To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 2 czerwca 2019 r. na wycieczkę nr 17 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 8.35 do Szklarskiej Poręby Dolnej. 

Trasa wycieczki długości 14 km przebiega w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego. Od stacji kolejowej szlakiem niebieskim idziemy do Chybotka, bloku skalnego o wadze około 20 ton, dającego się łatwo rozkołysać. Ścieżką leśną schodzimy do Doliny Kamiennej i dalej do Wodospadu Szklarki. Wodospad o wysokości 13.3 m utworzony jest przez potok Szklarkę w malowniczym wąwozie o skalistych zboczach, obok znajduje się schronisko PTTK Kochanówka. Szlakiem zielonym mijając po drodze Żółtą Skałę (okazałe urwisko skalne na prawym brzegu Kamiennej, pokrytą żółtym porostem, od którego wzięła nazwę) podchodzimy do wyrobiska dawnego kamieniołomu, gdzie zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. Po przerwie wchodzimy na Złoty Widok, skąd roztacza się wspaniała panorama zach. Karkonoszy i części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Na grzbiecie Drewniaka podziwiamy największe w Karkonoszach kociołki wietrzeniowe. Schodzimy do Michałowic i szlakiem zielonym podchodzimy na Grzybowiec (752m – najwyższy szczyt zach. części Pogórza Karkonoskiego) okrążamy wierzchołek i docieramy do rumowiska bloków skalnych o nazwie Skarbczyk. Tu zmieniamy szlak na niebieski i przez Przełęcz Cmentarzyk schodzimy do Sobieszowa, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK do centrum Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Elżbieta Marut z Płóczek Dolnych. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką 

Komentarze (1)

Jak mi przykro,że nie mogę w niej uczestniczyć