To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 10 lipca 2016 r. na wycieczkę nr 22 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.
Wyjazd z Jeleniej Góry o godz. 7.34 pociągiem do Kořenova, z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jerzy Chmielecki. 

Trasa długości 18 km prowadzi przez zachodni kraniec czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego. Ze stacji w Kořenovie ruszamy szlakiem niebieskim, w części Kořenova o nazwie Tesařov oglądamy niewielki kościół postawiony tu w 1909 roku przez niemieckich ewangelików, w pobliżu dwa bunkry będące częścią umocnień budowanych w latach 1935-38 wzdłuż ówczesnej granicy czesko-niemieckiej. Z Tesařova podchodzimy szlakiem niebieskim na górę Hvězda (959 m). Na szczycie kamienna wieża widokowa Štěpánka (24 m wysokości) budowana w latach 1847-1892, z platformy widokowej rozciąga się nieograniczony widok we wszystkich kierunkach. Nazwa wieży pochodzi od nazwiska namiestnika cesarskiego, który wizytując budowę drogi Libercem a Trutnovem odwiedził to miejsce. Po obejrzeniu panoramy zatrzymamy się na odpoczynek w pobliskim schronisku. Następnie szlakami żółtym i zielonym idziemy do miejscowości Paseky nad Jizerou, gdzie zwiedzamy znajdujący się w budynku byłej plebanii oddział Muzeum Karkonoskiego o nazwie Pomnik Zapomnianych Patriotów. Zbiory muzeum przedstawiają historię i życie czeskiej górskiej wsi, znajdziemy tu też eksponaty przedstawiające tradycje teatralne i muzyczne miejscowości z bogatym zbiorem instrumentów muzycznych karkonoskiej szkoły lutniczej. Obok budynku muzeum znajduje się barokowy kościół p.w. św. Wacława. W końcowej części wędrówki szlakiem niebieskim wzdłuż rzeki Izery dochodzimy do stacji kolejowej w Harrachovie, skąd o godz. 17.57 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.