To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” organizują w dniu 2 sierpnia wycieczkę nr 25. Wyjazd z Jeleniej Góry o godz. 7.29 pociągiem do Janowic Wielkich. Trasa długości 14 km przebiega w północno-wschodniej części Rudaw Janowickich,

Od stacji kolejowej w Janowicach Wielkich podchodzimy szlakiem zielonym na wznoszący się na pn.-zach. krańcu Zamkowego Grzbietu Zamek Bolczów. Ruiny tej średniowiecznej warowni górskiej należą do najbardziej malowniczych i oryginalnych w Sudetach (przy wznoszeniu doskonale wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu). Zamek zachował czytelny układ murów, dziedzińce, przejścia i kamienne schody. Z murów otwierają się ograniczone widoki na okolicę, przede wszystkim na Sokole Góry. Po obejrzeniu zamku schodzimy do Doliny Janówki mijając po drodze Głaziska Janowickie i Skalne Bramy. W środkowej części Doliny przy skrzyżowaniu dróg spotykamy ciekawe formy skalne. Jest to Piec – potężna baszta z górną częścią udostępnioną stopniami i obszernymi okapami w części dolnej, oraz Skalny Most – silne spękane pionowo skały połączone w górnej części wąskim naturalnym pomostem skalnym, stąd nazwa. Następnie przez Polanę Mniszkowską idziemy do Mniszkowa. W środku wsi stoi barokowy dwór o konstrukcji kamienno-szachulcowej z 1. połowy XVIII wieku. Widokową drogą dochodzimy do Miedzianki, niegdyś było to miasto górnicze (wydobycie rud miedzi, w latach 1948-52 rud uranu), obecnie pozostało tylko kilkanaście domów. Przy szosie do Janowic stoi klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1826 roku. Poniżej niedawno otwarto niewielki browar nawiązujący do tradycji warzenia piwa w tym miejscu. Za zabudowaniami w polu oglądamy krzyż pokutny z wyrytym napisem „Memento”. Na zakończenie wędrówki schodzimy do Janowic Wielkich, skąd około godz. 16 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.