To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 25 czerwca 2017 r. na wycieczkę nr 21 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.30 do stacji Boguszów Gorce Wschód. Trasa długości 20 km przebiega w Masywie Dzikowca i Górach Suchych.

Od stacji kolejowej idziemy szlakiem niebieskim na szczyt Dzikowca. Podziwiamy tu panoramę okolicznych pasm górskich z wybudowanej przed trzema laty drewnianej wieży widokowej. Następnie szlakiem zielonym schodzimy do Unisławia Śląskiego, tu zmieniamy szlak na żółty i stromą ścieżką leśną wspinamy się na Stożek Wielki. Na wierzchołku oglądany widoki z kolejnej wieży, po czym schodzimy przez Stożek Mały do Sokołowska. W 1855 roku w tej miejscowości zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla chorych na gruźlicę, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Na jego wzór został stworzony później ośrodek leczenia gruźlicy w Davos. Najokazalszy budynek w dawnym uzdrowisku to byłe sanatorium „Grunwald’ wzniesione w 1862 r. w „mauretańskim stylu”, po pożarze w 2005 r w ruinie, obecnie odbudowywane. Godna uwagi jest również cerkiew św. Archanioła Michała wzniesiona w końcu XIX wieku dla licznych wówczas Rosjan zjeżdżających tu na leczenie. W dalszej części wędrówki idziemy drogą pomiędzy masywami Stożka i Bukowca do Unisławia Śląskiego. Tu oglądamy późnogotycki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z 1600 r. Następnie drogami polnymi i leśnymi dochodzimy do Kuźnic Świdnickich, niegdyś samodzielnej miejscowości górniczej, obecnie części Boguszowa-Gorców. W centrum neogotycki kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP wzniesiony w latach 1914-17. W końcowej części wycieczki dochodzimy do stacji Boguszów-Gorce Wschód, skąd o godz. 17.44 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.
Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.