To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 27 października 2019 r. na wycieczkę nr 40 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Karpacza, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński. 

Trasa górskiej wędrówki długości 16 km przebiega w środkowej części Karkonoszy. Z autobusu wysiadamy na przystanku Karpacz Wang, obok kościoła Wang (zbudowanego w XIII wieku w Norwegii, przeniesionego w połowie XIX w. do Karpacza) wchodzimy na szlak niebieski, który doprowadzi nas do Polany, gdzie do 1966 roku stało jedno z najpopularniejszych karkonoskich schronisk „im. Bronka Czecha”. Tu zmieniamy szlak na żółty i idziemy do grupy skalnej Pielgrzymy. Pielgrzymy to jedna z najpiękniejszych i najokazalszych formacji skalnych Karkonoszy o wysokości dochodzącej do 25 m. Skały posiadają fantazyjne kształty, są dobrymi punktami widokowymi, na ich powierzchni występują liczne kociołki wietrzeniowe. Za skałami zaczyna się niedawno wyremontowany (otwarty 15 października) szlak zielony na Przełęcz Karkonoską, rozległe obniżenie w Głównym Grzbiecie Karkonoszy dzielącym go na dwie części. Powyżej przełęczy zatrzymujemy się na odpoczynek w schronisku PTTK „Odrodzenie”. Po przerwie kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym, przez obniżenie pomiędzy Małym Szyszakiem i Tępym Szczytem dochodzimy do Słonecznika, jednej z najpopularniejszych w Sudetach grup skalnych. Tworzy ją grzęda granitowa złożona z kilku spękanych baszt o wysokości 12,5 m, jest to również doskonały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy przez Pielgrzymy i Polanę schodzimy do Karpacza Górnego, skąd o godz. 17.32 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.
Uwaga! Wycieczka górska trudna - dla wprawionych turystów. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych trasa wycieczki może zostać skrócona lub zmieniona.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.