To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 15 września 2019 r. na wycieczkę nr 34 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z przystanku Podgórzyńska autobusem MZK nr 4 o godz. 7.38 do Przesieki (dojazd z centrum Jeleniej Góry autobusem MZK nr 6).

Trasa długości 20 km przebiega w środkowej części Karkonoszy, po polskiej i czeskiej stronie. Z końcowego przystanku w Przesiece szlakiem niebieskim podchodzimy na Przełęcz Karkonoską, rozległe obniżenie w Głównym Grzbiecie Karkonoszy dzielącym go na dwie części, gdzie przekraczamy granicę państwową. Poniżej przełęczy oglądamy górską kapliczkę św. Franciszka wybudowaną z miejscowego kamienia w 2007 roku, następnie żółtym szlakiem schodzimy do schroniska „Bouda U Bílého Labe”. Tu rozpoczynamy długie i strome podejście malowniczą doliną Białej Łaby do Luční boudy, największego górskiego schroniska w Karkonoszach i jednego z najstarszych. Od 2012 roku warzy się tu piwo Paroháč w najwyżej położonym w środkowej Europie browarze. Po odpoczynku wracamy na polską stronę i przez skrzyżowanie szlaków Spalona Strażnica schodzimy do Schroniska PTTK Strzecha Akademicka. Jest to najstarsze karkonoskie schronisko, w obecnej postaci wybudowane w 1907 roku, nazwa pochodzi z pierwszych lat powojennych, kiedy obiekt prowadzili studenci wyższych uczelni krakowskich. W końcowej części wędrówki schodzimy dawnym torem saneczkowym (przypomina o tym ryt sań rogatych na kamieniu w połowie drogi) do Karpacza, skąd około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza. Uwaga! Ze względu na długie podejścia (przewyższenie 900 m) i trudne zejścia wycieczka zalecana dla wprawionych turystów.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Komentarze (1)

Zazdroszczę.Byłam na wczasach w Przesiece,Jagniątkowie.Ko**** Karkonosze.Proszę pomachać Snieżce.Dziękuję,Pozdrawiam