieszkańców, aby nie korzystali nadmiernie z wody. Bo jeśli np. podlewają ogród, to kilka domów dalej ktoś nie może się wykąpać. ¬„Zamieścimy apel na stronie gminy, by mieszkańcy nie wykorzystywali wody do innych celów niż bytowe. Będziemy apelować także poprzez sołtysów. Mamy 5 ujęć wody, wszystkie zmodernizowane i wydajne, ale zużycie wody jest bardzo duże.” – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków w województwie lubelskim. Tylko w tym regonie takie prośby wystosowało już kilka gmin. W Dębowej Kłodzie (także lubelskie) wójt prosi mieszkańców „o ograniczenie poboru wody z sieci wodociągowej” i używanie jej „wyłącznie do celów sanitarnych i spożywczych. Szczególnie dotyczy to podlewania wodą ogródków przydomowych, działkowych oraz innych terenów zielonych.” – czytamy w komunikacie i dalej: „Podlewanie w godzinach wieczornych przez dużą liczbę mieszkańców ogranicza możliwość uzupełnienia wody w zbiornikach w godzinach nocnych, a w związku z tym może okresowo wystąpić obniżone ciśnienie wody w sieci wodociągowej do zaniku włącznie”.
Dramatycznie jest gminie Godziesze Wielkie w Wielkopolsce, gdzie mieszka 9,4 tys. osób. Za duże zużycie wody sprawia, że we wsiach Borek, Skrzatki czy Saczyn w kranach jest praktycznie sucho, a mieszkańcy jeżdżą do miasta kupować wodę w 5-litrowych baniakach.
W miastach takich sytuacji nie ma, bo tam – paradoksalnie zużycie wody jest mniejsze. O ile na jedną osobę mieszkającą w mieście przypada średnio 120 litrów wody miesięcznie, to na wsi jest to nawet 400 litrów. Poza tym miasta mają bardziej rozbudowaną i nowocześniejszą instalację wodociągową.


 

Komentarze (4)

Co za cymbał pisał te wypociny? Ze wstydu nawet się nie podpisał. W mieście na jedną osobę zużywa się 120 litrów wody a na wsi 400 litrów wody. MIESIĘCZNIE. CZYLI W MIEŚCIE OBYWATEL ZUŻYWA 4 LITRY WODY DZIENNIE.

Ma rację redaktorek,w miastach tylko chleja wodę.

Droga redakcjo Nowin Jeleniogórskich mam pytanie co się z wami dzieje? Co kolejny artykuł to z kompletnymi błędami. Czy ktoś na was naciska że musicie pisać niektóre artykuły nieodpowiednie do rzeczywistości, oparte na kłamstwach. Nie na tym rzecz polega. Może wróćcie wstecz i poczytajcie nowiny Jeleniogórskie z lat 50-tych 60-tych 70-tych jak to dawniej wyglądało. Jest to wszystko na bibliotece cyfrowej i można poczytać i co istotne takie gazety z tamtego okresu człowieka w tą gazetę wchłaniają do czytania. Nie róbcie szopki bo Nowiny Jeleniogórskie czasopismo ma swoje lata i tradycje. Zmieńcie tą swoją gazetę bardziej na turystyczną te strony reklam wam nic nie dadzą jak w tej papierowej gazecie same pierdoły. Może czas na reset?

A gdzie w artykule widzisz coś nieodpowiedniego do rzeczywistości? Przecież od lat jest wiadome,że polska jest krajem w którym występuje spory deficyt wodny. A tak poza tym,to zawsze możesz włączyć sobie knkurencyjny portal informacyjny,tam przeczytasz o tym,że polska jest krajem mlekiem i miodem płynącym:)