To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 15 lipca 2018 r. na wycieczkę nr 24 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.21 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Vratislavic nad Nysą z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej. 

Trasa długości 17 km prowadzi przez Prosečski i Maxovski Grzbiet w zachodniej części Gór Izerskich. Od stacji kolejowej we Vratislavicach szlakiem żółtym podchodzimy na Prosečski Grzbiet i dalej szlakiem niebieskim docieramy do kamiennej wieży widokowej. Z wybudowanej w 1932 roku staraniem Jabloneckiego Towarzystwa Górskiego wieży po pokonaniu 117 schodów rozpościera się wspaniała panorama Gór Izerskich. Po obejrzeniu panoramy przez dzielnicę Jablonca Mšeno podchodzimy do położonej na południowym zboczu góry Krásný (797m) wieży widokowej Bramberk. Ta wybudowana w 1912 roku kamienna wieża o wysokości 21 m jest znakomitym punktem widokowym na Karkonosze i Góry Izerskie. W dalszej części wędrówki szlakiem niebieskim schodzimy do Smržovki. Powyżej miasta mijamy wzgórze Vyhlidka z interesującym widokiem na miasto i wiadukt kolejowy na trasie do Tanvaldu. Na skałkach liczne kociołki wietrzeniowe, największy o średnicy 1.3 m nazywany jest Diabelską Studzienką. O godz. 18.00 odjeżdżamy ze Smržovki pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej), gdzie docieramy o godz. 19.20.
Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.