To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 6 sierpnia 2017 r. na wycieczkę nr 27 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.30 do stacji Wałbrzych Fabryczny.

Trasa długości 14 km prowadzi przez fragment Gór Wałbrzyskich otaczających od południa centrum miasta. Od stacji schodzimy na rynek mijając Pałac Czettritzów (obecnie siedziba szkoły wyższej) i neogotycki kościół św. Aniołów Stróżów. Z centrum miasta podchodzimy łagodnie na wzgórze Niedźwiadki o trzech kulminacjach. Na leśnej polanie oglądamy oryginalne, lecz mocno zaniedbane mauzoleum poległych w czasie I wojny światowej. Przez szeroką Dolinę Szwajcarską idziemy łagodnym zboczem obok nieczynnego kamieniołomu porfiru na Dłużynę, a za nią kolejno na Mały Kozioł, Wołowiec i Kozioł. Z wielu miejsc trasy rozpościerają się widoki na Wałbrzych i okolice. Z Kozła stromym kamienistym zboczem schodzimy do Przełęczy Koziej. Za nią podążamy szlakiem żółtym na zamek Nowy Dwór. Zbudowany na skalnym stromym wzniesieniu w XIV wieku, po wojnie trzydziestoletniej popadł w ruinę. Zachowały się obszerne fragmenty murów i sklepiona brama z dwoma bastejami. Po zwiedzeniu zamku schodzimy do stacji kolejowej Wałbrzych Główny, skąd o godz. 17.37 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.